ظریف و روحانی نشان دادند همه امور در دولت رقم نمی‌خورد

تهران- ایرناپلاس- یك فعال سیاسی اصلاح‌طلب می‌گوید محمدجواد ظریف با استعفا و حسن روحانی با عدم قبول این استعفا این پیام را مخابره كردند كه همه امور در سیاست خارجی و امنیت ملی كشور در دولت رقم نمی‌خورد.

علی تاجرنیا، عضو شورای مركزی حزب اتحاد ملت ایران اسلامی در گفت‌وگو با ایرناپلاس اضافه می‌كند: آقای دكتر ظریف علاقه‌مند به كشور و میهن‌پرست واقعی است. او همچون سربازی در دستگاه دیپلماسی كشور فعالیت كرده و در این شرایط كه كشور در یك جنگ تمام‌عیار قرار دارد، سعی كرده وظیفه خود را به نحو احسن انجام دهد. طبیعتاً در این شرایط دشوار، ایشان وقتی می‌‌بیند تصمیماتی گرفته می‌شود كه خارج از اراده دولت و مهم‌تر از همه، خارج از روابط و استانداردهای یك دیپلماسی درست و فعال است، نمی‌تواند ادامه دهد.

او تأكید می‌كند: عمده دلیل استعفای آقای ظریف همین مسأله بود. ایشان می‌‌خواست بگوید هر اتفاقاتی می‌افتد، مسئولیتش برعهده ایشان نیست. اكنون هم كه ایشان با عدم موافقت آقای روحانی به كارش بازگشته، نشان می‌دهد دوست دارد هرچه در توان دارد برای تلطیف فضای بین‌المللی به نفع ایران انجام دهد.

تاجرنیا توضیح می‌دهد: بازگشت ظریف به معنای این نیست كه دخالت‌ نهادهای موازی كم شده یا برطرف شده است. آقای ظریف با استعفا و آقای روحانی با عدم قبول آن خواستند این پیام را بدهند كه همه امور سیاست‌ خارجی و امنیت ملی كشور در دولت رقم نمی‌خورد.

او یادآور می‌شود: ما در گذشته‌‌‌های نه‌چندان دور شاهد دخالت‌‌های مجموعه‌‌های غیرمسئول كه البته آن‌ها هم قصد خدمت دارند، بودیم، اما كار این نهادها چیز دیگری است و این‌گونه دخالت‌ها آسیب‌زاست.

تاجرنیا معتقد است: اگر می‌خواهیم در جامعه بین‌‌المللی سربلند و موفق باشیم باید كار را به كاردان بسپاریم.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه دوشنبه‌شب (6 اسفند) ساعتی پس از دیدار بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه با رهبر انقلاب و حسن روحانی، از استعفای خود خبر داد. ظریف غایب بزرگ دیدارهای بشار اسد با رهبر انقلاب و رئیس‌جمهوری بود.

هرچند استعفای وزیر امور خارجه با مخالفت روحانی روبه‌رو شد و او به محل كار خود بازگشت، اما ظریف ابراز امیدواری كرده بود كناره‌گیری او «تلنگری برای بازگشت وزارت امور خارجه به جایگاه قانونی‌اش در روابط خارجی» باشد.