افزایش بهره‌وری ژنراتورهای بادی به كمك هوش مصنوعی

تهران- ایرنا- گوگل در حال كار روی پروژه‌ای برای پیش‌بینی وضعیت باد در مناطق مختلف است؛ سیستم هوشمندی كه می‌تواند بهره‌وری و اتكاپذیری توربین‌های بادی را به شكل قابل ملاحظه‌ای افزایش دهد.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار علمی ایرنا، استفاده از انرژی بادی به عنوان یكی از اصلی‌ترین منابع انرژی‌های بازگشت‌پذیر خصوصا در مناطق بادخیز این روزها به سرعت در حال فراگیر شدن است، با این حال میزان بهره‌وری ژنراتورهای بادی كاملا متكی به وضعیت وزش باد در شرایط مختلف است.
در این میان، شركت گوگل با كمك شركت انگلیسی «دیپ مایند» DeepMind در حال توسعه و آزمایش سیستم هوشمندی برای بهبود بهره‌وری توربین‌های بادی است.
توسعه این سیستم هوشمند از سال پیش آغاز شد و كار اصلی آن در حقیقت ابداع روشی مبتنی بر یادگیری ماشینی برای برآورد میزان انرژی تولیدی ژنراتورهای بادی در 36 ساعت آینده است، بر این اساس فقط كافی است تا سیستم با اطلاعات هواشناسی و داده‌های وضعیت كنونی ژنراتور تغذیه شود تا بتواند پیش‌بینی‌های نسبتا دقیقی را ارائه دهد و به این ترتیب كاربر می‌تواند روی میزان قابل اتكایی از انرژی تولیدی حداقل در 36 ساعت آینده حساب كند.
شركت DeepMind كه این روزها به عنوان یكی از پیشگامان حوزه هوش مصنوعی شناخته می‌شود كار خود در این حوزه را در سال 2010 شروع كرد و چهار سال بعد توسط آلفابت -شركت مادر گوگل- خریداری شد و تقریبا تمامی پروژه‌های مرتبط با هوش مصنوعی گوگل و آلفابت این روزها توسط همین شركت یا با همكاری آن در دست اقدام است.
علمی**9224** 1055