توسعه آی سی تی در روستاها موجب اشتغال و مهاجرت معكوس شده است

تهران- ایرنا-وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت:توسعه آی سی تی در روستاها منجر به رونق، اشتغالزایی،افزایش سطح كیفیت زندگی، توقف مهاجرت از روستاها و حتی آغاز روند مهاجرت معكوس شده است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از مركز روابط عمومی و اطلاع‌ رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمدجواد آذری جهرمی عصر دیروز میزبان «دلبر نظری» وزیر امور زنان و خانواده افغانستان و «صداقت آوا» رییس كمیته دولتی امور زنان جمهوری آذربایجان بود.
وزیر ارتباطات در ابتدای این جلسه ضمن خوشامدگویی اظهار داشت:جمهوری اسلامی ایران هم با جمهوری اسلامی افغانستان و هم با جمهوری آذربایجان روابط گرم و صمیمانه‌ای دارد و از توسعه بیشتر روابط با دو كشور استقبال می‌كند.

**برابری جنسیتی با فناوری
وزیر ارتباطات با اعلام آمادگی برای همكاری در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات با دو كشور افغانستان و آذربایجان گفت: حوزه ارتباطات دو خصلت دارد. نخست آنكه دانش IT دانش جوانان است و در حال حاضر هم جوانان بیشترین فعالان در این عرصه هستند.
وی افزود: خصلت دوم این است كه فناوری اطلاعات امكان برابری جنسیتی را در فضای كاری فراهم می‌كند. عصاره و مهم‌ترین نكته در استارت‎آپ‌های حوزه فناوری خلاقیت است و خلاقیت هم زن و مرد نمی‌شناسد.
آذری جهرمی با بیان اینكه توسعه نسل 3 و 4 موبایل در سطح كشور منجر به افزایش سطح اشتغال زنان شده است ،گفت: در جنوب شرقی ایران و در استان سیستان و بلوچستان، یعنی همسایگی پاكستان روستایی به اسم «كلپورگان» داریم، در این روستا هنری 2500 ساله به یادگار مانده و آن هنر ساخت ظروف سفالی است كه بسیار هنر ارزشمندی هم محسوب می‌شود.

**اینترنت روستاها
وزیر جوان دولت تدبیر و امید گفت: زنان این روستا این ظروف را با دست تولید می‌كردند و با وجود هنری كه داشتند از درآمد خوبی برخوردار نبودند و همین امر سبب شده بود تا خانواده ها در فكر ترك روستا باشند.
وی افزود: اتفاقی كه افتاد كمكی ساده بود؛ ابتدا اینترنت را به این روستا بردیم و در ادامه گروهی را برای آموزش به آنجا اعزام كردیم تا زنان بیاموزند چگونه از موبایل، اینترنت و شبكه‌های اجتماعی برای فروش محصولاتشان استفاده كنند.
وزیر ارتباطات ادامه داد: زنان روستای كلپورگان امروز برای فروش صنایع‌دستی خود از طریق شبكه‌های اجتماعی اقدام به بازاریابی می‌كنند و محصولات خود را از طریق دفتر پستی كه در منطقه ایجاد كرده‌ایم به دست مشتریان می‌رساند و همین امر منجر به افزایش سطح كیفیت زندگی، توقف مهاجرت از روستا و حتی آغاز روند مهاجرت معكوس شده است.

**روستای پنبه جهان
آذری جهرمی تصریح كرد: در نزدیكی مرز افغانستان در استان خراسان هم روستایی به نام «خراشاد» هست. زنان خانه‌دار این روستا با پنبه و نخ دستمال‌هایی حوله‌ای مخصوصی درست می‌كنند كه رفتن ICT به این روستا موجب شده است كه درآمد خانوارها تا چهار برابر افزایش پیدا كند.
وزیر جوان دولت تدبیر و امید تصریح كرد: برنامه ویژه ای هم توسط مشاورمان در امور بانوان پیگیری می‌شود كه برنامه بسیار حائز اهمیتی است و آن بحث توانمندسازی زنان با استفاده از فناوری اطلاعات است. از مجموعه 31 استان ایران این برنامه در 25 استان پیاده شده و نتایج بسیار درخشانی هم داشته است.
وی با بیان اینكه «این خصلت ICT است كه تاثیرات زیادی روی خانواده‌ها دارد» گفت: سال گذشته در نشست WSIS در ژنو، برنامه اینترنت و كودك ایران توانست در شاخه حفاظت از كودكان در فضای مجازی جایزه اول را به خود اختصاص دهد. این‌ها بخشی از برنامه‌های ویژه ما برای زنان، كودكان و تقویت خانواده‌ها است و اتفاقاً جزو برنامه‌های دست اولی است كه رئیس‌جمهور ایران در برنامه‌های انتخاباتی خود روی آن تأكید داشتند و در این زمینه هم سرمایه‌گذاری‌های زیادی انجام‌شده است.

**ایران در رتبه نخست
آذری جهرمی افزود: امروز در ایران بیش از 70 میلیون نفر از نسل 3 و 4 موبایل استفاده می‌كنند و در میان كشورهای منطقه تا پیش‌ازاین تركیه در رتبه نخست بود و در حال حاضر به لحاظ بازار، ایران رتبه نخست را كسب كرده است.
وی بابیان اینكه خوب است سه كشور(ایران،افغانستان و پاكستان) با برنامه و نشست‌های مشترك در زمینه توانمندسازی زنان با یكدیگر همكاری داشته باشند گفت: ما با آذربایجان برنامه مشترك دوجانبه و یك برنامه مشترك چهارجانبه در كنار تركیه و روسیه داریم. حال می‌توانیم سرفصل مشترك جدیدی در ارتباط با تقویت زنان با استفاده از فناوری اطلاعات و درنهایت بهبود شرایط زندگی داشته باشیم.
وزیر ارتباطات تأكید كرد: در افغانستان هم علاقه‌مند هستیم كه برنامه‌های مشتركی داشته باشیم. البته در انتهای فروردین‌ماه سفری به افغانستان خواهم داشت و امید است بتوانیم در این سفر زمینه همكاری‌ها در ارتباط با توانمندسازی زنان از طریق ICT را فراهم كنیم.

** همكاری‌های مشترك
آذری جهرمی ادامه داد: هر سه كشور با یكدیگر ارتباطات تاریخی و سیاسی بسیار نزدیكی دارند و جدا از آن ارتباطات مردمی بسیار زیادی هم برقرار است. بیش از 2میلیون نفر از مردم افغانستان در ایران زندگی می‌كنند و ارتباطات فرهنگی بسیار نزدیكی با ایران دارند. با جمهوری آذربایجان هم ارتباطات سیاسی و فرهنگی زیادی با توجه به اشتراكات میان دو كشور داریم.
وی افزود: ما آمادگی داریم در حوزه ICT ارتباطات را رشد دهیم و همكاری‌های مشتركی بین ایران با افغانستان و آذربایجان با محوریت موضوع زنان، كودكان و خانواده و در چارچوب برنامه كلی معاونت زنان ریاست جمهوری تحت هدایت خانم ابتكار داشته باشیم.

**وزیر زنان افغانستان
در ادامه دلبر نظری، وزیر زنان و خانواده افغانستان ضمن تشكر از میزبانی گرم و صمیمانه آذری جهرمی گفت: ابتدا به‌عنوان مادری كه دو فرزند جوان دارم، بسیار خوشحالم كه امروز با یك وزیر جوان ملاقات دارم.
وی افزود: افغانستان همچنان مشكلات جدی دارد و جنگ 40 ساله همچنان ادامه دارد؛ جنگی كه زنان در كشور ما را سخت آسیب‌پذیر كرده است.
وزیر زنان افغانستان ادامه داد: در افغانستان با وجود آنكه 4 وزیر زن داریم و به‌ تازگی 5 سفیر زن برگزیده‌ شده‌اند اما ما هنوز با نابرابری‌های جنسیتی در حوزه‌های مختلف مواجهیم. خانم‌های جوان به ازدواج‌های اجباری مجبور می‌شوند و هنوز آداب‌ و رسوم سنتی در این كشور حاكم است.
دلبر نظری تصریح كرد: اما امیدواریم از طریق كشور همسایه ایران بتوانیم برای زنانی كه تحصیل‌ نكرده‌اند و در خانه هستند آموزش‌هایی را از طریق ارتباطات و فناوری اطلاعات داشته باشیم و به افزایش آگاهی‌های زنان در افغانستان كمكم كنیم.
وزیر زنان افغانستان با اشاره به بازگشت جوانان تحصیل‌كرده در ایران به افغانستان برای كمك به رشد و توسعه این كشور گفت: كشور شما مهاجرین افغان را به آغوش گرفت و آن‌ها را تربیت كرد و به ثمر رساند و امروز به وطنشان بازگشته‌اند. این زحمات را مردم و دولت افغانستان فراموش نمی‌كنند؛ اما درخواست داریم از طریق ارتباطات هم برای تربیت و تقویت زنان، با ما همكاری داشته باشید.

**توانمندسازی زنان
وزیر ارتباطات با استقبال از این پیشنهاد گفت: برنامه‌ای برای همكاری آماده داشته باشید، در سفر فروردین‌ماه به افغانستان می‌توانیم روی آن تفاهم و توافق كنیم. ما قطعا روی موضوع توانمندسازی زنان از طریق ICT حاضر به همكاری هستیم.
در ادامه صداقت آوا، رییس كمیته امور بانوان جمهوری آذربایجان ضمن ابراز خوشحالی از ملاقات خود با وزیر ارتباطات گفت: سازمان ملل كنوانسیونی برای از بین بردن تبعیض جنسیتی دارد. در كشور ما هم هر یك از وزارتخانه‌ها یك نفر تعیین كردند تا امور كاهش شكاف جنسیتی را پیگیری ‌كند. برای من بسیار جالب بود كه شما هم مشاور امور زنان دارید. ما حتماً می‌خواهیم از تجربه شما در ارتباط با كاهش شكاف جنسیتی اطلاع پیداكرده و از آن استفاده كنیم.
آوا در ادامه با اشاره به فراگیر شدن استفاده از اینترنت در سطوح مختلف سنی گفت: حتی كودكان با سنین پایین هم در حال استفاده از اینترنت هستند كه گاهی اوقات اطلاعاتی را دریافت می‌كنند كه خوشایند نیست. ما در مجلس مصوبه‌ای داشتیم برای امنیت اینترنت و حفظ امنیت كودكان و نوجوانان. علاقه‌مندیم كه مطلع شویم شما چه برنامه و اقداماتی برای حفظ امنیت كودكان در اینترنت و فضای مجازی دارید.
رییس كمیته امور بانوان جمهوری آذربایجان افزود: شما اشاره كردید به اینكه وزارت ارتباطات برنامه‌ای برای توانمندسازی زنان از طریق ICT در روستاهای دورافتاده داشته است كه خیلی برای من جالب و قابل‌ تحسین است.
علمی **9207**1440