رونق تجارت مرزی مقدمه رسمی شدن «كیله» سردشت است

مهاباد - ایرنا - سركنسول جمهوری اسلامی ایران در شهر اربیل در اقلیم كردستان عراق گفت: نباید منتظر آن بود تا مرز كیله سردشت رسمی شود و سپس فعالیت‌های تجاری گسترش پیدا كند بلكه برعكس، رسمی شدن این مرز منوط به رونق مبادلات اقتصادی است.

به گزارش ایرنا، مرتضی عبادی روز چهارشنبه در دیدار با فرماندار سردشت با تاكید بر تقویت مناسبات تجاری و تسهیل ترددهای مرزی و تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و اقلیم كردستان عراق افزود: دشمن همه امكانات را بسیج كرده و یك جنگ اقتصادی تمام عیار را شكل داده است؛ این جنگ اقتصادی یك جهاد و مقابله تمام عیار را می طلبد كه بخش زیادی به دست خودمان انجام می گیرد.
وی با اشاره به دیدار اخیرش با رییس جمهوری عراق و موافقت وی با رسمی شدن مرز كیله سردشت اظهار داشت: طرف عراقی تمایل فراوانی برای افزایش مبادلات تجاری با كشورهای همسایه دارد و از این رو آمادگی كامل خود را برای این امر اعلام كرده است.
عبادی بیان كرد: عراق از ظرفیت و قابیلت های خوبی هم برای تامین بخشی از كالا‌های مورد نیاز كشور و هم به عنوان یكی از مقصدهای مهم صادرات كالای ایرانی برخوردار است و باید از این ظرفیت نهایت استفاده را كرد.
سركنسول جمهوری اسلامی ایران در اقلیم كردستان عراق میزان صادرات نفتی و غیرنفتی از ایران به عراق را در سال گذشته 13 میلیارد دلار و میزان واردات از این كشور را تنها 120 میلیون دلار اعلام و تاكید كرد: بین واردات و صادرات 2 كشور توازن وجود ندارد و باید با رفع مشكلات و موانع لازم این توازن حاصل شود.
«عبادی»، عدم فعالیت شبانه‌ روزی، كندی در ترخیص كامیون‌ها، نبود زیر‌ساخت‌های مناسب، مشكلات موجود در امر تردد سهل و روان و نبود كارت‌های بازرگانی برای صادرات را از عمده مشكلات بازارچه های مرزی بین ایران و عراق عنوان كرد و ادامه داد: در تجارت و اقتصاد هیچ یك از كشور‌ها خود را از دیگران جدا تصور نمی كنند بلكه باید با همكاری و هماهنگی همه جانبه موانع مختلف را در این زمینه شناسایی و برطرف كرد.
وی در پایان بر تسهیل در امور تجاری فعالان اقتصادی و توسعه صنعت گردشگری سردشت و همچنین استفاده بهینه از این ظرفیت‌ها تاكید كرد.
فرماندار سردشت نیز در این دیدار گفت: بازارچه رسمی كیله یكی از ظرفیت های مهم این شهرستان برای رونق اقتصادی بوده و در شرایط كنونی برای افزایش نرخ اشتغال ضرورت تبدیل آن به گمرك رسمی قابل تامل و پیگیری است.
اقصی نخشی پور به بحث تحریم ها اشاره كرد و افزود: اگر ساز و ‌كارهای لازم در بازارچه كیله فراهم شود با رعایت مقررات تجاری این مرز می تواند فرصت خوبی برای مقابله با تحریم های ظالمانه علیه كشورمان باشد.
وی اضافه كرد: مرز كیله برای صادرات تولیدات داخلی و واردات مواد اولیه مراكز تولیدی می تواند نقش موثری ایفا كند و این امر می تواند در بحث ایجاد اشتغال در این شهرستان نیز بسیار حایز اهمیت باشد.
نخشی پور ابراز امیدواری كرد تا با همت سركنسول ایران در اربیل و مسوولان استانی مقدمات لازم را فراهم سازند تا مرز كیله به عنوان ظرفیتی بالقوه در جهت توسعه شهرستان و ارایه خدمات بهینه بازرگانی و خدماتی برای رونق معیشت مردم استفاده شود.
مرز كیله در سردشت در جنوب آذربایجان غربی واقع شده و هم مرز با استان سلیمانیه در اقلیم كردستان عراق است.
از سال 1382 گمرك بازارچه مرزی كیله سردشت برای تسریع در صادرات كالاهای كارخانه ها و تولیدكنندگان داخلی آغاز بكار كرد؛ این گمرك با داشتن فاصله 20 كیلومتری با «قلعه دیزه»، اولین شهر در شمال عراق، نزدیكترین گمرك بازارچه با این كشور به شمار می رود.
در بازارچه كیله 1٥ غرفه زیر نظر فرمانداری در حال فعالیت است كه به صورت خرده فروشی اقدام به صادرات كالاهای مجاز می كند.
7562/6185/3072