نشست بررسی فقهی حقوقی سند الگوی پایه پیشرفت در قم برگزار می شود

قم - ایرنا - دبیر اندیشكده فقه و حقوق اسلامی مركز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت گفت: نشست بررسی ابعاد فقهی و حقوقی این سند راهبردی با حضور كارشناسان و اندیشمندان برجسته پانزدهم اسفندماه از ساعت 9 صبح در سالن اجتماعات مركز فقهی ائمه اطهار(ع) برگزار می شود.

حجت الاسلام و المسلمین سید علیرضا حسینی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، بیان كرد: در این نشست تخصصی با حضور نخبگان و كارشناسان صاحب نام در موضوع مورد بحث، ابعاد فقهی و حقوقی سند الگوی پایه پیشرفت مورد تبادل نظر قرار می گیرد.
وی ادامه داد: سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت پس از ابلاغ به عنوان سند بالادستی تمام اسناد كشور قلمداد می شود و باید تمام قوانین از آن تبعیت كند، بنابراین پرداختن به جنبه های فقهی و حقوقی آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
حسینی گفت: مركز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت از سال 90 با برگزاری كنفرانس ها و نشست های متعدد و پشتوانه تحقیقات علمی گسترده و بهره گیری از نظرات كارشناسان و متخصصان، الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت را تدوین و آن را خدمت رهبر معظم انقلاب تقدیم كرد، ایشان نیز در مهرماه سال جاری این سند را به جامعه نخبگانی علمی و اجرایی كشور ابلاغ كردند و خواستند ظرف دو سال این سند برای تكمیل، اصلاح و ارتقا به عنوان گفتمانی رایج در محافل تخصصی مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد.
وی افزود: سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، یك سند جامع راهبردی است كه پس از ابلاغ توسط رهبر معظم انقلاب در سال 1400 مسیر تعالی كشور را برای 50 سال روشن می كند.
وی بیان كرد: در مركز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت 13 اندیشكده به عنوان موتور های محرك علمی فعالیت دارند و در آن ها موضوعات مرتبط با تدوین سند به صورت تخصصی بررسی می شود.
حسینی ادامه داد: درهمین رابطه اندیشكده فقه و حقوق اسلامی نیز با بهره گیری از سه كارگروه زیرمجموعه خود، ابعاد مختلف سند را از نظر گزارهای فقهی و حقوقی به صورت تخصصی و با دقت فراوان مورد توجه قرار می دهد.
دبیر اندیشكده فقه و حقوق اسلامی مركز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت گفت: در بررسی های فقهی و حقوقی سند، جنبه های مورد تاكید شریعت اسلام با سنت های ایرانی در كنار هم مورد توجه قرار می گیرد تا هم موازین فقهی و دینی در تدوین سند رعایت شود و هم جنبه های ملی مورد نظر باشد.
وی با اشاره به این كه براساس نظر رهبر معظم انقلاب در تدوین الگو به دنبال توسعه كشور برمبنای مفهوم رایج غربی آن نیستیم، بیان كرد: حركت از وضعیت موجود جامعه به سمت وضع مطلوب مورد تاكید در ارزش های اسلامی و ایرانی در سند راهبردی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت مورد نظر است.
وی ادامه داد: الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت بر اساس پشتوانه علمی مطلوب و بهره گیری از نظرات هزاران كارشناس برجسته و نخبه در مباحث مختلف مورد نظر، تنظیم شده است و همچنین مركز الگوی اسلامی پیشرفت در ادامه مسیر از انتقادات، پیشنهادات و راهكارهای اجرایی صاحبان نظر و همه اقشار جامعه برای تدوین نهایی این الگو استقبال می كند.
**مقام معظم رهبری در توصیف اراده ملت ایران برای انتخاب مسیر آینده می فرمایند: «ملت ایران از میان 2 راه، یكی تسلیم در برابر دشمن و دیگری ادامه پایداری و حركت به سوی قله های رفیع پیشرفت و تكامل راه دوم را برگزیده است، زیرا نشان داده است كه استعداد و شایستگی حركت در مسیر عزت و سربلندی را دارد» و ایشان برپایه همین گفتمان نیز دوم خرداد 1390 با تشكیل مركز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و انتصاب رییس و اعضای شورای عالی آن، نخستین گام را در جهت تدوین این سند بالادستی برداشتند.
در پی تدوین الگوی پایه اسلامی و ایرانی پیشرفت، رهبر معظم انقلاب اسلامی 22 مهر 1397؛ مراكز علمی، نخبگان و صاحب ‌نظران را ضمن بررسی عمیق ابعاد مختلف سند تدوین‌ شده به ارایه‌ نظرات و توصیه های مشورتی نیز فراخواندند تا به واسطه همگانی كردن گفتمان پیشرفت و تقویت همفكری درباره موضوعات و چالش های اساسی كشور، این سند، مبنایی برای تصمیمات و سیاست های اجرایی كشور باشد.
الگوی اسلامی و ایرانی پیشرفت تدبیرها و اقدام های اساسی و بلندمدت را در 56 بند و در حوزه های مختلف به منظور حل مسایل مهم و شكوفا شدن قابلیت‌ها و ظرفیت های كشور عنوان كرده است و به نظر می رسد مهم ترین ابزار در تحقق اهداف این سند بلند مدت، گفتمان سازی برای ایجاد باور و انگیزه لازم در جهت حركت به سمت توسعه و پیشرفت به خصوص در میان نسل جوان و نخبگان كشور باشد و در این میان سهم و رسالت رسانه ها در گفتمان سازی و ترویج این الگو، موضوعی غیرقابل انكار است.
گفتمانی فراگیر كه با بسترسازی و تسهیل ورود گسترده و فعال جوانان در عرصه تفكر و مطالعه می تواند انگیزه و عزم ملی لازم را در جامعه برای اجرای دقیق و دستیابی به اهداف آن فراهم آورد. نهادینه شدن گفتمان پیشرفت در كشور همزمان با كمك به رشد امید و نشاط اجتماعی به بهبود نظام مدیریتی كشور، افزایش سطح دانش عمومی، ارتقای خرد و بصیرت جمعی می انجامد و رهاورد این موضوع چیزی جز انسجام ملی و افزایش اعتماد عمومی نخواهد بود.
استفاده و وام گیری از گفتمان ها و تفكرهای غیربومی برای دستیابی به الگوی توسعه، سبب شده بود تا از مدت ها پیش، ضرورت طراحی یك الگو و نسخه بومی برای پیشرفت احساس شود تا این برنامه به عنوان یك نقشه جامع برای رسیدن به تحولی بزرگ در ادامه حركت نظام جمهوری اسلامی مورد استفاده قرار گیرد.
همچنین مركز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت پس از فراخوان رهبر معظم انقلاب، با صدور بیانه‌ ای آمادگی خود را برای دریافت پیشنهادات صاحبنظران در جهت ارتقا الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت اعلام كرد و صاحبان ایده در این زمینه می توانند نظرهای خود را به دبیرخانه این مركز و یا پایگاه اطلاع رسانی آن به نشانی اینترنتی http://www.olgou.org/ ارسال نمایند.
7405/ 6133/