یك خلبان هندی در خاك پاكستان بازداشت شد

اسلام آباد - ایرنا - ارتش پاكستان روز چهارشنبه ضمن تایید سرنگونی دو فروند جنگنده هند كه حریم هوایی پاكستان را نقض كرده بودند، اعلام كرد یك خلبان هندی نیز در خاك پاكستان بازداشت شده است.

به گزارش ایرنا، رسانه های پاكستانی به نقل از سرلشكر 'آصف غفور' گزارش دادند یك خلبان هندی بازداشت و عملیات جستجو برای شناسایی دو خلبان دیگر هندی در منطقه ادامه دارد.
سخنگوی ارتش پاكستان گفت نیروی هوایی این كشور صبح امروز دو فروند جنگنده هندی كه حریم هوایی پاكستان را نقض كرده بودند، را شناسایی كرده و در اقدام فوری آن را سرنگون كرد.
سرلشكر آصف غفور افزود لاشه یك هواپیما در منطقه مرزی كشمیر در خاك پاكستان سقوط كرده و لاشه جنگنده هندی دیگر در منطقه كشمیر تحت كنترل هند سقوط كرده است.
وی افزود نیروهای امنیتی پاكستان در محل سقوط جنگنده هندی، یكی از خلبانان را بازداشت كردند.
سخنگوی وزارت امور خارجه پاكستان نیز لحظاتی پیش در بیانیه ای اعلام كرد كه نیروی هوایی این كشور در محدوده خاك پاكستان براساس حق دفاع از كشور، دو فروند جنگنده هند را سرنگون كرده است.
'محمد فیصل' افزود پاكستان هرگز خواهان تشدید تنش ها با هند نیست اما اگر وضعیت درگیری بر پاكستان تحمیل شود ما ھمیشه برای پاسخ به آن آماده هستیم.
سخنگوی ارتش پاكستان روز گذشته در واكنش به حمله هوایی هند گفته بود كه هند اكنون باید منتظر پاسخ متقابل پاكستان باشد، پاسخ ما غافلگیرانه و مختلف خواهد بود.
یك مقام هندی از آماده باش كامل فرماندهی نیروی دریایی كشورش در غرب هند به منظور حفظ آمادگی برای مقابله با شرایط غیرعادی خبر داد.
در همین حال روزنامه «اكونومیك تایمز» هند روز چهارشنبه به نقل از این مقام هندی كه از وی نام نبرده است نوشت، در پی حملات هوایی هند به پایگاه های تروریست ها در خاك پاكستان، فرماندهی نیروی دریایی غربی و پلیس گجرات ، هم مرز با پاكستان، در آماده باش و آمادگی كامل قرار گرفتند.
رسانه های هندی دیروز سه شنبه به نقل از مقامات این كشور نوشتند، در حمله جنگنده های نیروی هوایی این كشور به پایگاه شبه نظامیان در خاك پاكستان بین 200 تا 300 شبه نظامی كشته شدند.
سخنگوی ارتش پاكستان اعلام كرد، جنگنده های هندی در نیمه شب دوشنبه حریم هوایی پاكستان را در امتداد خط كنترل مرزی نقض كردند و با مشاهده واكنش سریع جنگنده های پاكستانی به سرعت مجبور به ترك منطقه شدند.
با تشدید تنش ها میان دو كشور همسایه هند و پاكستان ، كاردار هند در اسلام آباد از سوی وزارت امور خارجه پاكستان احضار شد و ارتش این كشور نیز هند را به پاسخ متقابل و غافلگیرانه تهدید كرد.
این نخستین بار از سال 1971 میلادی تاكنون است كه جنگنده‌های نیروی هوایی هند از خط واقعی كنترل مرز كشمیر عبور كرده و وارد حریم هوایی پاكستان شده‌اند.
آساق*274**1663**

سرخط اخبار جهان