پذیرش استعفای شما را بر خلاف مصالح كشور می دانم و با آن موافقت نمی كنم

تهران-ایرنا- رییس جمهوری در پاسخ به نامه «محمد جواد ظریف» گفت: از آنجا كه شما را به تعبیر رهبر معظم انقلاب “امین، غیور، شجاع و‌متدین” و در خط مقدم ایستادگی در برابر فشارهای همه جانبه آمریكا قرار دارید؛ پذیرش استعفای شما را بر خلاف مصالح كشور می دانم و با آن موافقت نمی كنم.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» امروز - چهارشنبه - در نامه ای ضمن مخالفت با استعفای وزیر امور خارجه افزود: اینجانب نسبت به فشارهای وارده به دستگاه دیپلماسی كشور، دولت و حتی رییس جمهوری منتخب مردم به خوبی آگاهم. ما به عهدی كه با خدا و ملت بسته ایم ، تا پایان وفادار می مانیم و اطمینان دارم كه به فضل الهی از این مرحله سخت عبور خواهیم كرد.
وی در بخش دیگری از این نامه تاكید كرد: شادی و پایكوبی دشمنان قسم خورده این مردم همچون رژیم صهیونیستی از استعفای جناب عالی بهترین گواه بر موفقیت «محمد جواد ظریف» و بزرگ ترین دلیل برای استمرار فعالیت شما در سمت وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران است.
رییس جمهوری خطاب به ظریف تصریح كرد: جنابعالی مورد اعتماد اینجانب و مجموعه نظام جمهوری اسلامی و به خصوص رهبر معظم انقلاب اسلامی هستید. شما با قوت، شجاعت و درایت به مسیر خود ادامه دهید كه خداوند با بندگان صالح خود است.
متن نامه حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
جناب آقای دكتر ظریف
وزیر محترم امور خارجه
سلام علیكم
نامه استعفای مورخ ششم اسفندماه 97 جنابعالی را دیدم. اهتمام جناب عالی به حفظ شان و اعتبار وزارت امور خارجه ، و جایگاه شخص وزیر امور خارجه به عنوان بالاترین مقام مسوول در اجرای سیاست خارجی كشور ، قابل درك و مورد تایید اینجانب است.
وزارت امور خارجه عهده دار روابط خارجی و زمینه ساز تحقق امنیت و منافع ملی است. لذا همانطور كه بارها دستور داده ام تمامی دستگاه ها، اعم از دولتی و یا حاكمیتی ، باید در هماهنگی كامل با این وزارت ، در زمینه روابط خارجی باشند.
از زحمات و تلاش های بی وقفه جنابعالی در دوران تصدی مسوولیت سنگین وزارت امور خارجه، در دولت یازدهم و دوازدهم قدردانی می كنم و از آنجا كه شما را به تعبیر مقام معظم رهبری 'امین، غیور ، شجاع و متدین' و در خط مقدم ایستادگی در برابر فشارهای همه جانبه آمریكا می دانم ، پذیرش استعفای جناب عالی را بر خلاف مصالح كشور می دانم و با آن موافقت نمی كنم.
اینجانب نسبت به فشارهای وارده به دستگاه دیپلماسی كشور ، دولت و حتی رئیس جمهور منتخب مردم به خوبی آگاهم. ما به عهدی كه با خدا و ملت ایران بسته ایم ، تا پایان وفادار می مانیم و اطمینان دارم كه به فضل الهی از این مرحله سخت عبور خواهیم كرد.
موفقیت های وزارت امور خارجه فقط طی ماه های اخیر در مقابله با توطئه های آمریكا در نیویورك، وین ، بروكسل ، لاهه ، ورشو، مونیخ و ... و پیروزی های سیاسی در سطح منطقه ای و بین المللی قابل توجه بوده است. شادی و پایكوبی دشمنان قسم خورده این مردم همچون رژیم صهیونیستی، از استعفای جناب عالی بهترین گواه بر موفقیت 'محمد جواد ظریف' و بزرگ ترین دلیل برای استمرار فعالیت شما در سمت 'وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ' است. جنابعالی مورد اعتماد اینجانب و مجموعه نظام جمهوری اسلامی و به خصوص مقام معظم رهبری هستید. شما با قوت ، شجاعت و درایت به مسیر خود ادامه دهید كه خداوند با بندگان صالح خود است.
حسن روحانی
رییس جمهوری اسلامی ایران
سیام**2021**1336