پشت ميز نشيني نامناسب علت شايع در كمر دردها است

اراك - ايرنا - يك متخصص جراحي مغز و اعصاب، ديسك كمر و ستون فقرات و جراحي قاعده جمجمه و آندوسكوپي مغز گفت: پشت ميز نشيني نامناسب از علل شايع در كمر دردها است كه با اصلاح و دريافت دارو قابل درمان است.

دكتر «مسعود اصغري نوسري» روز چهارشنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: بسياري از افرادي كه از مشكل ديسك كمر شكايت دارند در واقع دچار دردهاي ناشي از التهابات ستون فقرات و نشستن نامناسب هستند.
وي بيان كرد: افرادي كه بيش از 6 ساعت پشت ميز مي نشينند و رانندگاني كه مدت طولاني پشت فرمان هستند اگر حركات كششي نداشته باشند و هر نيم تا يك ساعت قدم نزنند، دچار درد كمر مي شوند و بسته به سن افراد مي توانند به عارضه تنگي كانال نخاع نيز مبتلا شوند.
اين متخصص جراحي مغز و اعصاب، ديسك كمر و ستون فقرات و جراحي قاعده جمجمه و آندوسكوپي مغز ادامه داد: كمردرد ناشي از بد نشستن با ديسك متفاوت است و تست ديسك كمر بيشتر اين بيماران منفي است.
دكتر اصغري نوسري اظهار داشت: از اين بيماران در ابتدا عكس ساده براي بررسي ستون فقرات، انحرافات و افزايش گودي كمر گرفته مي شود، البته كمر به طور طبيعي داراي مقداري گودي است.
وي تصريح كرد: اگر اين بيماران در تشخيص عكس مشكوك به ديسك باشند بايد ام آر آي بدهند كه اگر در تشخيص ها كانال نخاع درگير نشده باشد بحث دردهاي ناشي از التهابات و نشستن هاي نامناسب مطرح است.
اين متخصص جراحي مغز و اعصاب، ديسك كمر و ستون فقرات و جراحي قاعده جمجمه و آندوسكوپي مغز اضافه كرد: افرادي كه زياد پشت ميز مي نشينند از جمله كارمندان نبايد زياد به جلو خم شوند و يا طولاني صاف بنشينند.
دكتر اصغري نوسري افزود: افرادي كه زياد با رايانه كار مي كنند سعي كنند صفحه رايانه خود را بالا آورند تا حالت نشستن آن ها به استاندارد نزديك شود.
وي گفت: اقدام مستمر به تايپ در ساعات طولاني احتمال بروز به تنگي كانال عصب كف دست را بالا مي برد و كساني كه به اين اين عارضه مبتلا مي شوند بايد مرتب كف دست خود را روي جاي سفت قرار داده و از پدهاي ژله اي يا شي نرم استفاده كنند.
اين متخصص جراحي مغز و اعصاب، ديسك كمر و ستون فقرات و جراحي قاعده جمجمه و آندوسكوپي مغز افزود: افرادي كه داراي كمردردهاي التهابي هستند بايد در هفته 2 تا سه روز براي آب درماني از استخر استفاده كنند و به صورت مستمر ورزش كنند.
دكتر اصغري نوسري گفت: راه رفتن در آب، حركت به جلو و عقب، پهلوي چپ و راست در آب و شناي كرال سينه نقش موثري در درمان و كاهش دردهاي ناشي از التهابات كمر دارد.
وي اظهار داشت: شايد امكان ورزش مستمر براي همه افراد وجود نداشته باشد كه اين افراد بايد از حركات كششي غافل نشوند و پس از هر 2 تا سه ساعت، حركات كششي را انجام دهند.
اين متخصص جراحي مغز و اعصاب، ديسك كمر و ستون فقرات و جراحي قاعده جمجمه و آندوسكوپي مغز ادامه داد:مسايل روحي و استرس هاي شغلي نيز مي تواند اين دردها را تشديد كند كه توجه به آن نيز امري ضروري است.
وي تصريح كرد: افرادي كه از تلفن همراه به شكل ناصحيح استفاده مي كنند ( حالت گردن خم به سمت پايين) در آينده مستعد بيماري هاي مربوط به عضلات گردن، اسپاسم و تنگي نخاع گردن هستند.
اين متخصص جراحي مغز و اعصاب، ديسك كمر و ستون فقرات و جراحي قاعده جمجمه و آندوسكوپي مغز اضافه كرد: نسل امروز گوشي هاي تلفن همراه را از سنين پايين به دست گرفته اند و به احتمال زياد يكي از مشكلات 10 تا 15 سال آينده مربوط به اين بيماري است.
دكتر اصفري نوسري تاكيد كرد: اصلاح سبك زندگي و رعايت مسايل مختلف در فعاليت هاي كاري در جلوگيري از ابن بيماري ها نقش موثري دارد.
استان مركزي با دارا بودن 12 شهرستان داراي بيش از يك ميليون و 400 هزار نفر جمعيت است.
3005/6013

سرخط اخبار استان‌ها