۷ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۲۰:۱۷
کد خبر: 83224001
۰ نفر
حقوقدانان بخشي از جامعه نخبگان هستند

سنندج - ايرنا - معاون منابع انساني دادگستري كردستان گفت: حقوقدانان بخشي از جامعه نخبگان هستند كه با درايت و دانش و مهارت آنها مشكلات حقوقي برطرف مي شود.

به گزارش خبرنگار ايرنا، يزدان فلاحي عصر سه شنبه در مراسم جشن استقلال كانون وكلاي دادگستري و روز وكيل مدافع اظهار داشت: به گفته يكي از بزرگان، حقوقدان خوب مي تواند سياست مدار خوبي باشد ولي سياست مدار خوب نمي تواند حقوقدان خوبي باشد و اين بيانگر برتري حقوق است.
وي اضافه كرد: در هر پرونده اي كه تشكيل مي شود قاضي بدنبال حل مساله و وكيل هم پيگير مشكل موكل خود مي شود و گاهي در اين مسير اختلافات و رنجش هايي بوجود مي آيد.
فلاحي افزود: اگر در دستيابي به عدالت رنجش و دلخوري هم ايجاد شود همه ما حاضر به پذيرش آن هستيم چرا كه برقراري عدالت خواسته و هدف تمام فعالان حوزه قضايي است.
معاون منابع انساني دادگستري كردستان يادآور شد: در سوگند نامه وكلا نسبت به احترام قائل شدن براي مقامات قضايي و اصحاب دعوا تاكيد شده است.
فلاحي با اشاره به اينكه اختلاف يكي از خاصيت ها و ويژگي هاي كار قضاوت است، گفت: هنر وكيل خوب اين است كه از كنار اين اختلافات با بزرگواري بگذرد تا به مقصود و عدالت برسد.

** قرائت سوگندنامه وكلاي پايه يك كردستان به زبان كُردي
رئيس كانون وكلاي كردستان نيز با اشاره به اينكه كانون وكلاي دادگستري نبايد خود را در بازي هاي سياسي دخالت دهد، اظهار داشت: معتقديم همكاران وكيل بايد مشكلات مردم را درك كرده و سعي و تلاش خود را در راستاي همدردي با آنها بكار گيرند.
محمد رئوف ادمن بر ترويج فرهنگ استان تاكيد كرد و افزود: قانون اساسي و ساير قوانين و مقررات موجود در كشورمان بر حفظ اصالت و هويت تاكيد كرده لذا بر اين مبنا تصميم به حضور در اين مراسم جشن با لباس كُردي گرفتيم.
وي اضافه كرد: علاوه بر مورد مذكور امسال براي نخستين بار سوگند نامه وكلاي پايه يك هم به زبان فارسي و هم كُردي قرائت مي شود.

** كانون وكلا نهادي سياسي نيست
يكي از اعضاي هيات مديره كانون وكلاي دادگستري كردستان هم در اين مراسم گفت: هم از لحاظ حقوقي و هم سياسي بايد به اين قاعده كه نهاد وكلات متعلق به حوزه عمومي است، پايبند باشيم.
احمد سعيد شيخي اضافه كرد: آيين نامه 187 برنامه سوم توسعه براي اجرا ابلاغ شده اين در حالي است كه اين ماده، قانونا اعتبار ندارد و به عبارت ديگر قلمرو زماني آن منقضي شده است.
وي افزود: ايجاد مركز مشاوران مركز مشاوران قوه قضاييه كه براساس آيين نامه مذكور بنيانگذاري شده، دخالت در حوزه كاري وكلا است.
اين عضو هيات مديره كانون وكلاي دادگستري كردستان يادآور شد: در ماده 5 آيين نامه به شرايط صدور پروانه وكالت پرداخته است و به موجب ماده 6 لايحه استقلال كانون وكلاي دادگستري صدور پروانه، برگزاري آزمون، اداره امور و تنظيم و راهبري نهاد وكالت انحصاري در اختيار كانون وكلاي دادگستري است.
وي گفت: به موجب اصل 156 قانون اساسي وظايف رئيس قوه قضاييه احصا شده و اداره امور و دخالت در امر دادگستري نه از وظايف قوه قضاييه و نه رياست اين قوه است.
شيخي با اشاره به اينكه با اين آيين نامه هم قوانين داخلي و هم قانون اساسي نقض شده است، اظهار داشت: در ماده 2 هيات نظارت بر مركز مشاوران 187 هفت نفر تعيين شده كه همه اين افراد را مقامات قضايي تشكيل دادند.
اين عضو هيات مديره كانون وكلاي دادگستري كردستان افزود: حال اين سوال مطرح است كه آيا با اين شرايط از استقلال نهاد وكلات نشاني باقي مانده است؟.
شيخي يادآور شد: اگر چه در ماده سه آيين نامه از شخصيت مستقل حقوقي و مالي مركز مشاوران نام برده شده اما اركان و ساختار اين مركز آنرا به يكي از اجزاء قوه قضاييه تبديل كرده است.
وي با بيان اينكه كانون وكلاي دادگستري كردستان نهادي سياسي نيست، گفت: كانون هيچگاه به دنبال دستيابي به قدرت سياسي نبوده و نيست و هيات مديره آن هم فعاليت سياسي نمي كنند چرا كه ذات وكالت مدني و صنفي و حرفه اي است.
اين عضو هيات مديره كانون وكلاي دادگستري كردستان اضافه كرد: وكيل دادگستري حلقه واسط حوزه هاي عمومي و قدرت است و اگر قانوني در مقام اجرا به حقوق عمومي تجاوز كند وظيفه وكيل دادگستري است كه آن را متذكر شود.
مراسم تحليف و اداي سوگند و اعطاي گواهينامه وكالت پايه يك به 25 نفر از وكلاي استان كردستان هم از ديگر بخش هاي اين مراسم بود.
9936/9102