تقویت خودباوری و حضور زنان در زیست‌بوم علمی و فناوری

تهران- ایرنا- مشاور امور بانوان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: هدف ما، تقویت خودباوری و بسترسازی جهت حضور موثر زنان متخصص و تحصیل‌كرده در زیست‌بوم علمی و فناوری است.

«زینب حمیدزاده» روز سه‌شنبه درباره جایگاه علم و فناوری در جهان اسلام اظهار داشت: مجمع جهانی اقتصاد كه منبع معتبری در حوزه بررسی تفاوت‌های زن و مرد در جوامع مختلف است با تحقیق بر روی چهار شاخص آموزش، بهداشت، مشاركت سیاسی و مشاركت اقتصادی، به میزان برابری بین زن و مرد در حوزه علم و فناوری جهان اسلام می‌پردازد.
وی درباره نقش زنان در توسعه علم و فناوری در جهان اسلام نیز گفت: نقش زنان در جهان اسلام قابل انكار نیست و اگر از موضوع اول یعنی آموزش بخواهیم شروع كنیم، زنان و مردان به صورت مساوی به تحصیل می‌پردازند اما در زمینه تبدیل علم به فناوری، آمار زنان فعال در این حوزه به 10 درصد كاهش می‌یابد.
مشاور امور بانوان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تصریح كرد: هدف ما بسترسازی جهت حضور موثر زنان متخصص و تحصیل‌كرده در اكوسیستم علمی و فناوری است اما تحقق این امر، نیازمند زمان است چرا كه متاسفانه عقبه كشورها طوری بوده كه زنان در فعالیت‌های این چنینی حضور مستمر نداشته‌اند اما اكنون با برنامه‌ریزی و ارائه تسهیلات می‌خواهیم این موضوع را جبران كنیم.
حمیدزاده افزود: اكنون شبكه ارتباطی مناسب‌ بین دانشمندان جهان اسلام بخصوص دانشمندان زن وجود ندارد و اگر بتوانیم حضور زنان را در نشست تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در كشورهای اسلامی بیشتر كنیم، اقدام ارزنده‌ای خواهد بود.
وی تاكید كرد: مشتركات زیادی بین كشورهای مختلف جهان اسلام وجود دارد كه می‌توانیم از آنها برای پیاده‌سازی شبكه ارتباط اندیشمندان مسلمان پیدا كنیم.
مشاور امور بانوان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: متاسفانه هنوز تعداد كمی از زنان نسبت به مردها به خودباوری رسیده‌اند، بنابراین احساس می‌شود اگر شبكه‌ای وجود داشته باشد كه دانشمندان زن یكدیگر را بشناسند و تبادل اطلاعات انجام دهند، این موضوع به خودباوری آنها كمك می‌كند.
وی یادآور شد: یكی از نتایج قطعی كه نشست استپ به آن خواهد رسید، بحث تقویت مرجعیت علمی جهان اسلام است و در استپ كراچی، 39 زن و 38 مرد حضور خواهند داشت.
به بیان حمیدزاده، نشست تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در كشورهای اسلامی، فرصتی خواهد بود تا دانشمندان كشورهای اسلامی و محققان جهان اسلام با یكدیگر دیدار كرده و دستاوردها و تجربیات موفق خود را برای یكدیگر و همچنین دانشمندان جوان به اشتراك بگذارند.
پنجمین دوره نشست تبادل تجربیات علم و فناوری(STEP) در كشورهای اسلامی، از 8 تا 11 اسفندماه امسال با همكاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در دانشگاه كراچی پاكستان برگزار خواهد شد.
علمی*9294*1055