۷ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۵:۴۶
کد خبر: 83223646
۰ نفر
دو كشتی آمریكایی از تنگه تایوان عبور كردند

پكن- ایرنا- گزارش تلویزیون ژاپن حاكی است همزمان با تمدید مذاكرات تجاری پكن و واشنگتن و احتمال توافق این دو كشور، دو فروند كشتی نیروی دریایی آمریكا در اقدامی آشكار برای «تنش آفرینی» از تنگه تایوان عبور كردند.

به گزارش ایرنا از تلویزیون ژاپن، ناوگان اقیانوس آرام ایالات متحده آمریكا روز سه شنبه در بیانیه ای اعلام كرد كه ناوشكن 'یو اس اس استتم' USS Stethem و كشتی باری 'یو اس ان اس سزار چاوز' USNS Cesar Chavez روز دوشنبه از آبراه بین چین و تایوان عبور كرده اند.
بر اساس این بیانیه، عبور این كشتی ها از این تنگه نشان دهنده «تعهد آمریكا به اقیانوس آرام و اقیانوس هند آزاد و باز» است و نیروی دریایی آمریكا به پرواز، كشتیرانی و عملیات در هر كجا كه قوانین بین الملل اجازه دهد، ادامه خواهد داد.
كشتی های نیروی دریایی آمریكا در نوامبر گذشته و ژانویه امسال هم از این تنگه عبور كرده بودند دولت ترامپ اعزام كشتی های نیروی دریایی آمریكا به این منطقه را افزایش داده است.
پیش از این چین نیز در نزدیكی تایوان رزمایش بمب افكن ها را انجام داده بود.
جمهوری خلق چین تقریبا بر كل دریای جنوبی و كشورهای ویتنام، فیلیپین، مالزی، برونئی و تایوان هریك بر بخش‌هایی از این دریا ادعای مالكیت دارند، همچنین این كشورها بر سر جزایر غنی از نفت و گاز اسپراتلی و پارسل اختلاف دارند.
ایالات متحده این دریا را از آب‌های بین‌المللی می‌داند و بر حق قانونی كشتی‌ها و زیر دریایی‌ هایش در رفت ‌و آمد در این دریا تاكید می‌ورزد و مخالف ساخت تاسیسات دریایی توسط چین در این آب راهه است.
پكن پیشتر نیز به عبور ناوهای آمریكایی از این تنگه انتقاد كرده و آن را اقدامی در راستای تنش آفرینی عنوان كرده بود.
**آساق**1904**