۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۷
کد خبر 83223516
۰ نفر
ابوالقاسم گرجی، مجتهدی نواندیش

تهران- ایرنا- ابوالقاسم گرجی از اندیشمندان و فقیهان بزرگ تاریخ معاصر به شمار می رود كه با مجاهدت علمی و فقهی خود به چهره ای ماندگار در تاریخ این مرز و بوم بدل شد و با كمك اندوخته های خویش و اعجاز كلام و قلمش، آثاری ارزشمند را به یادگار نهاد.

به گزارش گروه اطلاع رسانی ایرنا؛ ابوالقاسم گُرجی عالم و مجتهدی فرهیخته است كه اطرافیان، او را به مردم داری، تواضع، اخلاق مداری و محبوبیت می شناختند. وی در دوم فروردین 1300 خورشیدی در تهران دیده به جهان گشود و تحصیلات ابتدایی را در مكتب خانه گذراند و سپس وارد حوزه علمیه تهران شد تا علوم مختلف حوزوی از جمله صرف و نحو، منطق، معانی و بیان، فلسفه، فقه و اصول را تا سطوح عالی از استادان نامداری چون آیات اعظام «محمدرضا تنكابنی، سید عبدالهادی شیرازی، محمدحسین كاشف الغطاء و سید ابوالقاسم خویی» فرابگیرد. شاگردی نزد این علمای بزرگ، گرجی را به درجه اجتهاد رساند.

این اندیشمند همزمان با تحصیل در نجف نسبت به تدریس درس های سطح حوزه همچون رسایل، مكاسب و كفایه نیز همت گماشت و جدیت وی در فراگیری علوم دینی به میزانی بود كه می گوید: «می‌پنداشتم در دنیا هیچ چیز جز تحصیل، تدریس و تحقیق وجود ندارد. شب تا صبح می‌خواندم و می‌نوشتم. آخرین چراغی كه خاموش می‌شد، چراغ اتاق این جانب بود و بدون مبالغه نزدیك بود خواب را فراموش كنم.»

ابوالقاسم گرجی پس از گذراندن مراحل علمی و دریافت اجازه اجتهاد در 1330 خورشیدی به تهران بازگشت و با تشویق و درخواست شماری از عالمان در مدرسه حاج ابوالفتح به تدریس سطوح عالی حوزه مشغول شد. او همزمان با فعالیت‌های حوزوی در 1332 خورشیدی در رشته منقول(فقه و مبانی حقوق اسلامی) دانشكده الهیات و معارف اسلامی به فراگیری علوم پرداخت و سه سال بعد در مقطع دكتری معقول(فلسفه و حكمت اسلامی) به تحصیل همت گماشت.

حجت الاسلام مصطفی محقق داماد در ارتباط با ابوالقاسم گرجی بیان می كند: «وی در اظهارنظر نسبت به افراد خیلی مواظب بود و فردی گزافه‌گو نبود. ایشان معتقد بود كه علم اصول،‌ علمی است كه ایرانی‌ها درست كرده‌اند به این معنی كه ساختار آن توسط ایرانی‌ها درست شده است. ایشان فقه را عمیق خوانده بود و به نظر می‌رسد كه ایشان در مدت 10 تا 20سال گذشته یك نوع تفكری داشت كه در عین اینكه معتقد بود با روش و متد اصیل فقهی باید اجتهاد كرد و اینكه چارچوب اولیه اجتهاد را هم حفظ كند در عین حال می‌خواست سعی كند كه یك نوع ادله و راه‌های جدیدی را هم برود.»

** تدریس در دانشگاه
ابوالقاسم گرجی تدریس غیرحوزوی را با تدریس ادبیات در دبیرستان‌های تهران آغاز كرد و با گذراندن مراحل و مدارج علمیِ دانشگاهی، وارد عرصه آموزش در دانشكده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران شد . دكتر گرجی از سال ۱۳۴۸ در دانشكده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران به تدریس حقوق مشغول بود. و پس از آن رسماً به دانشكده حقوق و علوم سیاسی منتقل شدبه كسب كُرسیِ «استاد تمام» نایل آمد. پس از آن با دانشگاه‌هایی ازجمله دانشگاه آزاد ودانشگاه امام صادق (ع ) همكاری داشتند. از مسوولیت های وی در دانشگاه تهران می‌توان به ریاست دانشگاه، مدیریت گروه فقه و مبانی حقوق اسلامی، فلسفه و حكمت اسلامی و همچنین سرپرستی بخش حقوق كشورهای اسلامی در موسسه حقوق تطبیقی اشاره كرد.

وی به منظور ارتقای سطح علمی خویش در مجامع علمی و پژوهشی حضوری پررنگ داشت كه شركت كردن در بیش از 30 كنگره علمی گواهی بر این مدعا است.

** ابوالقاسم گرجی؛ خالق آثاری ارزشمند
این اندیشمند و فقیه برجسته كه از نویسندگان فعال كشور به شمار می رود، همواره تلاش داشت تا تمام آنچه را كه سال ها با رنج و مشقت اندوخته و تجربه كرده بود، بر لوح سفید كاغذ به رشته تحریر درآورد تا همگان به ویژه نسل آینده از آن بهره ببرند.

بیش از 80 مقاله علمی از وی به یادگار مانده است و از جمله دیگر آثار او می توان به «الصرف و النحو و القرائه، ترجمه و تلخیص كتاب عده الاصول، مسایل هامه من كتاب الخلاف، تاریخ پیامبر اسلام، حدود، تعزیرات و قصاص، ترجمه جامع الشتات، مبانی حقوق اسلامی، اندیشه‌های حقوقی، تاریخ فقه و فقها، آیات الاحكام، ادوار اصول فقه، بررسی تطبیقی حقوق خانواده، تصحیح «‌الذریعه الی اصول الشیعه» و تصحیح تفسیر جوامع الجامع» اشاره كرد.

** ابوالقاسم گرجی، چهره ای ماندگار
ابوالقاسم گرجی در دوران تدریس به عنوان استاد نمونه و ممتاز، پژوهشگر برجسته دانشگاه و پژوهشگر نمونه كشور شناخته شد. در 1362 خورشیدی به پاس پژوهش در 2 كتاب «جوامع‌الجامع در تفسیر» و «تاریخ پیامبر» جایزه كتاب سال و در 1369 خورشیدی با تألیف كتاب «مقالات حقوقی» از دانشگاه تهران تقدیر نامه دریافت كرد.

آیت الله اكبر رفسنجانی رییس جمهوری وقت در 1375 خورشیدی در مراسم مشترك فرهنگستان‌های علوم ایران به وی نشان درجه یك دانش را اعطا كرد و 1381 خورشیدی به عنوان چهره ماندگار كشور معرفی شد و همچنین او دارنده جایزه جشنواره بین‌المللی خوارزمی نیز بود.

**درگذشت ابوالقاسم گرجی
سرانجام ابوالقاسم گرجی در هفتم اسفند 1389 خورشیدی در 89 سالگی دیده از جهان فرو بست و در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) به خاك سپرده شد.

پژوهشم**2059**2002**9131