۷ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۰۰
کد خبر: 83223163
۰ نفر
كاهش 90 درصدي سموم فاضلاب

تهران – ايرنا - محققان دانشگاه فني نانيانگ واقع در سنگاپور يك سيستم تصفيه آب طراحي كردند كه قادر است ميزان فاضلاب سمي را تا 90 درصد كاهش دهد.

به گزارش روز سه شنبه گروه اخبار علمي ايرنا از پايگاه خبري ساينس ديلي، نمونه اوليه اين سيستم جديد كه قرار است در يك شركت توليدكننده نيمه رسانا در سنگاپور نصب شود، در جريان تصفيه فاضلاب فلزات ارزشمند را از آجدا مي‌كند و امكان بازيافت اين مواد را در اختيار مي‌گذارد.
در اين سيستم تصفيه از يك غشاي فيبر توخالي بهره مي‌برد كه فيبرهاي تشكيل دهنده آن داراي سه حفره در هسته مركزي خود هستند. اين ساختار امكان عبور 30 درصد آب بيشتر را از اين غشا فراهم مي‌كند. اين سيستم قادر است روزانه 5 هزار ليتر آب را تصفيه كند.
انتظار مي‌رود اين سيستم سالانه موجب صرفه‌جويي 1.6 ميليون ليتر از آب مصرفي كارخانه و 250 هزار دلار از هزينه دفع ضايعات شود. اين سيستم بيش از 90 درصد فاضلاب را تصفيه و به آب پاك تبديل كرده و فلزات موجود فاضلاب را درون مايع خاصي جمع مي‌كند. در حال حاضر فاضلاب اين كارخانه به يك كارخانه دفع زباله منتقل مي شود تا در آنجا سوزانده شود. هزينه و انرژي موردنياز براي استفاده از روش فعلي كارخانه، 5 برابر هزينه سيستم تصفيه جديد است.
علمي (6)**9259**1440