ساخت ميكروسوزن هوشمندي كه موقعيت خود را در بدن تشخيص مي‌دهد

تهران – ايرنا - محققان مدرسه پزشكي هاروارد يك ميكروسوزن هوشمند ساختند كه با اندازه‌گيري فشار بافت قادر است موقعيت مكاني خود را تشخيص دهد.

به گزارش روز سه شنبه گروه اخبار علمي ايرنا از پايگاه خبري ديلي ميل، اين ميكروسوزن هوشمند كه i2T2 نام دارد از يك سوزن استاندارد و يك حسگر يكپارچه تشكيل شده است كه مي‌تواند ميزان فشار وارد شده توسط بافت‌هاي بدن به نوك سوزن را اندازه‌گيري كند. اين سوزن پس از يادگيري ويژگي‌هاي اندامي مانند چشم مي‌تواند موقعيت نوك خود را در بافت چشم به طور دقيق تشخيص دهد.
يكي از مهمترين كاربردهاي اين سوزن هوشمند تزريق دارو به فضاي بين صلبيه و مشيميه در بافت پشت چشم است. براي اين منظور لازم است نوك سوزن از صلبيه عبور كرده و پيش از رسيدن به مشيميه متوقف شود تا به شبكيه آسيب نرسد.
كاربردهاي ديگر اين فناوري دارورساني به فضاي اپيدورال در ستون فقرات، بافت زيرپوستي كه بين پوست و عضلات قرارداد و فضاي صفاقي واقع در شكم است.
محققان در آزمايشات اوليه محققان توانستند با استفاده از اين ميكرو سوزن هوشمند سلول هاي بنيادي را با موفقيت به فضاي پشت چشم موش‌ها تزريق كنند. همچنين توانستند محلول ويژه اي را به فضاي اپيدورال، بافت زيرپوستي و فضاي صفاقي وارد كنند.
اكنون محققان در حال تكميل آزمايشات اوليه در اين فناوري هستند.
گزارش كامل اين تحقيقات در نشريه Nature Biomedical Engineering منتشر شده است.
علمي (6)**9259**1440