۷ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۹:۴۷
کد خبر: 83222892
۰ نفر
گاز در خراسان شمالي 14 نفر را خفه كرد

بجنورد- ايرنا- مديركل پزشكي قانوني خراسان شمالي گفت: شمار قربانيان حوادث گازگرفتگي در اين استان از ابتداي سال جاري تاكنون به 14 نفر رسيده است.

دكتر بابك سلحشور روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: 5 نفر شامل يك مرد، 2 زن و 2 كودك، هفته گذشته بر اثر مسموميت با گاز منوكسيد كربن جان باختند.
وي در عين حال از كاهش جان باختگان گازگرفتگي نسبت به 11ماهه پارسال خبر داد و افزود: پارسال در اين مدت 20 نفر به علت استنشاق گاز منوكسيد كربن در استان جان باخته بودند.
مديركل پزشكي قانوني خراسان شمالي گفت: در طول سال گذشته 23 تن از شهروندان اين استان قرباني گازگرفتگي شدند كه 5 نفر آنان زن و 18 نفر مرد بودند.
وي بيشترين آمار فوتي هاي ناشي از گازگرفتگي استان در سال گذشته را مربوط به ماههاي فروردين، ارديبهشت و دي عنوان كرد.
وي اظهار داشت: اكنون با تجهيزات موجود، تشخيص مسموميت با گاز منوكسيدكربن به روش اسپكتروفوتومتري و در كمتر از يك ساعت انجام شده و نتيجه به دستگاه قضايي اعلام مي شود.
دكتر سلحشور با تاكيد بر رعايت نكات ايمني در نصب و به كارگيري وسايل گرمايشي استاندارد، گفت: حتي اگر فردي بر اثر مسموميت با گاز مونوكسيدكربن جان خود را از دست ندهد ممكن است دچار نواقص عصبي و رواني پيشرفته نظير فلج عضوي يا اختلال قواي مغزي شود.
اين متخصص پزشكي قانوني و مسموميت ها، مرگ مسموم شدگان را قابل پيشگيري دانست و افزود: شهروندان بايد نكات ايمني را بيشتر رعايت كرده و از سلامت وسايل گازسوز خود اطمينان حاصل كنند.
ضريب نفوذ گاز طبيعي در شهرهاي استان خراسان شمالي 100 درصد و در روستاها 97 درصد است.
خراسان شمالي 863 هزار نفر جمعيت دارد.
3007/5132

سرخط اخبار استان‌ها