قرارداد مطالعاتي خط آهن بين مناطق آزاد ارس - ماكو منعقد شد

اروميه - ايرنا - معاون فني، زيربنايي و عمراني سازمان منطقه آزاد ماكو گفت: قرارداد مطالعات امكان سنجي فني و اقتصادي احداث خط آهن جلفا - پلدشت - چشمه ثريا توسط سازمان هاي مناطق آزاد ماكو و ارس با انتخاب مشاور منعقد شد.

فرزاد بازيار روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: اين خط آهن 200 كيلومتري در توسعه حمل و نقل ريلي كشور تاثير بسزايي دارد و به افزايش ظرفيت منطقه آزاد ماكو در توسعه اقتصادي منجر مي شود زيرا جزو زير ساخت هاي روند توسعه منطقه آزاد ماكو ا ست.
وي ادامه داد: اين طرح مطالعاتي با هزينه 6 ميليارد و 600 ميليون ريالي در 18 ماه انجام مي شود.
وي با اشاره به مزاياي احداث اين خط آهن در منطقه تاكيد كرد: با احداث اين خط آهن، منطقه آزاد ماكو كه در صدد تبديل به هاب لجستيك كشور است، به بندر خشك براي مناطق آزاد ترابزون و مرسين تبديل خواهد شد.
معاون فني و زيربنايي سازمان منطقه آزاد ماكو با اشاره به اينكه دولت نيز از اين طرح حمايت مي كند و اين مسير جزو گزينه هاي مورد حمايت وزارت راه و شهرسازي است، گفت: تركيه نيز خط آهن خود را تا چشمه ثريا گسترش مي دهد و به محض اتمام احداث 147 كيلومتري، اتصال راه آهن ايران به اروپا از اين مسير، محقق خواهد شد.
به گزارش ايرنا، منطقه آزاد ماكو به عنوان يكي از هفت منطقه آزاد كشور به لحاظ محدوده جغرافيايي منطبق بر شهرستان هاي ماكو، شوط، پلدشت و شهر مرزي بازرگان بوده و در دولت تدبير و اميد به الگويي براي اقتصاد مقاومتي تبديل شده است.
مساحت اين منطقه حدود پنج هزار كيلومترمربع بوده و به تنهايي بيش از 75 درصد كل مساحت مناطق آزاد كشور را به خود اختصاص داده و دومين منطقه آزاد بزرگ دنياست.
اين منطقه در مجاورت كشورهاي تركيه و جمهوري آذربايجان قرار دارد و طول مرزهاي جمهوري اسلامي ايران در اين منطقه با اين كشورها به ترتيب 130 و 140 كيلومتر است.
7132/2093

سرخط اخبار استان‌ها