۷ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۸:۲۱
کد خبر: 83222770
۰ نفر
ورزش روزانه از بروز سنگ كليه جلوگيري مي كند

تهران - ايرنا - رئيس مركز تحقيقات بيماري هاي كليوي و مجاري ادراري دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي با اشاره به نقش موثر تحرك بدني در كاهش سنگ سازي كليه،گفت: ورزش روزانه حدود 30 دقيقه مي تواند از بروز سنگ كليه جلوگيري كند.

دكتر عباس بصيري در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا با بيان اينكه مردم نبايد ورزش را فراموش كنند،اظهار داشت:تحرك بدني مناسب علاوه بر كاهش ابتلا به سنگ كليه، دفع سنگ كليه را راحت تر مي كند.
وي حفظ مايعات بدن در هنگام ورزش را لازم دانست و گفت:در زمان ورزش نبايد مصرف آب فراموش شود.

** نمك بزرگ ترين عامل ايجاد سنگ دستگاه ادراري است
وي بر لزوم كاهش مصرف نمك تاكيد كرد و اظهار داشت:نمك يكي از بزرگ ترين عوامل توليد كننده سنگ در دستگاه ادراري است و مردم بايد از مصرف بي رويه آن به شدت پرهيز كنند.
بصيري، مصرف سرانه نمك در كشور را بيش از حد مجاز اعلام كرد و گفت: مصرف روزانه نمك در كشور حدود 12 گرم است در حالي كه حد مجاز آن شش گرم در روز است.
رئيس انجمن اورولوژي ايران به مردم توصيه كرد از خوردن نمك، آجيل شور و فست فودها پرهيز كنند تا دچار عوارض آن از جمله سنگ دستگاه ادراري نشوند.

**سيگار و مواد شيميايي مهمترين عوامل ايجاد سرطان مثانه
وي به عوامل مهم ايجاد كننده سرطان مثانه در كشور اشاره كرد و گفت: سيگار و مواد شيميايي مهمترين عوامل ايجاد سرطان مثانه هستند.
بصيري، شايع ‎ترين علامت سرطان مثانه را وجود خون (بدون درد) در ادرار عنوان كرد و افزود: افرادي كه در كارخانه توليد رنگ و لاستيك كار مي كنند بيشتر در معرض اين بيماري قرار دارند.سرطان مثانه درماني سخت تر و عوارض و خطرات جاني بيشتري از سرطان پروستات دارد.
علمي ** 1201 **1440