۷ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۸:۱۷
کد خبر: 83222763
۰ نفر
قدرشناسي بشار

تهران- ايرنا- جنايت‌ها و توطئه‌هايي كه شيطان بزرگ براي نابودي ملت و دولت مقاوم سوريه طراحي كرده‌بود، با ايستادگي مردم و دولت ايران در كنار مردم و دولت سوريه در طول 8 سال گذشته نقش بر آب شدند. شجره خبيثه تروريسم، تكفير و افراطي‌گري، امروز شكسته‌شده است و رييس‌جمهور سوريه در شرايط حاضر براي ابلاغ تشكر خود و ملتش از جمهوري اسلامي ايران به تهران سفر كرد.

روزنامه اعتماد در سرمقاله اي به قلم حسين شيخ‌الاسلام، آورده است: بزرگ‌ترين پيام سفر ديروز بشار اسد، رييس‌جمهور سوريه به تهران و ديدارهاي او با مقام معظم رهبري و رييس‌جمهور اسلامي ايران، تشكر و قدرشناسي از ملت و دولت ايران براي پشتيباني از ملت سوريه در برابر توطئه‌هاي امريكا، اسراييل و سعودي بود. جنايت‌ها و توطئه‌هايي كه شيطان بزرگ براي نابودي ملت و دولت مقاوم سوريه طراحي كرده‌بود، با ايستادگي مردم و دولت ايران در كنار مردم و دولت سوريه در طول 8 سال گذشته نقش بر آب شدند. شجره خبيثه تروريسم، تكفير و افراطي‌گري، امروز شكسته‌شده است و رييس‌جمهور سوريه در شرايط حاضر براي ابلاغ تشكر خود و ملتش از جمهوري اسلامي ايران به تهران سفر كرد.

پيام ديگر اين سفر، بازگشت تدريجي ثبات و استقرار در سراسر اين كشور است. هر چند كه راه بسيار درازي تا ثبات و امنيت كامل در سوريه باقي مانده است و جبران آسيب‌هايي كه توطئه سعودي، امريكايي و اسراييلي به اين كشور وارد كرده است، نياز به تلاش‌هاي بسيار بيشتري براي ترميم، بازسازي و جبران دارد. نقش جمهوري اسلامي ايران در آينده سوريه و بازسازي اين كشور بعد از سال‌ها بحران‌سازي تالم‌بار براي مردم اين كشور، بسيار مهم و اساسي است و رييس‌جمهور سوريه قطعا براي تسكين آلامي كه گريبانگير مردم كشورش شده است، از كمك ايران بهره‌مند خواهد شد.سفر بشار اسد به تهران، دروازه‌اي به آينده سوريه است. نشان از بسته شدن يك فصل و آغاز فصلي جديد در امنيت، ثبات و بازسازي سوريه است كه با شكست متجاوزان و مستكبران خارجي، راه را براي آينده‌اي تازه در سوريه و منطقه خاورميانه باز مي‌كند.

فصل بعدي غرب آسيا به دست ملت ايران، ملت عراق، ملت لبنان، ملت سوريه و ملت فلسطين نوشته‌خواهد شد و روشن است كه اين پيروزي بزرگ مقاومت در سوريه، سرآغاز فصل جديد آسياي غربي است.قطعا سفر بشار اسد به تهران، نشان از گشايش تازه‌اي در روابط خارجي و ديپلماسي دمشق دارد. فراموش نكنيم كه هيچ يك از كشورهايي كه در توطئه عليه دمشق دست داشتند، امروز خواهان اين نيستند كه براي هميشه در طرف بازنده تاريخ باقي بمانند. آنها با درك اين موضوع كه توطئه‌ها و نقشه‌هاي‌شان در سوريه با شكست قطعي مواجه شده است، به تدريج تلاش خواهند كرد تا با شرايط جديد خو بگيرند، سعودي‌ها و امريكايي‌ها، به تدريج نشان مي‌دهند كه آماده پذيرش شكست خود هستند.

درست است كه همچنان امريكايي‌ها، سعودي‌ها و اسراييلي‌ها به كارشكني‌ها و آزار ادامه مي‌دهند. در دوراني توطئه‌گران تصور مي‌كردند برنده قطعي بحران‌سازي در سوريه هستند، با اين كشور قطع رابطه كردند، تلاش كردند دمشق را از نهادهاي منطقه‌اي اخراج و در نهادهاي بين‌المللي منزوي كنند، اما اكنون ورق برگشته است، پيش‌بيني پيروزي بر دمشق با واقعيت شكست در برابر مقاومت جايگزين شده است و حالا دولت‌هاي غربي و عربي هم به تدريج با پذيرش اين شكست، تلاش مي‌كنند تا با واقعيت تازه سوريه وفق پيدا كنند.

*منبع: روزنامه اعتماد،1397،12،7
**گروه اطلاع رساني**1893**2002**