تبرئه كاريكاتوريستي كه خشم ستاره تنيس را به تصوير كشيد

تهران- ايرنا- شوراي مطبوعات استراليا اعلام كرد كه كاريكاتور جنجال برانگيزي كه در آن «سرنا ويليامز» تنيسور مطرح آمريكايي را در حال اعتراض به تصميم داور خط در جريان فينال تنيس اوپن 2018 استراليا به تصوير مي كشد، استانداردهاي مطبوعاتي را نقض نكرده و «غير نژادپرستانه» است.

به گزارش ايرنا، شبكه تلويزيوني راشا تودي روز دوشنبه نوشت: در كاريكاتور مذكور، ويليامز با مشت هايي گره كرده از خشم در حال بالا و پايين پريدن بوده و در كنار وي تصوير يك راكت شكسته نيز به چشم مي خورد؛ تصويري كه به شكست ويليامز در جريان فينالي پرتنش مقابل «نائومي اوزاكا»ي ژاپني اشاره دارد.
در جريان آن ديدار، قهرمان 23 دوره تنيس گرند اسلم پس از اينكه با اخطار «كارلوس راموس» سرداور ديدار مبني بر نقض مقررات مواجه شد، با پرخاش شديد وي را «دزد و دروغگو» خطاب كرد.
بدنبال اين اتفاق، روزنامه هرالد سان استراليا كاريكاتور مذكور را روي صفحه نخست خود چاپ كرد؛ اقدامي كه طوفاني در فضاي مجازي به راه انداخت و اتهاماتي را مبني بر «نژادپرستي و جنسيت گرايي» عليه اين روزنامه مطرح و انتقادات شديدي را عليه «مارك نايت» تصويرگر اين كاريكاتور به همراه داشت.
در اين بين، شكايات مرتبط با اين موضوع توسط شوراي مطبوعات استراليا و ديده بان فعالان مطبوعاتي اين كشور، دريافت شد كه از جمله آنها مي توان به شكايت مطرح شده مبني بر به تصوير كشيده شدن ويليامز به شكل «ميمون» با لب هايي ضخيم، بيني پهن و مدل مويي دم اسبي خاص مردم آفريقا (كه البته با مدل موي ويليامز در جريان آن ديدار كاملا تفاوت داشت) اشاره كرد.
با اين وجود، حكم صادر شده از سوي نهاد ناظر بر فعاليت مطبوعات استراليا، كاريكاتور مذكور را غير نژادپرستانه عنوان كرده و تاكيد دارد كه نگارگر اين تصوير از طنز و اغراق براي نشان دادن خشم ويليامز در زمين بازي استفاده كرده است.
ورزشي**3991**9129

سرخط اخبار ورزش