بانك امانات و تجهیزات پزشكی درهمه استان ها راه اندازی می شود

گنبدكاووس - ایرنا - رییس جمعیت هلال احمر گنبدكاووس گفت كه به همت حاج 'محمد شهركی' نیكوكار ساكن این شهرستان، بانك امانات و تجهیزات پزشكی در 31 استان كشور با هدف بهره مندی بیماران نیازمند راه اندازی می شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، اصغر نودهی روز دوشنبه در نشست خبری كه با حضور فرماندار ویژه گنبدكاووس و حاج محمد شهركی برگزار شد، افزود: راه اندازی بانك امانات تجهیزات پزشكی در نقاط جمعیتی محروم، ایده و خلاقیت نیكوكار گنبدی بوده و نخستین آن درسال 94 در این شهرستان راه اندازی شد.
وی با بیان اینكه تاكنون 3700 بیمار نیازمند از بانك امانات تجهیزات پزشكی در گنبدكاووس استفاده كرده اند، اضافه كرد: باهمت خیر گنبدی چندماه پیش مشابه چنین بانكی در 6 استان كشور راه اندازی شد.
نودهی گفت: اكنون نیز حاج محمد شهركی تجهیزات پزشكی برای 12 استان دیگر آماده كرده كه پس از مراحل اداری و عقد تفاهم نامه در اختیار جمعیت هلال احمر استان های مدنظر قرار می گیرد.
وی، 'ساكشن خانگی ویژه بیماران ریوی، عصا، واكر، دستگاه فتوتراپی ویژه نوزادان مبتلا به زردی، تخت بیمار، تشك مواج و كپسول اكسیژن' را از جمله اقلام و تجهیزات پزشكی هر یك از محموله ها ذكر كرد و افزود: به طور میانگین هر محموله دارای 9 قلم با 54 وسیله پزشكی می باشد.
رییس جمعیت هلال احمر گنبدكاووس در ادامه ارزش ریالی بانك امانات تجهیزات پزشكی را كه قرار است در 34 نقطه جمعیتی 31 استان كشور به مرور راه اندازی شود، 40 میلیارد ریال اعلام كرد و گفت: این محموله ها به استان های سمنان، خراسان های شمالی و جنوبی، كرمان، هرمزگان، اردبیل، ایلام، آذربایجان غربی، كردستان، اصفهان، چهار محال بختیاری و گیلان ارسال می شود.
نودهی اضافه كرد: مراسم افتتاحیه بانك امانات تجهیزات پزشكی كه توسط خیر گنبدی قرار است در همه استان های كشور راه اندازی شود، چندی پیش در مشهد مقدس برگزار شد و مراسم اختتامیه نیز در شهر مقدس قم در آینده ای نزدیك برگزار می شود.
وی با قدردانی از تلاش های حاج محمد شهركی برای این اقدام خداپسندانه، اظهار داشت: بر این اساس نام این خیر به عنوان بنیانگذار بانك امانات تجهیزات پزشكی درجمعیت هلال احمر كشور ثبت شده است.
به گزارش ایرنا، فرماندار ویژه گنبدكاووس نیز در این نشست ضمن قدردانی از فعالیت های خیرخواهانه و انساندوستانه حاج محمد شهركی نیكوكار گنبدی، بر لزوم ترویج فرهنگ انجام چنین اقداماتی درجامعه با همكاری رسانه های ارتباط جمعی تاكید كرد.
عبدالقدیر كریمی گفت: مشاركت نیكوكاران و خیرین در انجام فعالیت های عام المنفعه با توجه به مشكلات و تنگناهای مالی دولت، اقدامی پسندیده است كه بایستی فرهنگ آن را در جامعه بیش از پیش نهادینه كنیم.
وی اضافه كرد: انجام فعالیت های عام المنفعه توسط خیرین و رسانه ای شدن این اقدامات در مردم ایجاد امید و نشاط می كند.
كریمی گفت: با مساعدت حاج محمد شهركی ساختمان مركز جامع درمان سرطان در محل بیمارستان پیامبر اعظم (ص) درحال احداث است كه تا یك ماه آینده به پایان می رسد و پس از آن این مركز توسط دانشگاه علوم پزشكی گلستان تجهیز می شود.
وی اضافه كرد: راه اندازی بانك امانات تجهیزات پزشكی در استان های كشور برای استفاده بیماران نیازمند از اقدامات منحصر بفرد خیر گنبدی است كه در تاریخ این شهرستان و كشور سابقه ندارد.
به گزارش ایرنا، در این نشست حاج محمد شهركی نیز در سخنانی گفت: ایده راه اندازی بانك امانات تجهیزات پزشكی پس از بازدید از یكی از بیمارستان های گنبد و مشكلاتی كه بیماران و همراهان آنان داشتند، به ذهنم خطور كرد.
وی افزود: با امانت دادن رایگان برخی تجهیزات پزشكی، دیگر نیازی به حضور بیمار و همراه او در بیمارستان و صرف هزینه و وقت نیست ضمن اینكه با خالی شدن تخت، یك بیمار دیگر می تواند از این فضا استفاده كند.
شهركی اضافه كرد: راه اندازی بانك امانات تجهیزات پزشكی در نقاط محروم كشور صرفا در راستای خدمت به مردم بویژه بیماران نیازمند انجام می شود.
وی تصریح كرد: بسیاری از مشكلات كشور و مردم با همدلی و همراهی توانگران جامعه با دولت و اختصاص بخشی از درآمد خود به كارهای عام المنفعه و دستگیری از نیازمندان قابل رفع است.
شهرستان گنبدكاووس با 350 هزار نفر جمعیت درشرق استان گلستان واقع است.
1860/3039/