۶ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۰۲
کد خبر: 83222059
۰ نفر
آیین اعطای جایزه كتاب سال فاطمی برگزار شد

شیراز- ایرنا-آیین جایزه كتاب سال فاطمی در همایش ملی ریحانة ‌النبی در شهرستان مُهر استان فارس برگزار شد.

به گزارش ایرنا، غلامرضا امیرخانی، عضو هیات داوران انتخاب كتاب سال فاطمی دوشنبه 6 اسفندماه عنوان كرد: همه آثار با رویكردی وحدت‌محور نگاشته شده بود و در گزینش كتاب سال، بررسی صدها عنوان كتاب چاپ اولی در سال 95 و 96 مدنظر قرار گرفت.
وی عنوان كرد: در مرحله نخست 340 عنوان كتاب منتشر شده طی دو سال، احصا شد كه با توجه به محور‌های همایش در دو بخش با موضوع حضرت زهرا (س)، زندگانی و سیره و نیز آثاری درباره خطبه فدك مورد توجه قرار گرفت.
در ادامه این آیین، در بخش خطبه فدك، كتاب 'منشور بین المللی اسلام؛ شرح خطبه حضرت زهرا (س)' تالیف سید مجتبی برهانی در 10 مجلد كه از انتشارات بیت الاحزان قم به چاپ رسیده است، به عنوان كتاب برگزیده معرفی شد.
در بخش تحقیق در سیره و بیانات فاطمی هیچ اثری برگزیده نشد؛ اما سه اثر 'فضایل فاطمه زهرا در منابع اهل سنت' تالیف علی اصغر حسین زاده از انتشارات دا، 'فضایل فاطمه الزهرا اثر حاكم نیشابوری با ترجمه محمود نعمتی' از انتشارات سخن و نیز 'حكمت نامه فاطمه' تالیف محمد محمدی ری شهری با پژوهش محمد مرادی از انتشارات پژوهشگاه قرآن و حدیث شایسته تقدیر شناخته شدند.

** جایزه ای در سطح بین الملل
رئیس مركز اسلامی فاطمیه در این آیین بیان كرد: اگر بتوانیم جایزه ادبی ریحانه را در سطح ملی و بین المللی فراهم كنیم، توانسته ایم یك حادثه فرهنگی به نام حضرت زهرا در جهان مطرح كنیم.
حجت الاسلام سید عبدالواحد موسوی لاری گفت: در تمام طول سال مناسبت‌های بسیاری در ارتباط با اهل بیت داریم كه همه آن ها عامل پایداری و تثبیت تفكر و اندیشه ما بوده و هست.
وی افزود: آنچه باید در مقطع فعلی به آن پرداخته شود، این است كه ما نباید برای اهل بیت (ع) فقط تذكر و توسل و سوگواری داشته باشیم، بلكه اهل بیت (ع) هم منشا بركات بسیاری هستند و باید به شادمانی آن ها در كنار مصائبشان توجه كنیم.
موسوی لاری بیان كرد: 1458 سال پیش در خانه پیامبر سختی‌ها و مشكلات عدیده پیامبر كه هر روز غمی بر غم‌های او افزوده می شد، فاطمه‌ای به دنیا می‌آید كه مایه شادمانی و نشاط خدیجه و پیامبر می‌شود و چنانچه ما خود را امت این پیامبر می‌دانیم همانطور كه در غم با آن‌ها هستیم، باید در شاید نیز كنار آن ها باشیم.
وی با بیان اینكه هیچ روزی برای پیامبر زیباتر از دیدن میلاد نور چشم خود نبوده است، ابراز داشت: معتقدم امت اسلامی باید یك هفته كامل برای میلاد حضرت زهرا (س) در كنار پیامبر و خدیجه شاد باشند.
رئیس مركز اسلامی فاطمیه بیان كرد: بیش از آنكه از سیره، رویه، روش و رفتار عملی بزرگواران كمك بگیریم به جنبه‌های عاطفی پرداخته ایم؛ به ویژه در سال‌های اخیر در این زمینه افراط شده است و انواع و اقسام مداحی‌هایی كه شاید در شأن این بزرگان نباشد، رخ می دهد.
وی عنوان كرد: اسوه قرار دادن این بزرگان ضرورت پرداختن علمی به همه زوایای حیات آن‌ها و سیره آن‌هاست و اقتضا می‌كند كه جلساتی علمی داشته باشیم.
موسوی لاری با بیان اینكه هم باید گستره حضور را بیشتر ببینیم و هم عمق نگاه را بیشتر كنیم، اظهار داشت: گسترش مخاطبان از اهدافی است كه باید دنبال كنیم و باید روشی اتخاذ كنیم كه نسل جوان با نام حضرت زهرا (س) مانوس شود.
وی ادامه داد: بهره گیری از زبان هنر در باین فضائل و مناقب زهرای مرضیه و از جمله پرداختن به شعر آیینی زمینه ساز اهدای جایزه ادبی ریحانه به عنوان یك سرفصل تازه در فعالیت‌های فرهنگی است.
وی ابراز داشت: جایزه‌های ادبی به نام افراد مختلف داده می‌شود و چه كسی ابعاد وجودش از ابعاد وجودی زهرا (س) بیشتر است.
موسوی لاری با تاكید بر اینكه زهرای مرضیه هم مورد احترام شیعه است و هم مورد احترام اهل سنت، گفت: این نگاه وحدت آمیز نسبت به حضرت زهرا وجود دارد اهل بیت كانون توجه همه فرق اسلامی است و زهرا محور و مركز و كانون و ام اهل بیت است.
رئیس همایش ریحانه النبی اعلام كرد: اهدای كتاب سال در سال جاری مقدمه شناسایی نویسندگان و پژوهشگرانی است كه در این زمینه پایان نامه و رساله می نویسند.

** فاطمه همیشه زنده است
امام جمعه اهل سنت بخش گله دار شهرستان مهر هم گفت: اینكه فاطمه (س) چه روزی و چه زمانی متولد شد، اهمیتی ندارد چراكه فاطمه برای همه زمان هاست و زمانی برای فاطمه نیست. فاطمه همیشه هست و همیشه زنده بود و همیشه میلاد اوست.
شیخ مصطفی نوری افزود: وجوب مودت به فاطمه مبدأ قرآنی و دستور خداست و به نمایش گذاشتن مودت به خاندان نبی خدا كه رمز و راز ما مسلمانان است، خلاصه صفای مصطفی است.
وی ابراز كرد: آنچه مریم در قرآن دارد، فاطمه هم دارد. آنگاه كه خداوند مریم را می‌ستاید آیت است و صدیقه است و حكم فاطمه هم اینگونه است؛ چون پیامبر او را بانوی دو عالم و بانوی زنان بهشت نامید.
امام جمعه اهل سنت گله دار با بیان اینكه در خانه‌ای نیست كه دختری با نام صدیقه و فاطمه نباشد، افزود: در برخی خانه‌ها شاید بیش از یك فاطمه باشد، رابطه ما با دختر پیامبر (ص) این گونه است.
شیخ نوری بیان داشت: همایش ریحانة‌النبی نه تنها شاخصی برای شهرستان مهر كه ذخیره دنیا و سرمایه آخرت است، نشستن، به یاد فاطمه بودن و خوشحال شدن به میلاد اوست.
سومین همایش ملی ریحانه النبی از اول اسفندماه در تهران آغاز شد. این همایش در دوم اسفندماه با معرفی شاعران و نویسندگان برتر در مراسم جایزه ادبی ریحانه به شیراز رسید.
ادامه این همایش در شهرستان مُهر با اهدای جایزه كتاب سال ریحانه و برگزاری جشن‌های مردمی كوثر تا هفتم اسفندماه جاری ادامه می‌یابد.
انتخاب كتاب سال ریحانه كه به معرفی كتاب برتر پیرامون زندگی، سیره و شخصیت حضرت زهرا (س) می پردازد نیز برای نخستین بار اجرایی شد. ترویج سیره اهل بیت (س)، معرفی دقیق‌، روشن‌ و تاثیرگذار ابعاد وجودی حضرت زهرا (س)، پرداخت هنرمندانه به شخصیت والا و الهی حضرت زهرا (س) در زبان شعر و داستان، ارتقا و اعتلای فرهنگ غنی ادبیات فاطمی و شناسایی و گرامیداشت پدید آورندگان آثار آیینی از جمله اهداف برگزاری این همایش است.
شهرستان مهر در فاصله 330 كیلومتری جنوب شیراز قرار دارد.
7375 /1876

سرخط اخبار استان‌ها