۶ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۹:۱۶
کد خبر: 83221504
۰ نفر
جدال زنان كارآفرین با موانع تولید

قزوین – ایرنا – زنان بازرگان، كارآفرین و فعال اقتصادی استان قزوین معتقدند كه جدال دائمی با موانع تولید بخش زیادی از انرژی آنان را گرفته و دشواری مشاغل صنعتی برای زنان را چند برابر می كند.

به گزارش ایرنا ، چند تن از این بانوان، بالا بودن نرخ مالیات و ارزش افزوده، مشكلات ترخیص كالا در گمرك و نبود حمایت های تامین اجتماعی را از موانع تولید بر شمردند.
چندی پیش محمد شفیعی سرپرست فرمانداری قزوین و صدیقه ربیعی مدیركل امور بانوان و خانواده استانداری در یك نشست تخصصی با هدف طرح مشكلات زنان كارآفرین استان اظهار داشتند كه جمعیت زنان بازرگان، كارآفرین و فعال اقتصادی به 300 نفر رسیده و 45 كارگاه و واحد تولیدی توسط آنان مدیریت می شود.

** كوه مالیاتی پیش پای فعالان حوزه اقتصاد و صنعت
رییس كانون زنان بازرگان استان قزوین به خبرنگار ایرنا گفت: زنان كارآفرین در حال حاضر با مشكلاتی از قبیل مشكلات ارزی و سرمایه در گردش، مالیات و ارزش افزوده 9 درصدی دست و پنجه نرم می كنند.
فاطمه غفوری افزود: بانك های عامل برای تضمین ورود كالا در قبال ارز تخصیص یافته، اقدام به مسدود نمودن 35 درصد ارزش كل مبلغ می كنند و تولید كنندگان برای تامین این حجم نقدینگی، راهی جز كاهش تولید ندارند.
وی ادامه داد: تامین مالی از طریق بانك ها و موسسات اعتباری، با مشكلاتی همراه است و چون امكان تامین وثیقه های مورد نظر بانك وجود ندارند هزینه مالی زیادی به این شركت ها تحمیل می شود.
این فعال حوزه صنعتی با بیان اینكه افزایش مالیات واحدهای تولیدی در شرایط ركود اقتصادی از دیگر مشكلات بخش تولید است؛ گفت: درحال حاضر ظرفیت تولید واحدهای صنعتی بسیار پایین است و بسیاری از این واحدها زیان ده هستند كه باید از پرداخت مالیات معاف شوند اما سازمان امورمالیاتی این زیان ده بودن را نمی پذیرد.
رییس كانون زنان بازرگان استان اظهار داشت: بسیاری از شركت ها به صورت اعتباری كالای خود را به فروش می رسانند و با اینكه در وصول وجه فاكتورهای خود ناتوان هستند اما ناچارند كه مالیات های محقق نشده را به سازمان امور مالیاتی پرداخت كنند.
غفوری یادآور شد: متاسفانه سازمان امور مالیاتی به دلیل عدم وجود زیر ساخت لازم برای وصول مالیات از مصرف كننده نهایی وظیفه وصول را بر عهده شركت ها گذاشته است و به این طریق بار مالی زیادی بر شركت های تولیدی تحمیل می شود.
رییس كانون زنان بازرگان استان قزوین یادآور شد: یكی از مشكلاتی كه در حوزه تامین اجتماعی وجود دارد بدهی كارفرمایان و تقسیط آنهاست كه معمولا این اقساط مشمول جریمه شده و هزینه های مضاعفی برای تولید كننده به همراه دارد.

** چرا شركت های زیان ده باید مالیات پرداخت كنند؟
مدیر یكی از شركت های تولید كریستال قزوین به خبرنگار ایرنا گفت: بخش اعظم مشكلات تولید كنندگان به هزینه های مالیاتی بسیار بالا مربوط می شود و ارزش افزوده 9 درصد باعث شده تا قیمت تمام شده كالا افزایش یابد.
محبوبه منفرد افزود: یكی از درخواست های اصلی ما از اداره امور مالیاتی استمهال (مهلت دادن) بدهی های تقسیط شده مالیات در واحدهای تولیدی است.
وی تاكید كرد: برای ما جای سوال است كه چرا شركت های زیان ده باید مالیات پرداخت كنند و این درحالی است كه قانون برای شركت های زیان ده شرایط ویژه ای درنظر گرفته است.
منفرد به مشكلات نرم افزاری سیستم مالیات اشاره كرد و گفت: مشكلات سیستم نرم افزاری در مالیات و عدم آگاهی كاركنان با این سیستم باعث شده تا عملا فرآیند رسیدگی به پرونده های مالیات طولانی شود.
این تولید كننده در پایان یادآور شد: در شرایطی كه تولید با موانع بزرگی همراه است، انتظار می رود تامین اجتماعی در راستای حمایت از تولید به بخشودگی جرائم مبادرت كند تا حجم مطالبات كارفرمایان به تامین اجتماعی افزایش نداشته باشد.

** موانع گمركی در واردات و نبود حمایت های لازم از شركت های دانش بنیان
مدیر یكی از شركت های دانش بنیان به خبرنگار ایرنا گفت: شركت بنده دانش بنیان بوده و هفت سال در پارك علم و فناوری مستقر است و با اینكه همه مسئولان قول داده بودند حمایتهایی در زمینه آب و برق رایگان داشته باشند، اما هیچ كدام محقق نشد.
كبری عباسی افزود: از ابتدا قرار بود كه شركت های دانش بنیان از معافیت های مالیاتی برخوردار باشند و در 2 سال اول چون شركت نوپا بود، چندان مشكلی نداشتیم تا اینكه نوبت به ارزش افزوده رسید و به ما گفتند هیچ معافیتی در كار نیست و همه جامعه مجبور به پرداخت آن است.
وی ادامه داد: در كارهای اقتصادی و دانش بنیان ممكن است ما با یك شركتی قرارداد ببندیم كه در 2 سال آینده خریدار كالای ما باشد و یا پس از طی این مدت همكاری جدیدی رقم بخورد اما هنوز به 2 سال نرسیده باید ارزش افزوده را پرداخت كرد.
عباسی به مشكلات واردات اشاره كرد و گفت: برای واردات یك قطعه با مشكلات و موانع گمركی مواجه هستیم و هنوز نمی توانیم تصمیم گیری كنیم كه كدام مرز آبی یا هوایی می تواند سریع تر كالا را به دست ما برساند.
مدیر یكی از شركت های دانش بنیان تاكید كرد: بنده هیچ مشكلی ارزی و مالیاتی ندارم و تنها خواسته اصلی ما حمایت مسئولان از شركت های دانش بنیان است كه طی این سالها هیچ حمایتی از واحد ما برای تامین یك قطعه فن سه هزار واتی صورت نگرفت.

** تامین 92 درصد درآمدهای استانی بر عهده مالیات است؛ قانون استمهال نداریم
مدیر كل امور مالیاتی قزوین نیزگفت: شرایط كنونی برای تولید بسیار سخت و دشوار بوده و این موضوع غیرقابل انكار است كه برای حل این مشكل باید توسعه زیر ساختی در دستور كار قرار گیرد.
مصطفی پور امیدی افزود: ما به عنوان یك كارگزار دولتی هستیم و هركس دیگری هم جای ما باشد مجبور است قوانین را اجرا كند.
وی با بیان اینكه كارآفرینی و فعالیت های اقتصادی به مراتب برای بانوان سخت تر است، اظهار داشت: مسئولیت ها و نكاتی كه در حوزه بانوان وجود دارد به طور حتم ادامه فعالیت های اقتصادی را دشوار می سازد و حمایت های لازم باید به مراتب برای زنان بیشتر از مردان باشد.
پورامیدی تاكید كرد: هر كدام از بانوان كارآفرین كه در حوزه مالیاتی مشكل دارند می توانند با مراجعه به اداره كل و بیان مشكلات در راستای رفع آن اقدام كنند و ما نیز این موضوع را دنبال خواهیم كرد.
این مسئول در توضیح اینكه هزینه مالیات بالاست، تشریح كرد: ما نیز معتقدیم كه در شرایط كنونی و اوضاع اقتصادی هزینه ها برای تولید كننده سنگین است و ما هرگز به دنبال این نیستیم كه به جای برداشتن مشكلی به افزایش مشكلات برای تولید كننده ، اقدام كنیم.
وی با بیان اینكه همه در یك كشتی قرار داریم افزود: ما به عنوان نماینده دولت و شما به عنوان كارفرما اگر عشق به پرچم و كشور نداشته باشیم با مشكلات فراوانی روبرو خواهیم شد و تا جای ممكن باید از جزیره ای عمل كردن بپرهیزیم تا این كشتی اقتصادی پابرجا بماند.
پورامیدی اظهار داشت: مالیات هایی كه اخذ می شود شاخصی از درآمدهای تحقق یافته است و پس از بررسی های متعدد از عدد درآمدی اخذ می شود.
وی به پایین بودن نرخ مالیات در كشور اشاره كرد و گفت: در همین كشورهای عربی كه درآمدهای نفتی بالایی دارند، حداقل دریافت مالیات بر ارزش افزوده 12 درصد است و این درحالی است كه مالیات بر ارزش افزوده در كشور ما تك رقمی است.
پورامیدی با تاكید بر اینكه در قانون مالیات استمهال نداریم گفت: دستوری برای این موضوع وجود ندارد كه بتوانیم بدهی تقسیط مالیاتی را استمهال كنیم و انجام این كار عواقب ناگواری نزد دستگاه های نظارتی به دنبال دارد.
این مسئول خاطرنشان كرد: اداره مالیات تنها مرجع استان قزوین است كه بیش از 92 درصد درآمدهای استان را محقق می كند و همین موضوع باعث شده تا وظیفه سنگینی را بر دوش بكشیم.

** پنج هزار و 90 میلیارد ریال مطالبات معوق تامین اجتماعی از كارفرمایان قزوین
مدیركل تامین اجتماعی قزوین هم گفت: 243 هزار بیمه شده اصلی در استان قزوین وجود دارد كه از این میان 37 هزار نفر بیمه شده خانم هستند.
سیروس نصیری افزود: از بین 70 هزار و 200 نفر بازنشسته در استان، 2 هزار و 600 نفر خانم هستند و همچنین در بین هفت هزار و 773 نفر مقرری بگیر بیمه بیكاری در استان، هزار و 600 مقرری بگیر را جمعیت خانم ها به خود اختصاص داده است.
این مسئول تاكید كرد: در استان قزوین بیش از پنج هزار و 90 میلیارد ریال مطالبات تامین اجتماعی از شركت ها و واحدهای تولیدی به تعویق افتاده كه همین مطالبات نشان دهنده همكاری با واحدهای تولیدی است.
نصیری اظهار داشت: ماهیانه هزار و 300 میلیارد ریال حقوق برای بازنشستگان استان پرداخت می شود و با وجود همه تنگناها و بودجه اندك سازمان، توانستیم برای 900كارگاه در قزوین بخشودگی جرائم تامین اجتماعی اعمال كنیم.

** مشكل گمرك نیست ، بلكه در ثبت سفارش است
مدیر‌كل گمرك استان قزوین هم به خبرنگار ایرنا گفت: با توجه به تعداد بالای واحدهای صنعتی در استان قزوین بیش از 85 درصد ترخیص كالا متعلق به واحدهای تولیدی این استان است.
رضا نیك روش افزود: در راستای حمایت از فعالیت اقتصادی بانوان تاكنون تسهیلات خوبی پرداخت شده و برای كالاهای متوقف شده در گمرك نیز تعاملات خوبی وجود دارد.
وی تاكید كرد: كارفرمایان برای ترخیص كالاها از گمرك باید ثبت سفارش بگیرند و برای كسانی كه هنوز موفق به دریافت كد رهگیری ساتا نشدند می توانند با ارائه درخواست بخش اعظمی از كالاهای خود را به صورت درصدی ترخیص كنند.
این مسئول تاكید كرد: مشكل اصلی تولیدكندگان مربوط به ثبت سفارش است كه در این خصوص نیز تعاملات لازم انجام شده تا از هرگونه توقف تولید جلوگیری شود
9925/6012