۶ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۸:۲۷
کد خبر: 83221431
۰ نفر
بررسی شیوه نامه‌های انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات

تهران- ایرنا- شیوه نامه‌های قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات بنگاه‌های اقتصادی عمومی و تشكل‌های مردم نهاد با حضور سید عباس صالحی وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر اعضا كمیسیون مربوطه بررسی شد.

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، پانزدهمین نشست كمیسیون قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات به ریاست وزیر ارشاد و با حضور اعضای كمیته راهبردی و دیگر اعضای كمیسیون این قانون برگزارشد كه طی آن اعضای این كمیسیون دوشیوه نامه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات بنگاه‌های اقتصادی عمومی و انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات تشكل‌های مردم نهاد را بررسی كردند.
براساس گزارش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دوشیوه نامه بررسی شده پیش از طرح دراین كمیسیون در جلسات كارشناسی با حضور نمایندگان مرتبط تدوین شده بود.
در ادامه این نشست هریك از اعضای حاضر نكاتی را درباره قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات بیان كردند.

** قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در یك نگاه
به گزارش ایرنا، «قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات» در سال ٨٨ پس از چند نوبت رفت‌ و برگشت بین نهادهای قانونگذاری كشور در نهایت ابلاغ شد اما اجرای این قانون و تدوین آیین‌نامه‌های آن تا زمان روی كارآمدن دولت حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری به تعویق افتاد.
آذرماه ١٣٩٥بود كه منشور120ماده ای حقوق شهروندی درهمایش قانون اساسی و حقوق ملت رونمایی شد. این منشور سرلوحه سیاست داخلی دولت دوازدهم قرار گرفت و رئیس‌ جمهوری هم خود را مكلف كرد كه هر ساله گزارش پیشرفت‌ها و راهكارهای رفع موانع تحقق حقوق شهروندی را به ملت ارائه دهد و در صورت نیاز، منشور را روزآمد كند.
از سال ٩٦ سامانه‎ای اینترنتی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایجاد شد تا همه شهروندان بتوانند به اطلاعات طبقه‎بندی نشده دولتی، دسترسی داشته باشند.

** تاكید دولت تدبیر و امید بر شفاف سازی
آنچه مسلم و مورد تاكید دولت تدبیر و امید است در واقع موضوع شفاف سازی امور و مجموعه اقدامات، فعالیت‌ها، درآمد و هزینه كردها و به طور كلی امور مالی همه دستگاه‌ها برای مردم است كه با جدیت پس از تصویب و ابلاغ این قانون دنبال شده است.
از سویی نیز دولت‌های یازدهم و دوازدهم اجرا و عمل به این قانون و پیوستن همه دستگاه‌های اجرایی به آن را گامی در جهت تحقق حقوق شهروندی دانسته و بر اجرایی و عملیاتی شدن این مهم تاكید دارند.
تاكنون نیز دو كنفرانس و همایش عمومی با حضور بسیاری از اعضای كابینه دولت برگزار و ضمن تشریح گزارش عملكرد و اقدامات انجام گرفته در راستای تحقق منشور حقوق شهروندی، مسائل را شفاف و كامل در اختیار افكار عمومی قرار داده اند.
مهم این است كه در تحقق منشور حقوق شهروندی، همگان به میدان آمده و خلاهای موجود را با پیوستن به سامانه قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات پر كرده و پل ارتباط خود با مردم را از این طریق مستحكم تر حفظ كنند.

** قانون انتشار كیمیایی در حل مسائل و مشكلات كشور
طراحی و تصویب قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در واقع نه ‌تنها دارویی در مبارزه با فساد بلكه كیمیایی در حل بخش عمده ای از مسائل و مشكلات كشور و پاسخ به ابهامات و سوالات آحاد مردم به شمارمی آید كه گام نهادن در این مسیر، همدلی و همراهی همگان را می طلبد.
قانون فوق مشتمل بر 23 ماده و هفت تبصره است كه سال 87 درمجلس شورای اسلامی تصویب و در 31 مرداد 88 از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام با الحاق یك تبصره ذیل ماده (10) موافق با مصلحت نظام تشخیص داده شد.

** پیوستن 547 دستگاه اجرایی به سامانه قانون انتشار
آیین نامه اجرایی قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات نیز بلافاصله پس از تصویب و نهایی شدن این قانون توسط معاون اول ریاست جمهوری برای اجرا به دستگاههای اجرایی كشور ابلاغ شد.
نزدیك به 18ماه از راه اندازی سامانه انتشار و دسترسی آزاد می گذرد و در طول این مدت تعداد ٥٤7 دستگاه به صف اجرای این قانون مترقی در كشور پیوسته اند.
از زمان راه اندازی سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات تاكنون، تعداد ١٠٠٩ سند بر روی سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات منتشر شده است.

** پاسخگویی به بیش از 6 هزار درخواست مردمی
تعداد ٦ هزار و ٩٧٧ درخواست، تاكنون از سوی مردم در سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات به ثبت رسیده كه به ٦ هزار و ١٧٠ درخواست پاسخ داده شده است، بطور كلی میانگین پاسخگویی به درخواست های مردمی ٨٤ درصد بوده است.
مردم می توانند با مراجعه به نشانی foia.iran.gov.ir درخواست‌های خود را نسبت به دستگاه‌های اجرایی عضو این قانون و سامانه مربوطه ثبت كنند.
همچنین برای دریافت جزئیات كامل گزارش به نشانی پایگاه اطلاع رسانی https://foia.farhang.gov.ir بخش وضعیت پاسخگویی دستگاه‌ها در سامانه مراجعه كنند.

** اعضای كمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات
به منظور حمایت از آزادی اطلاعات و دسترسی همگانی به اطلاعات موجود در مؤسسات عمومی و خصوصی كه خدمات عمومی ارائه می‌دهند، تدوین برنامه‌های اجرایی لازم در عرصه اطلاع‌رسانی، نظارت كلی بر حسن اجرا، رفع اختلاف در چگونگی ارائه اطلاعات موضوع این قانون از طریق ایجاد وحدت رویه، فرهنگ سازی، ارشاد و ارائه نظرات مشورتی، كمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات به دستور رئیس‌جمهوری با تركیب وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی (رئیس كمیسیون)، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات یا معاون ذی‌ربط، وزیر اطلاعات یا معاون ذی‌ربط، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح یا معاون ذی‌ربط، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی كشور یا معاون ذی‌ربط، رئیس دیوان عدالت اداری، رئیس كمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و دبیر شورای عالی فناوری اطلاعات كشور تشكیل شده است.
حسام الدین آشنا، حجت الاسلام و المسملین سید سعیدرضا عاملی، یونس شكرخواه، باقر انصاری، محسن اسماعیلی، حسن نمكدوست، علیرضا معزی، رضا باقری اصل و سیدحسن میردامادی نیز اعضای كمیته راهبردی این كمیسیون هستند.
فراهنگ**1355**3009

سرخط اخبار فرهنگ