تاريخانه دامغان، خانه خدا به سبك معماري ساسانيان

سمنان- ايرنا- تاريخانه دامغان مسجدي با بناي تاريخي به جاي مانده از دل تاريخ مربوط به قرن دوم هجري است و معماري و سبك ساخت آن به دوره ساسانيان باز مي گردد.

به گزارش ايرنا، فرهنگ و تمدن ايران همواره در زمينه هاي اجتماعي، فرهنگي، علمي و پزشكي بسيار غني بوده و شخصيت ها و عارفان بزرگي را در دامان خود پرورش داده است و به همين لحاظ پرداختن به گذشته تاريخي آن، جذابيت هاي بسيار منحصر به فردي براي مسافران و گردشگران تاريخ دوست دارد.
از اين تمدن و تاريخ كهن، بناهايي تاريخي و آثاري بي نظير و چشم نواز به سبك هاي مختلف معماري نيز در جاي جاي اين مرز و بوم ساخته شده و به يادگار باقي مانده و مسجد تاريخانه دامغان يكي از اين آثار بوده و امروز به محلي براي حضور گردشگران تبديل شده است و از آن به عنوان قديمي ترين مسجد تاريخ اسلام در ايران نيز ياد مي كنند.
تاريخانه در زبان تركي به معناي خانه خدا است و قبل از ورود اسلام به ايران، به عنوان آتشكده بوده و پس از برپايي حكومت اسلامي، به مسجد تبديل شده است.
دامغان در فاصله 330 كيلومتري شرق مركز كشور به عنوان يكي از كهن ترين شهرها در تمدن فرهنگي و تاريخي ايران بوده و بناي تاريخي تاريخانه نيز در خيابان ايستگاه راه آهن اين شهر، سالانه مقصد بسياري از گردشگران و مسافران در سفر به استان سمنان است.
گردشگران و مسافران پس از اولين نگاه به اين جاذبه گردشگري و همچنين آشنايي با معماري بناهاي تاريخي و كهن، سليقه معماران دوره ساساني را در آن مشاهده مي كنند، اين مسجد نمونه بسيار چشم نوازي از مساجد دوره هاي آغازين صدر اسلام است.
نقشه اين بنا از 18 ستون در سه رديف 6 تايي با قطري بسيار پهن به طول يك و نيم متر و حياط مركزي با رواق هاي سرپوشيده، محراب و منبر مسجد تشكيل شده است و در اولين نگاه، ستون هاي قطور آن معماري ستون هاي كاخ هاي دوره ساساني را در چشم بيننده به تصوير مي كشد.
جاذبه ديگر گردشگري اين مكان، مناره هاي با ارتفاع زياد و نقش و نگارهاي زيباست و دو مناره در اين مسجد وجود دارد كه به همت بختيار بن محمد حاكم ايالت قومس در دوره سلجوقي و قرن پنجم هجري به بلنداي 26 و 25 متر احداث و به مجموعه مسجد تاريخانه پيوند خورده است.
مسافران و گردشگران از مركز كشور با طي مسافتي 330 كيلومتري پس از حضور در شهر دامغان و بازديد از بناهاي تاريخي و جاذبه هاي طبيعي گردشگري و همچنين خريد صنايع دستي و خشكبار معروف آن يعني پسته دامغان، مي توانند با بازديد از بناي مسجد تاريخانه، سفري جذاب به دل تاريخ صدر اسلام و تمدن كهن ايران زمين داشته باشند.
خبرگزاري جمهوري اسلامي(ايرنا) مركز سمنان در موضوع هاي مختلف فرهنگي، اجتماعي و گردشگري، پرونده هاي خبري ويژه با برنامه مشخص را در دستور كار خود دارد.
با هدف معرفي ظرفيت هاي بي نظير و جذاب گردشگري و مسافر پذير استان و همچنين توسعه فرهنگ و صنعت گردشگري در اين منطقه و آشنايي مردمان ايران اسلامي با اماكن و بناهاي تاريخي، گردشگري و جاذبه هاي طبيعي و ديدني استان سمنان، ايرنا پرونده معرفي جاذبه هاي گردشگري استان را گشوده است.
معرفي شهداي استان، پرونده سلامت و معرفي كتاب از ديگر پرونده هاي خبري خبرگزاري ايرنا مركز سمنان است.
9891م/7408