۶ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۷:۵۰
کد خبر: 83221389
۰ نفر
رنگ و لعاب های قاچاق

سنندج - ایرنا - افزایش قیمت ارز، نرخ كالاهای خوش رنگ و لعاب هم را چند برابر كرد و همین باعث شد تا پای محصولات بی كیفیت و قاچاق به جعبه آرایش خانم ها باز شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، بساط های رنگارنگ شان، تقریبا در خیابان های شهر برپاست و همه مدل لوازم آرایشی دارند اما اینكه بهداشتی باشند چندان قابل اطمینان نیست.
با افزایش قیمت ارز و دلار، نرخ لوازم آرایشی و بهداشتی هم سر به فلك كشید چون بیشتر اجناس وارداتی هستند و البته طرفدارانی پر و پا قرص دارند از دختران 10 ساله تا...
سن پایین مصرف لوازم آرایشی و بهداشتی در ایران را حالا دیگر همه مسئولان می دانند و تایید می كنند.
جولان قاچاق در كشور ما پدیده جدیدی نیست و همواره از قاچاق لوازم آرایشی شنیده ایم، البته یكی از دلایل پر رونق شدن بازار قاچاق این نوع كالا، گرایش بسیار زیاد بانوان به مصرف آن است.
كشور ما از لحاظ جمعیتی در رده 17 جهان است اما در مصرف لوازم آرایشی در ردیف پنج كشور اول جهان هستیم.
نبود نظارت كافی بر این بازار پر سود، دست دلالان، فروشندگان و قاچاقچیان را باز گذاشته تا همین كه پا به خیابان می گذاری با انبوهی از مواد آرایشی آن هم به صورت فله ای در بساط دستفروشان مواجه شوی.
لوازمی كه قیمت آن خیلی پایین است و به همین دلیل گرایش به مصرف این مواد بیشتر از لوازم استاندارد شده و حالا معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشكی كردستان می گوید: مراجعین زیادی بخاطر عارضه های پوستی و اگزما داریم كه ناشی از مصرف محصولات آرایشی غیر استاندارد است.
بابك قطبی فرهنگسازی و آموزش عمومی بویژه از طریق رسانه ها را عاملی برای كاهش مصرف محصولات آرایشی قاچاق می داند، البته خوب می دانیم فرهنگسازی یك شبه اتفاق نمی افتد و باید برنامه های حساب تر شده ای به كار بست، مثلا نظارت ها را بیشتر كرد.

** پیشی گرفتن قاچاق از استاندارد
یكی از فروشندگان لوازم بهداشتی و آرایشی در خیابان پاسداران سنندج می گوید: فروشش نسبت به پارسال در همین موقع به یك هفتم كاهش پیدا كرده است.
البته این كاهش فروش را نمی توان از بی رغبتی بانوان به استفاده از لوازم آرایشی دانست چون با گران شدن قیمت ها، مسیرشان از فروشگاه های معتبر خیابان های بالای شهر به سمت بساط دستفروشان خیابان های پر تردد عوض شده و پولشان را آنجا خرج می كنند البته خرید بیشتری هم دارند چون قیمت ها آنجا خیلی پایین تر است.
خیلی از دستفروشان حاضر به مصاحبه نشدند و تنها یكی از آنان غیر استاندارد بودن اجناس خود را رد كرد و درباره ارازنتر بودن شان هم گفت: چون با تعرفه دولتی وارد نمی كنیم (ورود قاچاقی) برای همین ارزان تر است و ارتباطی هم با كیفیت آن ندارد.
یكی از بسته ها را به دستم داد و با نشان دادن بر چسب سلامت و تاریخ انقضا می خواست مجابم كند جنسش استاندارد اروپا و فرانسه را دارد اما همین كه گفتم جعل این برچسب و تاریخ كه كاری ندارد، بسته را از دستم گرفت و با حركت دستش گفت خوش آمدی!!!
دبیر كمیسیون مبارزه با قاچاق كالا و ارز كردستان می گوید سه گروه از اقلام آرایشی در بازار وجود دارد كه یا از راه قانونی و یا از بازارچه های موقت مرزی وارد شده و یا قاچاق و تقلبی هستند كه بخش سوم در دستور كار برخورد قرار دارد.
علی خداویسی با تایید امكان جعل برچسب اصالت و تاریخ مصرف اقلام آرایشی از سوی سودجودیان، اظهار داشت: با توجه به كاهش سن مصرف این اقلام، نیازمند رصد و نظارت دقیق بر بازار هستیم.
او نداشتن تعرفه دولتی را هم بهانه ای برای فرار از قاچاق بودن كالای عرضه شده دانست و افزود: ارزان بودن یك جنس در مقایسه با مشابه استاندارد آن، تنها یك عامل دارد و آن هم تقلبی بودن جنس است كه این كالای تقلبی یا قاچاق شده و یا در كارگاه های زیرزمینی غیربهداشتی داخلی تولید شده است.

** دخل خالی و بساط های پر
عضو اتحادیه خرازی فروشان كردستان می گوید: در حالیكه دخل فروشگاه هایی كه پارسال بازارشان سكه بود، این روزها خالی شده، بساط دستفروشان روزانه چندین بار پر و خالی می شود و هر آنچه كه می آورند زودی به فروش می رود.
امجد افتخار دستفروشی را محصول نرخ بالای بیكاری در استان می داند و معتقد است: درصد بالایی از محصولات آرایشی و بهداشتی موجود در بساط دستفروشان قاچاق است و بسیاری از آنان هم تقلبی كه برچسب اصالت و سلامت كالا هم ندارند و اگر هم داشته باشند، جعلی و تقلبی است.
وی اختصاص نیافتن ارز دولتی به محصولات آرایشی پرطرفدار را یكی از عواملی می داند كه قاچاقچیان را به وارد كردن محصولات مشابه و تقلبی ترغیب كرده است و می گوید: شركت های نمایندگی محصولات آرایشی خارجی هم دیگر توان چندانی برای واردات ندارند و رفته رفته كارشان از رونق می افتد.

** سلامت مردم تعارف بردار نیست
دبیر كمیسیون مبارزه با قاچاق كالا و ارز كردستان همچنین می گوید: با هماهنگی دادستانی با توزیع كنندگان و قاچاقچیان دارو و محصولات سلامت محور بشدت برخورد می شود.
خداویسی عقیده دارد باید نظارت بر توزیع دارو و تجهیزات پزشكی در سطح استان بیشتر شده و متولیان دقیق تر عمل كنند.
وی با بیان اینكه بشدت با متخلفانی كه با عرضه كالاهایی سلامت مردم را تهدید كنند، برخورد می شود، افزود: این محصولات ارتباط مستقیمی با سلامت مردم دارد و از آنجا كه سلامت مردم با قاچاق تهدید می شود از برخورد با خرده فروشان مواد آرایشی و بهداشتی قاچاق هم، نباید چشم پوشی كرد.
خداویسی اضافه كرد: سلامت مردم تعارف بردار نیست و با قاچاق محصولات سلامت محور در هر سطحی كه باشد، بشدت برخورد می كنیم.

** كاهش كشفیات
سرهنگ علیرضا فرهادی جانشین اداره مبارزه با قاچاق كالا و ارز پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی كردستان هم معتقد است: كشفیات محصولات آرایشی و بهداشتی قاچاق از ابتدای امسال تا پایان بهمن در مقایسه با پارسال، 74 درصد كاهش داشته است.
كنترل ورود قاچاق كه به گفته مسئولان مطلوب است، می ماند نظارت در سطح عرضه كه اگر شدت پیدا كند، بساط دستفروشان دیگر رنگ و لعابی نخواهد داشت.

** مصرف نكنیم
شاید یكی از راهكارهای فرهنگی كه خود خانم ها می توانند با ترویج آن به سلامت خود و همنوعان شان كمك كنند اینكه وقتی توان خرید محصولات آرایشی گرانقیمت را ندارند، دلخوش به ارزان آن هم نباشند چون از قدیم گفته اند جنس ارزان بی علت نیست و جنس گران بی حكمت...
زیبایی دوستی از صفات همه ما انسان هاست و این در بین بانوان نمود بیشتری دارد اما نباید زیبایی چند ساعته را با پشیمانی و بیماری یك عمر عوض كنیم.
البته این مساله بار نظارتی روی دوش مسئولان را كم نمی كند و آنها هم باید با تشدید نظارت راه را بر سود جویانی كه می خواهند از سلامت مردم جیب خود را پر كنند، ببندند.
9937/9102