۵ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۷:۴۶
کد خبر: 83221044
۰ نفر
نداجا و نمايش اقتدار در رزمايش ولايت 97

بندرعباس - ايرنا - دليرمردان نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي سوم تا پنجم اسفند امسال با برنامه ريزي فرماندهان اين نيرو رزمايش ولايت 97 را با اقتدار و موفقيت در آبهاي جنوب به پايان رساندند.

به گزارش ايرنا، حافظان مرزهاي دريايي و امنيت دريا با برگزاري اين رزمايش به دشمنان نشان دادند هميشه و در همه شرايط براي دفاع از كيان ايران اسلامي آماده اند.
از نكات قابل توجه حضور زيردريايي تمام ايراني فاتح و ناوشكن سهند براي اولين بار در اين رزمايش بود كه با شليك انواع موشك ها و اژدرها توان خود را در صحنه رزم واقعي نشان دادند.
شليك انواع موشك ها و اژدرها، بكارگيري انواع پهپادها و سامانه هاي دفاعي با موفقيت در حالي در رزمايش ولايت 97 نداجا انجام شد كه اين رزمايش به خوبي اقتدار دفاعي ايران اسلامي را در معرض ديد همگان به خصوص دشمنان قرار داد.

** گستردگي ميدان رزمايش و رمز يا زهرا(س)
از ديگر ويژگي هاي اين رزمايش شروع آن با رمز يا زهرا (س) و با انجام رژه دريايي آغاز و در گستره اي به وسعت افزون بر 2ميليون كيلومتر مربع از شرق تنگه هرمز، درياي عمان و شمال اقيانوس هند (تا مدار 10درجه) اجرا شد.
يگان هاي تكاوري و تفنگداران دريايي نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي با بكارگيري انواع تجهيزات و سلاح ها مانند قايق هاي تندرو، شناورهاي هجومي و ناوچه هاي راكت انداز به اهداف از پيش تعيين شده يورش بردند و در مقابله با عمليات تهاجي دشمن موفق عمل كردند.
انهدام واحدهاي شناور دشمن توسط شناورهاي تندروي آذرخش، شهاب و رعد مجهز به راكت انداز، عمليات مين ريزي، دفاع ساحلي توسط توپخانه ساحلي، اجراي تازش موتوري در سواحل و هلي برن تفنگداران بوسيله بالگردهاي يگان هوادريا از جمله ديگر عمليات هاي اين رزمايش بود.
در همين رزمايش ناوشكن شهيد دريابان نقدي و ناوچه موشك انداز تبرزين، با شليك دو فروند موشك كروز قادر و قدير، اهداف دريايي مورد نظر را منهدم كردند و سامانه موشكي ساحل به دريا نيز با پرتاب يك فروند موشك قادر، هدف خود را در دريا مورد اصابت قرار داد.
اژدر الكتريكي توسط زير دريايي طارق و اژدر غدير توسط زيردريايي غدير هم درجريان اين رزمايش شليك شد و يك فروند بالگرد SH نيز با پرتاب اژدر مارك 46، هدف خود را در دريا مورد اصابت قرار داد.
يكي ديگر از موفقيت هاي اين رزمايش هواپيماهاي بدون سرنشين نيروي دريايي مجهز به انواع بمب اقدام به مقابله با يگان هاي دشمن فرضي كردند و يگان هاي پدافندي توانستند با سامانه هاي در اختيار خود از جمله موشك دوش پرتاب ميثاق، يك فروند پهپاد متعلق به دشمن فرضي را كه قصد نفوذ به آسمان كشورمان داشت، مورد اصابت قرار داده و سرنگون كنند.
تداوم اين رزمايش با شليك يك موشك كروز ضد سطحي توسط يك زيردريايي سبك كلاس غدير با موفقيت انجام شد، به دليل محدوديت شعاع عملياتي اژدرها و احتمال كشف مكان زيردريايي در هنگام پرتاب موشك اژدر، با ابتكار و تلاش جهادي متخصصان جوان نيروي دريايي ارتش و صنايع وزارت دفاع كشور براي اولين بار موشك از عمق دريا به سمت هدف پرتاب شد.
فرماندهان رزمايش ولايت 97 ضمن موفقيت آميز خوان اين رزمايش براين باورند كه با اين ابتكار زيردريايي بدون اينكه مكان پرتاب و موقعيت كشف شود مي تواند يگان هاي دشمن را مورد اصابت قرار دهد.
همچنين در رزمايش ولايت 97، يگان هاي بالگردي هوادرياي نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي در يك عمليات تهاجي اقدام به انهدام اهداف دشمن فرضي در سطح دريا كردند.
يك فروند جنگنده فانتوم نيروي هوايي ارتش با شليك موشك كروز هواپايه نصر، هدف از پيش تعيين شده را در دريا با موفقيت منهدم كرد وازسوي ديگر بالگردهاي نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي كه اخيرا به سامانه شكار مين دريايي مجهز شده اند اقدام به انهدام مين هاي افندي دشمن كردند.

** ساخت سلاح ها و تجهيزات متناسب با تهديدها
سخنگوي رزمايش ولايت٩٧ ضمن تحسين دريا دلان دريايي و هوايي نيز گفت: تجهيزات و تسليحات اين تفنگداران كاملا بومي بوده و با توجه به نيازهاي عملياتي و متناسب با تهديدهاي ساخته شده اند و در سال هاي گذشته اقدام هاي خوبي در زمينه توليد مهمات شده كه برخي هوشمند هستند و در رزمايش ولايت 97 از آنها استفاده شد.
امير دريادار حمزه علي كاوياني بيان داشت: تفنگداران دريايي آخرين لايه دفاعي براي حفاظت از سواحل و جلوگيري از نفوذ دشمن هستند كه اين تفنگداران و تكاوران با استفاده از شناورهاي تندرو و آتش پر حجم اين يگان ها ماموريت عمليات آبي ضد آبي خاكي در مقابل دشمن را بر عهده دارند.

*** سلاح ها و هم تاكتيك هاي ما داخلي و بومي هستند
معاون هماهنگ كننده ارتش در حاشيه رزمايش ولايت ٩٧، اظهار داشت: تهديدهاي عليه كشورما هميشه وجود داشته و مهم توانمندي نيروهاي مسلح براي مقابله و بازدارندگي است و اشراف كاملي بر تهديدها در منطقه داريم و خود را منطبق با آنها آماده مي كنيم.
امير دريادار حبيب الله سياري افزود: يگان هاي عملياتي پيوسته درحال تقويت توان خود هستند و امسال چند رزمايش برگزار شد كه همه آنها با هم، نشانده توان و قدرت دفاعي ارتش جمهوري اسلامي ايران هستند.
معاون هماهنگ كننده ارتش با بيان اينكه نيروهاي مسلح ما توان مقابله با هر تهديدي را دارند، و نيروي انساني يك ركن مهم است و نيروهاي ما امروز از نظر آموزش و مهارت در سطح بسيار بالايي هستند.
دريادار سياري افزود: همه اين نيروها متناسب با شرايط روز آموزش ديده و در آمادگي كامل بسر مي برند و تمام سلاح ها و تجهيزاتي كه در رزمايش دريايي ولايت 97 بكار گرفته شده توليد داخل و بومي هستند.
معاون هماهنگ كننده ارتش يادآور شد: سلاح ها و هم تاكتيك هاي ما داخلي و بومي هستند و معتقديم سلاح عاريه اي، امنيت عاريه اي به دنبال دارد و فروشندگان اين سلاح ها مي توانند در لحظه هاي حساس، گلوگاه ها را بگيرند.

** عمليات مردم ياري درحاشيه رزمايش بزرگ دريايي ولايت 97
همزمان با آغاز مرحله نمايش قدرت رزمايش ولايت 97 يگان هاي پزشكي و امدادي اين نيرو به انجام ماموريت مردم ياري و محروميت زدايي مناطق مختلف در نزديكي مناطق عملياتي رزمايش قرار داشتند، پرداختند.
رييس اداره بهداشت و درمان نداجا در اين باره اظهار داشت: همزمان با اجراي رزمايش بزرگ ولايت ٩٧، تيم هاي پزشكي اين نيرو از جمله يك تيم ١٠ نفره از پزشكان متخصص با حضور در جاسك و مناطق محروم و روستاهاي اطراف منطقه، درحال ويزيت و معالجه رايگان مردم هستند.
امير دريادار دوم محسن مرادي نيا افزود: براي اين كار درمانگاهي در نظر گرفته شده و بيماراني هم كه نياز به معالجه بيشتر دارند به بيمارستان سيدالشهدا در بندرعباس منتقل مي شوند.
رييس اداره بهداشت و درمان نداجا ادامه داد: در اين خدمات كه از پيش از آغاز رزمايش شروع شده صدها نفر از مردم مراجعه كرده و ويزيت مي شوند.
مرادي نيا خاطر نشان كرد: در خصوص رزمايش نيز اقدام به برپايي چادرهاي بيمارستاني و بيمارستان هاي صحرايي كرديم.
پزشكان و بهياران نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ازجمله متخصصين چشم، گوش وحلق وبيني، ارتوپدي ، جراح عمومي، دندانپزشكي، طب اورژانس، زنان و زايمان، اطفال، پوست، داخلي و پزشك عمومي به دادن خدمات رايگان شامل ويزيت، تحويل دارو و اهداي بسته سلامت به مراجعان و بيماران نيازمند پرداختند.
در اين طرح انواع تجهيزات بيمارستاني از جمله اتاق عمل سيار، اتوبوس آمبولانسي، بيمارستان صحرايي، درمانگاه سيار، تجهيزات آزمايشگاهي و آزمايشگاه جنگ نوين به كارگرفته شد.

*** بازتاب رزمايش دريايي ولايت 97 در رسانه هاي خارجي
رسانه هاي ساير كشورها همچون خبرگزاري فرانسه، آسوشيتدپرس آمريكا، روزنامه صهيونيستي «جروزالم پست»، روزنامه انگليسي اينديپندنت، هفته نامه نيوزويك آمريكا و بخش فارسي اسپوتنيك روسيه از جمله رسانه هايي بودند كه به رزمايش دريايي ولايت 97 پرداخته اند.
اين رسانه ها دربازتابي بين المللي اعلام كردند رزمايش بزرگ ولايت 97 در آبهاي جنوب و جنوب شرق كشور از شرق تنگه هرمز تا درياي عمان و مدار 10 درجه اقيانوس هند در حال اجرا شد.
به گفته اين خبرگزاريها اين رزمايش از روزجمعه با انجام رژه دريايي انواع يگان هاي سطحي و زير سطحي و يگان پروازي در درياي عمان آغاز شده است.
در اين زمايش، بيش از 100 فروند از يگان هاي نيروي دريايي اعم از ناوشكن‌ هاي رزمي، ناوهاي موشك ‌انداز، ناوهاي پشتيباني، زيردريايي‌ هاي سنگين و سبك، هواناوها، هواپيماهاي بال ثابت و بالگردهاي نيروي دريايي راهبردي ارتش جمهوري اسلامي ايران به سرفرماندهي ناوبالگرد بر خارك حضور دارند.
3219 /6048