قانون مقابله با سرقت علمی نیاز به بازنگری دارد

تهران- ایرنا- رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی با اشاره به مشكلات قانون مقابله با سرقت علمی، گفت: قانون مقابله با تقلب علمی بسیار كلی است و نیاز به بررسی و بازنگری دارد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین محمد حسین مختاری روز یكشنبه در نشست خبری نخستین همایش ملی آسیب شناسی پایان نامه ها و رساله ها در حوزه علوم انسانی-اسلامی، در پاسخ به پرسش ایرنا در مورد اقدامات دانشگاه مذاهب اسلامی پس از ابلاغ آیین نامه مقابله با تقلب علمی اظهار كرد: مولفه هایی در خصوص پایان نامه نویسی در چارچوب اهداف دانشگاه به شورای تصویب ارائه شده است. شورای تصویب در مورد پایان نامه ها مطالعه تطبیقی (همانند جویی) دارد و موضوعاتی به تصویب می رسد كه انتقال معلومات و الفت، انس و تقریب را مدنظر قرار دهد.
وی با اشاره به اینكه موضوعات باید تاثیرگذاری داشته باشد، افزود: با توجه به مولفه های فوق، موضوعات تكراری تایید نمی شود و معاونت آموزشی عملكرد دقیقی را آغاز كرده است.
رئیس دانشگاه مذاهب با بیان اینكه رساله های تایید شده چاپ و ترجمه می شود، گفت: تاكنون سه مورد تقلب علمی در دانشگاه اتفاق افتاده است. اگر مصداق تقلب علمی در دانشگاه صورت گیرد، با استاد راهنما برخورد و از كار بركنار می شود.
مختاری خاطر نشان كرد: در همایش آسیب شناسی پایان نامه ها بررسی می شود كه مشكل از اجرای آیین نامه تقلب علمی است یا كلیات قانون؛ همچنین قانون برای تغییر باید به شورای عالی انقلاب فرهنگی بازگردد.
وی ادامه داد: ممكن است در پایان همایش آسیب شناسی پایان نامه ها و رساله، از مجلس شورای اسلامی برای بازنگری این قانون در خواست داده شود. این قانون تصویب و به دانشگاه ها ابلاغ شده، اما مشكلاتی دارد؛ زیرا هنوز تقلب علمی در حال انجام است.

** پایان نامه ها موج جدیدی در كشور ایجاد كنند
رئیس دانشگاه مذاهب اظهار كرد: مقام معظم رهبری در دیدار خود با دانشجویان و فضلای قم بر تولید ایده، فكر و نظریه پردازی در حوزه علوم انسانی اسلامی تاكید داشتند و مولفه های اصلی پژوهش و تحقیق موفق را در جلسه هایی با جامعه علمی متذكر شدند.
وی ادامه داد: كشور ایران با سابقه كهن و علمی خود نخبگان، فرهیختگان و صاحب قلمان بسیاری در حوزه مطالعه، تحقیق و ایده‌های جدید دارد كه باید این مطالب را به مخاطب نیز منتقل كند.
مختاری در دانشگاه مذاهب اسلامی عنوان كرد: رساله و پایان نامه باید حاوی پیام های نوین برای مخاطبان باشد. همچنین در حوزه گفتار و نوشتار، پرداختن به ایده های دیگران تا حدودی مفید است، اما نیاز است مقاله پیام جدید و استدلال خود را داشته باشد.
رئیس دانشگاه مذاهب تصریح كرد: جامعه باید پویا، با نشاط و رو به پیشرفت باشد و از وسیله های ترقی كشور در این مسیر استفاده شود كه در این راستا ضعف فراوان وجود دارد. توجه به نكات كلیدی در خصوص ارائه پایان نامه ها از ماموریت مراكز علمی و حوزه ها در سراسر كشور است.
وی افزود: باید به نكات كلیدی دانش و بینش معنوی جامعه و نقش آفرینی آن به صورت علمی توجه شود. در كنفرانس آسیب شناسی پایان نامه ها و رساله ها تمهیداتی برای پرداختن به نظرات و ایده های جدید كه برای انسان در قلمرو فرد و جامعه سودمند باشد، اندیشیده شده است.
مختاری تصریح كرد: این كنفرانس حاوی پیامی برای قشر فرهیخته است كه فصل جدیدی از ساختار ارائه رساله را برای محققان ایجاد كنند. اگر در مكتوبات و رساله ها، اندیشه دیگران به طور مكرر استفاده شود و در آخر فرد نویسنده مطلب را به خود منصوب كند، جامعه علمی به سمتی می رود كه علوم انسانی تازگی نظریه پردازی ندارد.
وی با بیان اینكه در غرب بسیار به علوم انسانی بیش از علوم تجربی و پایه توجه كرده اند كه اثر بخشی فراوان نیز دارد، گفت: در غرب هر محققی كه كتابی می نویسد هیجان و موج جدیدی را در جامعه ایجاد می‌كند. در نتیجه دیگران نیز به سمت تحقیقات جدید شوق پیدا می كنند. شاید غرب در محتوا اشكالاتی داشته باشد، اما در علوم انسانی موفق بوده است.
رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی عنوان كرد: موضوع حائز اهمیت روش شناسی صحیح است كه چگونه از طریق كتاب پیام و مفهوم به جامعه رسانده شود. در كشور در كتاب ها و ایده ها تكرار وجود دارد و محققان زمینه ای برای پژوهش های جدید ایجاد نمی كنند.
مختاری عنوان كرد: مشكل سرقت علمی بیشتر كپی در رساله ها بوده و ایرادهای بسیاری به اساتید راهنما و نهادهای علمی فرهنگی وارد است. حتی در بیرون از دانشگاه ها تبلیغات فروش پایان نامه و رساله به چشم می خورد.
وی همچنین در ادامه تصریح كرد: نیازسنجی، شناخت جامعه، نظریه ‌پردازی و شناخت مقتضیات جامعه از تاكیدت مقام معظم رهبری است. بنابراین محتوا مشخص است، اما روش اجرای درست وجود نداشته و نیاز به تغییر دارد.

** 130 مقاله به كنفرانس ارسال شده است
حجت الاسلام مختاری اظهار كرد: همایش ملی آسیب شناسی پایان نامه ها و رساله های علوم انسانی-اسلامی با همكاری 31 دانشگاه روز چهارشنبه هشتم اسفند ماه با حضور شخصیت های سیاسی، نمایندگان مجلس، معاونان وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار می شود.
وی ادامه داد: 130 مقاله به دانشگاه ارسال شده است. براساس بررسی های انجام شده 100 مقاله برای همایش پذیرفته شده است كه از این تعداد 25 مقاله به صورت مصاحبه و 20 مقاله سفارشی است و در نهایت به چاپ می رسد.
مختاری در خصوص سه پنل تخصصی كه در این همایش برگزار می شود، اظهار كرد: سه پنل تخصصی با عناوین آسیب ها و بایسته های پژوهشی، كاربست نتایج پژوهش در علوم انسانی و اخلاق پژوهش حقوق مالكیت معنوی پس از افتتاحیه برگزار می شود.
رئیس دانشگاه مذاهب تصریح كرد: نگاه این همایش چالشی، انتقادی و در راستای ریشه یابی دلایل تقلب علمی در حوزه تحقیقات است.
**9465**1584