۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۳
کد خبر 83220666
۰ نفر
تشكیل پارلمان اصلاحات، راهبرد ائتلافی اصلاح طلبان

تهران-ایرنا- ایجاد مجمع عالی ‌اصلاح‌ طلبان یا همان پارلمان اصلاحات موضوعی است كه این روزها در رسانه های داخلی بازتاب گسترده ای داشته و از آن به عنوان راهبرد ائتلافی و سازوكاری برای بهبود كاركرد شورای اصلاح‌طلبان در انتخابات پیش رو یاد شده است.

به گزارش گروه نشریات خبری؛ رسانه های داخلی با اشاره به تعدد احزاب اصلاح‌ طلب و ناشناس بودن برخی از آن ها برای مردم، ضرورت تجمیع این احزاب را گوشزد كرده و تشكیل پارلمان اصلاحات را راهكاری دانسته اند تا یك صدای واحد سیاسی از این جریان سیاسی شنیده شود.
روزنامه ها، خبرگزاری ها و تارنماهای منتسب به جریان اصلاح طلب در گزارش های امروز (پنجم اسفندماه) خود، سناریوهایی مختلف این جریان برای انتخابات 1400 را بررسی و همدلی و همراهی را شرط تداوم موفقیت اصلاح طلبان در انتخابات پیش رو دانسته اند.
این رسانه ها همچنین به واكاوی میزان موفقیت پارلمان اصلاحات پرداخته و اساسنامه و سازو كار تشكیل این پارلمان را مورد توجه قرار داده اند.

**استراتژی اصلاح طلبان برای موفقیت در انتخابات پیش رو
انصاف نیوز نیز مقاله‌ سید علی محمودی، پژوهشگر علوم سیاسی و استاد دانشگاه كه با عنوان 'ضرورت نوسازی بنیادینِ اصلاح طلبی و اصلاح‌طلبان در ایران' در وبسایت 'مشق نو'منتشر شده را بازنشر داد كه در بخشی از آن می خوانیم: اصلاح‌ طلبان ایران نیازمند یك نظریۀ سیاسیِ همبسته، منسجم و دارای سازگاری معنایی و منطقی ‌اند. در 20 سال گذشته، دیدگاه‌ ها و مواضع اصلاح‌ طلبان شامل گزاره‌هایی بوده است كه در مواردی از انسجام منطقی برخوردار نبوده و پاره ‌ای از آن‌ها در تناقض با پاره‌ ای دیگر قرار گرفته است... این ملغمۀ متناقض كه در گفتارها و رفتارهای شمار قابل توجهی از اصلاح‌طلبان دیده می‌شود، با منطق جنبش مدنی اصلاح‌طلبی -كه هدف ‌آن‌، دموكراسی‌خواهی و پاسخ‌گویی روزآمد به‌خواسته‌های شهروندان است-، سازگاری ندارد.گذشت زمان، اصلاح‌طلبان را به تجدیدنظر جدی در باورها و مواضع‌شان فراخوانده است. اگر آنان بیدار نشوند و به این فراخوان پاسخ مثبت ندهند، به تدریج روند بازماندن از تحولات اجتماعی ایران را به دست خویش تكمیل می‌كنند و به انزوا دچار خواهند شد.

تارنمای نامه نیوز نیز در گزارشی آورد:اصلاح طلبان از حالا سناریوهایی مختلفی را برای انتخابات 1400 طراحی كرده اند. سناریوهایی كه در تازه ترین آن ها خبری از ائتلاف و حفظ رابطه با راست میانه نیست. دو سال تا انتخابات 1400 مانده اما اهالی سیاست از حالا به تكاپو افتاده اند. اهل تحلیل می دانند كه سیب سیاست در ایران هزار چرخ می خورد تا به زمین برسد و این چرخیدن ها در هفته ها، روزها و حتی ساعت های منتهی به انتخابات سرعت می گیرد، با این حال نمی توانند دست روی دست گذاشته و صرفا منتظر روز موعود باشند. اصلاح طلبان نیز از همین رو است كه هر روز سناریو تازه ای به سناریوهای خود برای مواجه با انتخابات 1400 می افزایند. سناریوهایی كه بررسی آن ها در نگاه اول نشانگر وجود اختلاف نظرهای گسترده است. آن ها فعلا در مورد مشاركت در انتخابات یا تحریم آن به اتفاق نظر نرسیده اند. شاهد این مدعا همان است كه سعید حجاریان و همفكران او حضور در انتخابات به شكل كنونی را نوعی گدایی قدرت قلمداد می كنند و ترجیح می دهند كه با جیب خالی به بازار نروند تا مجبور شود كه جنس نامرغوب بخرند! ...اینكه اصلاح طلبان در صورت مشاركت در انتخابات كدام یك از سناریوهای مذكور را انتخاب می كنند اصلا معلوم نیست. تنها گذر زمان و تحولات در عرصه سیاست است كه مشخص می كند آنان یك بار دیگر با ائتلاف با راست میانه و اعتدالی ها حفظ موازنه قدرت را انتخاب می كنند یا با كنار گذاشتن لاریجانی و معرفی تیم تمام اصلاح طلبانه خود یك كارزار سخت را انتخاب می كنند.

محمدرضا خباز عضو شورای مركزی حزب اعتماد ملی در گفت و گو با ایلنا گفت: تداوم موفقیت اصلاح‌ طلبان در انتخابات مشروط به این است كه مانند سال‌های 84 و 88 خودشان با هم درگیر نشوند. .. بنده معتقد هستم كه وجود ارزشمند سید محمد خاتمی می‌تواند به شورای عالی سیاست‌گذاری جهت دهد تا این شورا بتواند كاملا عالمانه، منطقی و برای حفظ منافع ملی قدم بردارد. انتظار ما از شورای عالی بالا است چراكه این افراد عقلای جریان اصلاح‌طلبی هستند باید از جزم‌ اندیشی فاصله بگیرند تا با همدلی و همراهی تصمیم درست را اتخاذ كنند.(خبرآنلاین و نامه نیوز نیز این خبر را بازنشر دادند)

**واكاوی میزان موفقیت پارلمان اصلاحات
روزنامه شرق در گزارشی با عنوان 'پارلمان اصلاحات شكست می‌خورد؟ نوشت: تعداد احزاب اصلاح‌ طلب به ‌قدری زیاد شده است كه شمارش آنها كار دشواری است؛ احزابی كه مردم آنها را به‌ درستی نمی ‌شناسند و مشخص نیست كه هدف از تأسیس ‌شان چیست و قرار است چه كاركردی داشته باشند؟ این موضوع زمانی به یك‌ بحران تبدیل می‌شود كه احزاب ناشناس اصلاح‌ طلب پرچم این جریان را بدون داشتن زمینه ‌های فكری اصلاحات به دست می‌گیرند و در مقام عمل تنها هدفشان را پیروزی در انتخابات معرفی می‌كنند...برخی باور دارند كه پارلمان اصلاحات می‌ تواند تمام این احزاب را تجمیع كند تا یك صدای واحد سیاسی از جریان اصلاحات شنیده شود. تشكیل این پارلمان تا حدی پیش رفته است كه چند روز پیش محمد عطریانفر اعلام كرد كه رئیس دولت اصلاحات موافقتش را برای تشكیل آن اعلام كرده است و پیش‌ تر شخصیت ‌های سرشناس اصلاح ‌طلب گفته بودند كه به احتمال زیاد تا پایان سال اساسنامه پارلمان اصلاحات تصویب خواهد شد.
در ادامه این گزارش آمده است: گرچه شاید این پارلمان بتواند در برهه انتخابات مؤثر عمل كند؛ اما بعید است با وجود احزاب متعدد به ساختارگرایی حزبی و ارائه راهبردهای تئوری محور و عمل ‌گرا بپردازد. در واقع اگر جریان اصلاحات را محدود به انتخابات كنیم، شاید تشكیل این پارلمان مفید باشد؛ اما اگر اصلاحات را یك جریان اجتماعی با گفتمان فرهنگی بدانیم، بی ‌تردید پارلمان اصلاحات نمی‌ تواند تمام مشكلات عمیق موجود در این جریان را حل كند و حل آنها نیاز به یك وحدت درونی، ساختاری و واقعی میان احزاب ریشه ‌دار اصلاح ‌طلب دارد. وقتی هنوز میان افراد اصلاح ‌طلب توافقی بر سر موضوع ائتلاف وجود ندارد و برخی آن را ضرورت حفظ حیات سیاسی اصلاحات و برخی دیگر آن را باعث مخدوش‌ شدن حیثیت جریان اصلاحات می‌دانند، نمی ‌توان انتظار داشت كه در پارلمان اصلاحات، به طور ناگهانی یك اتحاد كامل و بی‌ نقص به وجود آید.

**سازو كار تشكیل پارلمان اصلاحات
روزنامه اعتماد به نقل از ایرناپلاس نوشت: سیدمحمود میرلوحی، عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح ‎طلبان می گوید:«به موازات شكل ‎گیری شورای عالی سیاست‎گذاری اصلاح‎طلبان، بعضی از دوستان معتقد بودند كه می‎ توان فراتر از شورای عالی رفت و همه اصلاح‎طلبان چه حقیقی و چه حقوقی، پارلمان اصلاحات را تشكیل دهند. این موضوع در كمیته سیاسی شورای هماهنگی مورد بررسی قرار گرفته‎ است اما به نظر می‎رسد كه شرایط آن برای انتخابات مجلس 98 آماده نشود. آیا در حال حاضر ما در شرایطی هستیم كه همه اصلاح‎ طلبان بتوانند به صورت سلسله مراتبی از شهرستان‌ها به استان و منتخبان آنها هم از استان به پایتخت بیایند؟ در تهران نیز افراد براساس سازوكاری انتخاب شوند؟! علاوه بر اینها همه اصلاح‎طلبان كشور باید چند روز در كنگره‎ای سراسری جمع شوند و درباره سازوكار و سلسله مراتب آن اجماع كنند. به طور مثال آقای خاتمی به عنوان كسی كه رهبری اصلاحات را برعهده دارد، می‎ تواند در سازوكار این پارلمان نقش داشته باشد؟ درحال حاضر معذورات و محدودیت ‌هایی وجود دارد و به همین جهت تا زمانی كه شرایط كاملا مساعد نباشد، جریان اصلاحات باید به صورت جبهه‌ای كارش را ادامه بدهد یعنی مانند آنچه در شورای عالی اصلاحات انجام می‎شود.»

**اساسنامه پارلمان اصلاحات در حال بررسی
سید رحیم ابوالحسنی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در این رابطه به «ابتكار» گفت: اساسنامه پارلمان در شورای بررسی اصلاح‌طلبان در حال بررسی است ولی هنوز تصویب نشده است. به نظر من آقای میرلوحی در این رابطه اظهارنظر شخصی داشته‌ اند و شاید هم این سخن‏ شان به عنوان یك پیش ‌بینی بوده باشد.این فعال سیاسی بیان كرد: معمولا اصلاح‌طلبان برای بهبود شرایط اقدام می‌كنند كه یكی از راه‌ها و سازوكارهای بهبود كاركرد شورای اصلاح‌طلبان در انتخابات، ایجاد پارلمان اصلاحات بود. بهبود شرایط كنونی و رفع نواقص منوط به این است كه پارلمان شكل بگیرد و به منصه ظهور و عملی برسد. طبیعتا ابتدا باید اساسنامه آن مشخص شود و براساس آن توسط مراجع ذی صلاح تصویب و بعد عملی شود كه این كار امكان دارد یك سال و شاید هم دوماه انجام شود. آنچه كه ما فعلا پیش‌رو داریم این است كه متاسفانه اساسنامه به تصویب شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان نرسیده است و همچنان در حال تصویب و اصلاح است....این فعال سیاسی در ادامه با اشاره به اینكه پارلمان ائتلافی از احزاب است، گفت: احزاب فراگیر امكان‌پذیر نیست. هیچ موقع شما نمی‌توانید چند جزء را در كنار هم قرار دهید و كل تشكیل دهید. دوختن چند جزء برای تشكیل یك كل اصلا امكان‌پذیر نیست. پارلمان در واقع یك تشكل ائتلافی است. احزاب در ایران چون دارای خاستگاه مشترك نیستند. آنها اصول، مرام و فرهنگ سیاسی مشتركی ندارند و گاهی هم منافع سیاسی مشتركی را دنبال نمی‌كنند اما در كلیات مشترك هستند، پس در چنین شرایطی تشكیل حزب مشترك امكان‌پذیر نیست.

** پارلمان اصلاحات جایگزین شورای عالی سیاستگذاری
نامه نیوز در مطلبی با طرح این سوال كه 'آیا تصمیم اصلاح طلبان برای كم كردن اختیارات خاتمی جدی است؟' نوشت:مجمع عالی ‌اصلاح‌ طلبان یا همان پارلمان اصلاحات موضوعی است كه این روزها جلسات متعددی در رابطه با اساسنامه و برنامه‌های كلی آن برای انتخابات آینده گذاشته برگزار می‌ شود. در واقع برخی از اصلاح ‌طلبان معتقدند با توجه به انتقادات و ایراداتی كه به شورای عالی سیاستگذاری اصلاح ‌طلبان وارد است می ‎توان فراتر از شورای عالی رفت و همه اصلاح ‎طلبان چه حقیقی و چه حقوقی، پارلمان اصلاحات را تشكیل دهند. سوال اینجاست كه طرح تصویب آن به كجا رسید و آیا پارلمان اصلاحات برای انتخابات آینده جایگزین شورای عالی سیاستگذاری خواهد شد؟
**گروه نشریات خبری
پژوهشم**1181**1732