لازمه استقلال ایران این نبود كه با كسی درگیر شویم

تهران - ایرنا - محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه از استقلال ایران در 40 سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی سخن گفت و افزود: لازمه استقلال ما این نبود كه به شورای امنیت برویم و با كسی درگیری پیدا كنیم بلكه این بود كه می توانیم ادعا كنیم حتی با فشار آمریكا و غرب سر پای خود بایستیم.

وزیر امور خارجه در سخنانی درهمایش چند جانبه گرایی در سیاست خارجی ایران ؛ظرفیتها و راهبردها گفت : استقلال به این معناست كه ما برای ادامه حیات و اینكه بتوانیم حیات داشته باشیم، متكی به دیگران نباشیم. داشتن استقلال در عرصه سیاست خارجی به این معنا نیست كه از دنیا منفك باشیم‌.
ظریف با اشاره به چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت: انقلاب اسلامی رابطه بسیار تنگاتنگی با سیاست خارجی داشت، در بسیاری از حوزه‌ها، تأثیر انقلاب اسلامی مانند حوزه سیاست خارجی نمی‌توانست باشد، چون آنچه كه انقلاب در آن تأثیر بنیادی داشت یكی از حوزه های مهم آن اصل حكومتداری و زمامداری بود، یكی از حوزه های مهم آن بحث سیاست خارجی بود.
وی افزود: علت آن هم این بود كه نگرانی عمده مردم ما از قبل از انقلاب یك نگرانی تاریخی بود، در مورد مداخله های خارجی در داخل كشورما، از دوره قاجار تا پیش ازانقلاب در سیاست ها و تصمیم گیری های كشور ما در سفارتخانه های سایر كشورها این دخالت ها انجام می‌شد، در واقع به صحنه سیاسی كشور آوردگاه و نبرد این سفارتخانه های خارجی بود.
ظریف با بیان اینكه در دوران حكومت قبلی ایران در قالب یك نظام دو قطبی تفكیك می شد اظهار داشت: همیشه باید از شعارزدگی پرهیز كنیم، حتما نظام گذشته در ایران در حوزه هایی تلاش می كرد كه استقلال عمل داشته باشد، در حوزه هایی هم حتی تلاش می كرد توازن برقرار كند، نوع رابطه ای كه رژیم پهلوی با چین و شوروی سابق داشت، بالاخره تلاش هایی در جهت ایجاد توازن بود.
وی افزود: اما در جاهایی كه مهم بود در آنجایی كه به حساب می آمد و برای دنیا مهم بود، آنجایی كه تغییر تكلیف دنیا قرار بود انجام شود، آنجا معلوم بود و آمریكا و غرب اطمینان داشتند كه ایران در كجا قرار می گیرد و جایگاه ایران در نظام بین المللی مشخص بود.
وی ادامه داد: البته یك حدی كنشگری مستقل را هم رژیم گذشته داشته، نمی توان گفت رژیم گذشته هیچ حدی از كنشگری مستقل را نداشته است، ممكن است در روزنامه ها بشود این حرف ها را زد؛ اما نباید در یك محیط علمی و دانشگاهی از این گونه بیان كرد.
ظریف گفت: آن اتفاقی كه افتاد و شعار اول انقلاب بود، استقلال در كنار آزادی و جمهوری اسلامی در واقع استقلال البته بعد داخل هم دارد، اما بعد خارجی آن بسیار پررنگ است.
وی گفت: من استقلال را برون به درون زا، تفسیر می كنم؛ نه اینكه ما از دنیا منفك شویم، این به معنی استقلال نیست، استقلال به این معنا نیست كه ما خود را از امكانات جهان محروم كنیم ، بلكه استقلال به این معنا است كه برای ادامه حیات، زندگی و برای آنكه بتوانیم امن باشیم و برای اینكه بتوانیم حیات داشته باشیم، متكی به داخل باشیم، این مفهوم استقلال می شود.
ظریف افزود: این تفسیر از استقلال در صنعت و در روابط بین المللی معنی می دهد، در وابستگی به نفت ممكن است معنی می دهد، دوباره آقای « لیندسی گراهام » سناتور آمریكایی – ما فكر می كردیم یك بار ایشان از دهانش در رفت و این سخن را گفت – دوباره دیروز گفته «اگر ما یك هفته از عربستان سعودی حمایت نكنیم فارسی صحبت می كنند».
وزیر امور خارجه بیان كرد: بعضی از دوستان می گویند ترامپ و دار و دسته وی جزو صادق ترین افراد آمریكا هستند، (با خنده) آن چه كه در دل همه مسئولین آمریكایی دهه ها بوده، این ها به زبان می آورند، همه مسئولان آمریكایی این اعتقاد را كم و بیش داشتند كه دولت عربستان بدون آمریكا نمی تواند حیات داشته باشد، ایشان می گوید.
وی با بیان این كه استقلال یعنی این كه هیچ كس چنین حرف هایی كه آمریكایی های درباره عربستان می گویند را نتواند در مورد ایران بزند، گفت: ما نه تنها بدون حمایت آمریكا چهل سال زندگی كردیم، بلكه علیرغم فشار آمریكا چهل سال زندگی كردیم، این به نظر من به معنی درگیری با كسی نیست، به معنی دعوا داشتن با دنیا نیست، به معنی جداشدن از دنیا هم نیست، به معنای این است كه ما قبول كردیم و خواستیم، این كه خودمان انتخاب كردیم و من یك بار گفتم، بعضی دوستان خیلی به من انتقاد كردند، معنای آن این است كه ما خواستیم كه برای ادامه حیات خود وابسته به سایر كشورها نباشیم.
** استقلال یعنی می توانیم با فشار آمریكا روی پای خود بایستیم
ظریف با بیان این كه مهمترین مشخصه تهدید امنیتی برای دنیا قرار گرفتن ذیل قطعنامه فصل هفتم شورای امنیت سازمان ملل و تحریم فصل هفتمی شورای امنیتی است، افزود: این به این معنا نیست كه مضیقه اقتصادی همراه آن نیست، البته همراه آن هست ولی این كه خود یك كشور موضوع فصل هفتمی شورای امنیت سازمان ملل می شود، یعنی آن كسی كه این كار را كرده توانسته است ما را به یك تهدید امنیتی تبدیل كند.
رییس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان كرد: این كه (پرونده هسته ای) ایران به شورای امنیت برود و با كسی درگیری پیدا كنیم لازمه استقلال ما نبوده است، اما لازمه استقلال ما این بوده كه بتوانیم امروز ادعا كنیم كه می توانیم بدون آمریكا، بدون غرب، حتی با فشار آمریكا و غرب سر پای خود بایستیم.
وزیر امور خارجه تاكید كرد: در این مسیر سختی و دشواری حتما وجود دارد، اما این كه آمریكا نتواند راجع به جمهوری اسلامی این حرف را بزند كه «اگر ما یك هفته از ایران دفاع نكنیم و پشتیبان ایران نباشیم، حالا یك هفته نه، اگر چهل سال پشت ایران نباشیم، ایران- با احترام به همه دوستان روسی ما- روسی صحبت می كند.»
وی با اشاره به سفر هفته گذشته خود به چین گفت: من تازه از چین برگشتم، به روابط راهبردی با چین و روسیه هم صد درصد اعتقاد دارم، اما كسی نمی تواند بگوید با فشار غرب ما چینی - كه البته زبان سختی هم هست- صحبت كنیم.
** درونی زایی به معنی جدا شدن و دعوا با دنیا نیست
ظریف افزود: ما در حال تجربه كردن درونزایی هستیم، در كنار درون زایی در اقتصاد مقاومتی برونگرایی هم هست، یعنی این كه درونی زایی به معنی جدا شدن و دعوای با دنیا نیست، اما معنای استقلال- استقلالی كه ما در شعارهای انقلاب داشتیم- همین است.
وی یادآورشد: تغییر ماهوی سیاست خارجی زاییده انقلاب است،ما نمی توانیم از انقلابی كه مبتنی بر استقلال خواهی است، توقع داشته باشیم سیاست خارجی آن دنباله سیاست خارجی دوره قبل باشد و این غیرممكن است.
وزیر امور خارجه در بخش دیگر از سخنانش گفت:تصوری در قرون گذشته وجود داشته كه همه اتفاقات عالم ابتدا در غرب رخ می داد، یعنی اتفاقاتی كه برای دنیا اهمیتی داشته در غرب رخ می‌داده و بعد هم هر اتفاقی در هر جای دنیا می افتاده غرب تصمیم‌گیر اصلی بوده است.اینها ذهنیتی را برای همه ما درست كرده است كه جهان در یك حوزه منحصر شده اس اما آن دنیا امروز دیگر وجود ندارد و ما امروز در دنیای پس غربی زندگی می كنیم
ظریف با بیان اینك اجلاس مونیخ در سال ۲۰۱۷ عنوانش را مدیریت جهان پسا غربی گذاشته بود، اظهارداشت: حرف ما یك حرف شعاری جهان سومی نیست بلكه یك واقعیت جهانی است كه دیگر امروز غرب نه انحصار تحولات و نه انحصار تصمیم گیری بر تحولات را دارد لذا در چنین جهان نگرش به شرق یا نگرش به غرب معنا ندارد.
رییس دستگاه دیپلماسی با تاكید بر لزوم همه جانبه نگری خاطرنشان كرد: امروز یكی از سوالات عمده كه برای اروپا مطرح است این است كه اگر فردا آقای ترامپ از تجربه تاثیرگذاری بر شركت‌های اروپایی و تحریم ایران خوشحال شد و به آنها گفت از این به بعد حق ندارید با چین هم رابطه داشته باشید، اروپا در قبال این واقعیت چه خواهد كرد.
وزیر امور خارجه با بیان اینكه مراكز قدرت متحول و متكثر شده است، گفت:مراكز قدرت متحول و متصل شده منابع قدرت هم متحول و متكثر شده است یعنی شما دیگر نمی توانید بگویید كه دنیا دنیای قایق های توپدار است و یا تعداد تانك و توپ و هر چیز دیگر می تواند آینده را تعیین كند اگر قرار بود اینگونه باشد تحولات طور دیگری بود و پایان جهان دوقطبی شكل نمی‌گرفت.
وی یادآورشد: در واقع دیگر نمی توانیم ادعا كنیم كه این امكانات تنها امكانات هستند؛ این دوباره اشتباه تلقی نشود كه می گویند امكانات نظامی مهم نیست، امكانات نظامی و قدرت نظامی بسیار مهم است.
ظریف اضافه كرد: ما زمانی توانسته‌ایم در سطح بین المللی موفق باشیم كه قدرت میدانی در كنار دیپلماسی با همدیگر هم افزایی داشته‌اند؛ هرگاه ما قدرت میدانی نداشته ایم و تلاش دیپلماتیك داشتیم شكست خوردیم و هرگاه قدرت میدانی داشتیم و تلاش دیپلماتیك نداشتیم باز هم موفقیت كامل به به دست نیاورده ایم.
رییس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: بنابراین قدرت میدانی و قدرت نظامی بسیار مهم و حیاتی است اما تنها عامل تعیین كننده نیست چون منابع قدرت متكثر است بنابراین در جهان پسا غربی منابع و حوزه های قدرت متكثر شده و شما نیاز دارید در روابط بین الملل از نظر جغرافیایی و سیاسی همه جانبه نگر باشید.
وی در بخش دیگر از سخنان خود با بیان اینكه حاكمیت ها انحصار روابط بین المللی را از دست داده اند،گفت: از دست دادن انحصار استفاده از زور سخت ترین موضوع برای حاكمیت ها بوده است اما امروز القاعده و داعش در جنبه منفی و حزب‌الله در جنبه مثبت در حوزه استفاده سازمان یافته از زور و نیروی نظامی همان اندازه تاثیرگذار هستند كه ممكن است یك دولت مهم تاثیرگذار باشند و حتی در منطقه ما از خیلی از دولت های منطقه بیشتر تأثیرگذارند.
رییس دستگاه دیپلماسی افزود: استفاده از زور به صورت سازمان یافته كه همان جنگ است چه به صورت سلبی و چه به صورت ایجابی از انحصار دولت ها خارج شده است و سازمان ها و نهادهای حاكمیت هم به عناصر امنیت ساز وهم عناصر امنیت سوز تبدیل شده اند.
وزیر امور خارجه خاطرنشان كرد: شما اگر می‌خواهید موفق باشید باید هم در حوزه جغرافیا هم در حوزه ابزارها همه جانبه نگر باشید. در دهه ۶۰ و ۷۰ میلادی ابزار مدارس یكی از ابزارهای مهم پیشبرد سیاست‌های آمریكا در شوروی سابق بود. یعنی ابزار آموزش به عنوان یك ابزار مهم عمل می‌كرد.
ظریف در بخش دیگر از سخنان خود گفت: ما در كشور در این حد اجماع داریم كه نیاز به ابزارهای همه جانبه نگر داریم، ولی هنوز به این نقطه نرسیده ایم كه اگر بین این ابزارها تزاحمی ایجاد شد، كدامشان را در اولویت قرار ‌دهیم.
وی با بیان اینكه ما به اولویت بندی در سیاست خارجی كه بر استقلال ما مبتنی است نیاز داریم،اظهارداشت: ممكن است هر كدام از ما در ذهن خود اولویت هایی داشته باشیم.ما كمتر درباره اصل اولویت ها صحبت می كنیم و درباره مجموعه اولویت ها هیچ اختلافی نداریم. اما ما ننشستیم طبقه بندی كرده و ببینیم كدام یك از عوامل قدرت اگر با عامل دیگر تزاحم ایجاد كرد آن را كنار بگذاریم.
ظریف یادآورشد: بعید می‌دانم كسی بگوید تمامیت ارضی ،و یا استقلال خواهی ،و یا مبارزه با سلطه مهم نیست كه عین استقلال خواهی است ما نه دنبال سلطه هستیم و نه سلطه می پذیریم.
وزیر امور خارجه تصریح كرد: انقلاب اسلامی از اولین ترین جاهایی بود كه این واقعیت را فهمید كه سلطه طلبی در جهان كنونی ناممكن است و نه نامطلوب.وقتی آقای ترامپ می گوید من ۷ تریلیون دلار هزینه كردم و هیچ امری را پیش نبردم یعنی سلطه طلبی ناممكن است و ما زودتر از همه اینها را فهمیدیم.
وی خاطرنشان كرد: وقتی امام(ره)برای گورباچف پیام می فرستد این فهم پایان جهان دو قطبی است قبل از اینكه جهان دوقطبی پایان یابد این كه می گوییم نه سلطه می پذیریم و نه سلطه می‌طلبیم مبنای قرآنی دارد.
رییس ستگاه دیپلماسی در بخش دیگر از سخنان خود اظهارداشت: یكی از تحولاتی كه رخ داده این است كه دیگر هیچ كدام چالش های دنیا را نه یكجانبه و نه حتی دوجانبه می شود حل كرد.چالش های كنونی بین المللی راهكاری جز پاسخ های بین المللی ندارند.
وزیر امور خارجه گفت: چالش ها جهانی شده بنابراین پاسخ ها هم باید جهانی شود.زمانی وزیران امور خارجه روسیه و آمریكا (آقای لاوروف آقای كری) نشستند و باهم توافق كردند در سوریه آتش بس شود.خیلی ها گفتند مشكلات سوریه تمام شد.اما نشد.حتی چالش ها به شكلی است كه دو ابرقدرت هم باهم توافق كنند نمی توانند آن را حل كنند اما روسیه با تركیه و ایران توانست یك حدی از آرامش در سوریه برای دو سال ایجاد كند.
وی افزود: هیچ پروسه ای در سوریه به اندازه پروسه آستانه نتوانست دوام بیاورد الان بیش از دو سال است این پروسه دوام آورده است. این به این دلیل است دنیا پساغربی شده و شما به اهرم‌های مختلف نیاز دارید و مشكلات دنیا یك جانبه و حتی دوجانبه قابل فصل نیست.
ظریف گفت: اگر یك جایی شما بروید بگویید محیط زیست كشور خودم را حفظ كنم در عین اینكه دنیا به سمت گرمایش می‌رود یا تنوع زیستی به هم می خورد به شما می خندند.به همین میزان اینكه یك نفر بگوید من بخواهم امنیت خود را به خاطر ناامنی دیگران حفظ كنم این هم معنی نمی دهد.
وزیر امور خارجه اضافه كرد: امنیت امروز یك كالای عمومی و جهانی است یك كالای ملی نیست.ما بحمدالله كشور امنی هستیم اما در پاكستان ناامنی وجود دارد گروه‌های تروریستی از آنجا سوء استفاده می‌كنند و می‌آیند كشور امن ما را به هم می زنند بنابراین ناامنی مرز نمی شناسد.
این دیپلمات عالیرتبه كشورمان با اشاره به هزینه نظامی كشورها اظهارداشت: آمریكا سالانه۷۰۰ میلیارد دلار هزینه نظامی می كند، چین ۲۲۰ میلیارد ، عربستان ۶۷ میلیارد ، روسیه زیر ۶۰ میلیارد ، امارات متحده عربی ۲۲ میلیارد هزینه می كنند و ما هم ۱۶ میلیارد هزینه نظامی داریم.
ظریف تصریح كرد: ما خیلی حرف برای زدن داریم اروپایی ها حرفی برای گفتن در این حوزه منطقه ما را انبار باروت كرده اند سال گذشته 100 میلیارد دلار به شورای همكاری خلیج فارس سلاح فروختند ما خیلی حرف داریم اما آیا این سلاح ها توانسته برای كسی امنیت بیاورد.
وی ادامه داد: بودجه تسلیحاتی آمریكا برابر با هزینه تسلیحاتی ده كشور بعد از خود است اما این كشور نمی تواند برای شهروند خود در واشنگتن و نیویورك امنیت درست كند لذا مشكلات جهانی است بنابراین راهكارها هم باید جهانی باشد و این یك واقعیت است
ظریف گفت: راهكار های یكجانبه ممكن است منافع كوتاه مدت داشته باشد اما در دراز مدت همین سیاست هایی كه آقای ترامپ در حوزه اقتصاد دنبال می‌كند بعد از سال ۲۰۲۰ همه متفق هستند كه بر اقتصاد آمریكا تاثیر می‌گذارد و این مهم است كه قبل از انتخابات یا بعد از انتخابات رخ دهد.
وزیر امور خارجه افزود: خیلی‌ها معتقدند تا زمان انتخابات هنوز این شرایط خوب اقتصادی كه معلوم نیست تا چه میزان دستاورد سیاستهای ترامپ باشد ادامه خواهد داشت اما از آن وقت نتایج سیاست های یك جانبه گرایی را می بینید یعنی دنیا دیگر دنیایی نیست كه بتوان با اقدامات یكجانبه منافع درازمدت را تامین كرد.
به گزارش ایرنا ظریف در بخش دیگری از سخنان خود گفت: همیشه یكجانبه گرایی یكی از انتخابات های آمریكا بوده ولی در چند دولت این كشور یكجانبه گرایی را بعنوان سیاست اصلی دنبال كرده كه در دولت بوش پسر و دولت ترامپ اینگونه‌ بوده است.
وی یادآور شد:حركت مذبوحانه ای كه در ورشو انجام دادند به خاطر این است كه می فهمند یكجانبه گرایی مشروعیت ندارد. چرا ورشو را برگزار می كنند. چرا به قول خودشان اتحاد اراده ها را برای حمله به عراق ایجاد كردند. آیا آمریكا به قدرت نظامی متحدانش برای حمله به عراق نیاز داشت.
وزیر امور خارجه افزود: زمانی كه آمریكا در دور دوم به عراق حمله كرد نیروی نظامی بعضی از كشورها نه تنها كمكی به امنیت آن نمی‌كردند، بلكه آمریكا مجبور بود نیرویی برای حفاظت از آنها اختصاص دهد و ارتش آمریكا یا بلك واتر را مسئول كرده بود از این كشورها حمایت كنند.
وی خاطرنشان كرد: آمریكا چهار بار در سال گذشته تلاش كرد همان اجماع امنیتی كه علیه ایران داشت و با برجام به قول آقایان نافرجام شكست خورده بود را احیا كند.یك بار خانم نیكی هیلی تلاش كرد به اسم تظاهرات دی ماه ما را در شورای امنیت ببرد اما جلسه به جلسه ضد آمریكایی تبدیل شد و هر كس صحبت كرد از برجام گفت.
رییس دستگاه دیپلماسی افزود: یك بار دیگر درباره یمن خواستند از شورای امنیت علیه ایران قطعنامه بگیرند باز هم در آنجا دوستان ما در روسیه برای اولین بار بعد از پیروزی انقلاب اقدام كردند.
وی اضافه كرد: روسیه در مساله هسته ای وتو نكرد دوستان فراموش نكنند و دستاوردهای سیاست‌خارجی یادشان نرود .ولی در یمن روس ها وتو كردند و مانع از آن شدند كه اجماع امنیتی علیه ایران شكل بگیرد.
ظریف گفت: بار سوم خود ترامپ در شورای امنیت حضور یافت.همه اینها برای ایجاد مجدد اجماعی است كه با از بین رفتن شش قطعنامه از دست دادند و باز هم موفق نشدند.دیدیم كه ترامپ در نشست شورای امنیت نشست و بازهم هر كسی كه صحبت كرد درباره اهمیت برجام گفت.
وزیر امور خارجه اضافه كرد: بار دیگر آقای پمپئو در جلسه عادی شورای امنیت برای بررسی ضمیمه ب قطعنامه ۲۲۳۱ رفت . تا آن زمان در حد كارشناس هم در آن شركت نمی‌كردند و تا آخر جلسه درنشست جلسه نشست و زمانی كه همه سفرا بیرون رفته بودند باز هم در آنجا ماند.
وی گفت: این كه می بینیم در لهستان جلسه تشكیل می دهند اول اسمش را ایران می گذارند وقتی با مخالفت جهانی روبرو می شوند اسمش را عوض می كنند برای چیست. اگر نامه اول آقای پمپئو و وزیر خارجه لهستان را ببینید تنها موضوع ایران است و اساساً حرفی از خاورمیانه نیست اما بعد اسمش را عوض كردند در واقع وقتی دیدند نمی توانند یك بیانیه مشترك دربیاورند گفتند در آخر جلسه جمع‌بندی خود را می‌دهیم و در آنجا هم گرفتار شدند.
رییس دستگاه دیپلماسی با اشاره به فشارهای تحریمی آمریكا علیه ایران، یادآورشد: اینكه می‌گویم ما به مقاومت مردم افتخار می كنیم به این معنی نیست كه ما بگوییم مردم وظیفه شان است این كار را بكنند. وظیفه ما است كه هم این مقاومت را پاس بداریم و هم فشار بر مردم را كم می‌كنیم.
وی گفت: نه اینكه مردم همیشه مقاومت كردند،۴۰ سال است مقاومت می كنند، باز هم مقاومت خواهند كرد پس شما چه كاره اید و چرا مردم ما را انتخاب كرده اند. اگر قرار بود مردم مقاومت كنند و همه مشكلات با مقاومت مردم حل شود وظیفه ما چیست.
وزیر امور خارجه تصریح كرد: همانگونه كه نمی‌توانیم پشت پرده توطئه های امپریالیسم و نظام سلطه پنهان شویم و ناكارآمدی خود را گردن آنها بیاندازیم همانطور هم نمی‌توانیم پشت مقاومت مردم پنهان شویم. ما به عنوان كارگزاران مردم وظیفه داریم فشار را بر روی مردم كم كنیم و این كاری است كه داریم تلاشمان را می‌كنیم.
وی اضافه كرد: اینكه چقدر موفق باشیم اول مردم باید قضاوت كنند و مهمتر از مردم هم خدا باید قضاوت كند اما واقعیت این است كه آمریكا آنچه را كه در برجام از دست داد كه یك شكست راهبردی برای این كشور بود و شش قطعنامه را از دست داد.
وزیر امور خارجه گفت: برای همین هست كه نتانیاهو از روز اول مخالف برجام بود چرا كه اگر نگرانی اش هسته ای بود برجام این نگرانی را رفع كرد. نگرانی نتانیاهو و تندروهای آمریكایی این بود كه این فضای اجماع جهانی نابود شده بود.
ظریف خاطرنشان كرد چهار بار در یك سال گذشته در شورای امنیت تلاش كردند این را بازسازی كنند اما شكست خوردند در لهستان هم تلاش كردند و آنجا هم به لطف خدا و تلاش همكاران من شكست خوردند و باز هم تلاش می كنند.
وی با اشاره به اهمیت چندجانبه گرایی یادآور شد: ما به افراط و تفریط عادت كردیم، چند جانبه گرایی قدرت را جایگزین نمی‌كند بلكه قدرت را تعدیل می‌كند. اینكه آمریكا ناچار است در كنفرانس لهستان برود و عنوان آن را عوض كند به خاطر این كه می خواهد به جای اینكه بگویند آمریكا به تنهایی ضد ایران است، بگویند ۳۰ كشور ضد ایران هستند.
وزیر امور خارجه خاطرنشان كرد: در واقع اهمیتی كه چند جانبه گرایی دارد این است كه معادله ای است بین قدرت و مشروعیت نه اینكه جایگزینی باشد برای قدرت.
ظریف در بخش دیگر از سخنانش اظهارداشت: ما در حوزه سیاست خارجی انقلاب اسلامی به اصل استقلال و درون زایی به عنوان لازمه استقلال نگاه می‌كنیم و نه بعنوان یك مشكلی كه برای ما ایجاد شده است.
وی با اشاره به گفت و گو یی كه در نشستی با كیسینجر نظریه پرداز و وزیر خارجه اسبق آمریكا داشته است،گفت: كیسینجر در این نشست می گفت ایران باید بین آرمان و دولت یكی را انتخاب كند. من به آقای كیسینجر كه مدیر جلسه بود و من هم سخنران بودم گفتم هر زمان آمریكا تصمیم گرفت انتخاب كند كه بخواهد آرمان باشد و یا كشور آن وقت ایران هم تصمیم می گیرد.
وزیر امور خارجه افزود: یعنی شما(آمریكا) درست است كه عمل نمی كنید اما ادعا می كنید كه آرمان خواه هستید و آرمانخواهی مبنای قدرت شماست.
وی با اشاره به جایگاه هالیوود در آرمانخواهی آمریكا اظهار داشت: هالیوود یك مبنای قدرت آمریكاست من گفتم شما می‌خواهی مبانی قدرت خود را حفظ كنید و از ما می خواهید مبانی قدرت خود را از دست بدهیم.
ظریف تاكید كرد: آرمان خواهی و كشور گرایی را و گرایش به منافع ملی را در تضاد با هم نبینید بلكه در ادامه یكدیگر ببینید و آن وقت است كه می توانید در این منظومه اولویت ها را تعیین كنید.
رییس دستگاه دیپلماسی گفت: این اولویت ها به این معنی نیست كه آرمان را باید فدای واقعیت بكنیم یا واقعیت را فدای آرمان بكنیم بلكه باید طبقه بندی كنیم و در این مجموعه چهارچوب مشخصی داشته باشیم و همه جانبه نگر باشیم و در آن صورت می‌توانیم در این دنیای پر آشوب سیاست خارجی موفق داشته باشیم.
سیام**2021**1553**3070**

سرخط اخبار سیاست