307 ميليون دلار كالاي غير نفتي از  گمرك آستارا صادر شد

آستارا - ايرنا - مديركل گمرك آستارا گفت: 680 هزار تن كالاي غيرنفتي به ارزش 307 ميليون دلار، از ابتداي سال تا پايان بهمن ماه از گمرك اين شهرستان به خارج از كشور صادر و 185 هزار تن كالا به ارزش 198 ميليون دلار وارد شد.

رسول اميدي روز يكشنبه در مصاحبه با خبرنگار ايرنا افزود: بيشتر اين كالاها محصولات كشاورزي، شيميايي، معدني و فلزي، مواد غذايي، پلاستيكي، سيمان، گچ، شوينده، پارچه، صنايع دستي، فرش و موكت، پوشاك و كيف و كفش بوده و به جمهوري آذربايجان، گرجستان و روسيه صادر شده است.
وي ادامه داد: صادرات كالاي غيرنفتي در 11 ماه سال جاري در مقايسه با مدت مشابه سال قبل، از لحاظ وزن 95 درصد و از لحاظ ارزش اقتصادي 70 درصد افزايش يافته است.
اميدي بيان كرد: ميزان حمل و نقل خارجي ورودي در مدت ياد شده، 136 هزار تن كالا به ارزش 178 ميليون دلار و بيشتر كالاهاي وارداتي شامل لوازم چوبي، فراورده هاي نفتي، پنبه، الياف مصنوعي، شمش آهن، مس، پشم شيشه و ورق آهن بوده و از كشورهاي جمهوري آذربايجان، روسيه، گرجستان و اوكراين به تركيه، عراق و امارت متحده عربي حمل شده است.
به گفته مديركل گمرك آستارا، ميزان حمل و نقل خارجي خروجي در 11 ماه گذشته، 213 هزار تن كالا شامل لوازم برقي، خودروي سواري، مبل، ماشين آلات، لوازم بهداشتي، مصالح ساختماني، ظروف شيشه اي، پوشاك، مواد شيميايي و محصولات كشاورزي به ارزش يك ميليارد دلار بوده و از گمرك آستارا به جمهوري آذربايجان، روسيه، گرجستان و اوكراين حمل شده است.
مديركل گمرك آستارا گفت: در مدت ياد شده هفت هزار و 501 تن كالا به ارزش 31 ميليون دلار در قالب تجارت چمداني به خارج از كشور و اغلب به جمهوري آذربايجان صادر شده و بيشتر آنها مواد غذايي، پلاستيكي و محصولات كشاورزي بوده است.
اميدي شمار ترددكنندگان از مرز اين شهرستان در 11 ماه امسال را يك ميليون و 228 هزار نفر ذكر و بيان كرد: نسبت به مدت مشابه سال قبل، تعداد ترددكنندگان خروجي 85 درصد و ورودي 84 درصد افزايش داشته است.
او درآمد عمومي گمرك آستارا را در 11 ماه گذشته 785 ميليارد و 229 ميليون ريال اعلام و بيان كرد: اين رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل، 56 درصد افزايش داشته است.
اداره كل گمرك آستارا در امور واردات و صادرات قطعي كالا، ورود و خروج موقت، تعاوني مرزنشينان، حمل و نقل داخلي و خارجي، صدور موافقت نامه تجارت بين المللي و برگ خروج خودرو، امور مسافري، مرجوعي، امانت هاي پستي و قضايي فعاليت مي كند.
شهرستان مرزي بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در شمال غربي استان گيلان و نوار مرزي جمهوري آذربايجان، سومين مرز پرتردد ايران است و سالانه نزديك به 800 هزار مسافر داخلي و خارجي از آن تردد مي كنند.
7105 / 7124/2007