۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۴
کد خبر 83220043
۰ نفر
سرطان در كمین اردبیلی ها

اردبیل - ایرنا - زن دستمال خیس را بر پیشانی شوهرش می گذارد، تب تمام وجودش را داغ كرده، بدنش حسابی نحیف شده و استخوان هایش از فرط لاغری نزدیك است كه از پوست تیره اش بیرون بزند، سرطان آخرین حملات را متوجه او كرده و سلول های مهاجم حتی قطره های آب را نیز از معده اش پس می زنند.

پزشك چند روز پیش به كلی جوابش كرد، پس از نزدیك به دو سال سرانجام همه تسلیم شدند؛ «بگذار این دم آخری آسوده باشد، تنها این آمپول های قوی مسكن را برایش تجویز می كنم، اگر خود را آماده كنید، بهتر است» این آخرین جملاتی بود كه پزشك شوهرش در بیمارستان به او گفته بود.
به اطراف اتاق اجاره ایش نگاهی می اندازد، دیگر هچ چیزی در بساط ندارد، همه زندگی اش را در این دو سال فروخته و خرج بیماری سرطان همسرش كرده است، خانه نقلی در محله حاشیه شهر، فرش های دستباف جهیزیه اش، طلاهای خود و حتی دختر كوچكش، پول های قرض گرفته از فامیل و این ماه های آخر كه موسسه های خیریه به كمكش آمدند و اكنون پس از دو سال مبارزه بالاخره باید در برابر مرگ تسلیم شود.
این حكایت بسیاری از بیماران سرطانی و خانواده های نیازمند آنها در استان اردبیل است، منطقه ای كه بیشترین آمار سرطان بویژه از نوع معده در ایران مربوط به آن است و روند افزایش آن به علت های مختلف همچنان ادامه دارد.
به گزارش ایرنا، طبق بررسی های آماری در سال 93، یك هزار و 342 مورد در سال 94، یك هزار و 252 مورد و در سال 95، یك هزار و 32 مورد سرطان گوارشی در استان اردبیل ثبت شده و در دو سال گذشته نیز این روند با افزایش همراه بوده است.

** اردبیل؛ رتبه نخست سرطان معده
دكتر «قدرت اخوان اكبری» رییس دانشگاه علوم پزشكی و خدمات بهداشتی، درمانی اردبیل گفت: بر اساس آخرین گزارش كشوری ثبت موارد سرطانی، میزان بروز سرطان در استان اردبیل 153 در 100 هزار نفر است البته در خصوص سرطان های دستگاه گوارش بویژه سرطان معده میزان بروز در استان بالاتر است.
دكتر «بابك نخستین» معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی و خدمات بهداشتی، درمانی اردبیل هم سرطان معده را شایع ترین سرطان در بین مردان استان اعلام كرده و افزود: میزان شیوع این سرطان در بین جمعیت مردان استان اردبیل 41.43 درصد است.
به گفته وی، سرطان پوست با 15.73 درصد، سرطان كولوركتال با 12.77 درصد، سرطان ریه با 12.15 درصد و سرطان پروستات با 10.9 درصد شایع ترین سرطان در بین جمعیت مردان استان اردبیل به شمار می رود.
وی میزان مرگ در میان جمعیت زنان و مردان گروه سنی 70-30 سال به علت انواع سرطان ها در مردان را 117.2 نفر در 100 هزار نفر و در بین جمعیت زنان نیز 88 نفر در 100 هزار نفر ذكر كرد.

*** علت چیست؟
متخصصان در بیان علت بالا بودن موارد سرطان گوارشی در استان اردبیل به دلایل مختلفی اشاره می كنند كه در آن عوامل ژنتیكی، جغرافیایی، تغذیه و... وجود دارد.
دكتر اخوان اكبری می گوید: از نظر جغرافیایی، واقع شدن استان اردبیل در منطقه كمربندی سرطان كه از آسیای میانه، چین تا سواحل جنوبی دریای خزر ادامه پیدا می كند در بالا بودن بروز سرطان های گوارشی نقش دارد.
وی بیان كرد: بروز و شیوع سرطان های گوارشی در استان های اردبیل، گلستان، مازندران، گیلان، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی از میانگین كشوری بالاتر است.
به گفته وی، از مهمترین عوامل موثر در ابتلا به سرطان گوارش در ایران و اردبیل عفونت Helicobacter pylori، گاستریت آتروفیك، سیگار، مصرف زیاد نمك، سطح سلینیوم پایین، مصرف زیاد گوشت قرمز، مصرف كم میوه و سبزی است.
او با اشاره به اینكه سرطان در دو دهه اخیر استان اردبیل روند افزایش جزئی داشته، گفت: با توجه به چند علتی بودن ابتلا به سرطان (عوامل ژنتیكی، عوامل جغرافیایی، تغذیه و سبك زندگی) و مزمن بودن طبیعت بیماری سرطان در كوتاه مدت نمی توان در خصوص این موضوع قضاوت كرد و چه بسا تقویت نظام ثبت سرطان در كشور و این استان یكی از علل افزایش بروز سرطان بوده است.
دكتر رضا ملك زاده معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی نیز با اشاره به شمار زیاد مبتلایان سرطان معده در شمال كشور گفت: استفاده بی رویه از كباب گوشت قرمز در ابتلا به سرطان در این شهرها اثبات شده و تحقیقات انجام یافته حكایت از این دارد كه در مناطقی مثل استان اردبیل مصرف كباب و گوشت برشته شده و خامه در ابتلا به سرطان معده تاثیر داشته است.
معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی همچنین گفت: شایع ترین بیماری دستگاه گوارش در ایران ریفلاكس معده است و حدود 20 درصد ایرانی ها به آن مبتلا هستند؛ هر چند این بیماری ضرری ندارد و به عارضه های خطرناك تبدیل نمی شود اما بر روی كیفیت زندگی اثر می گذارد و در بلند مدت می‌تواند منجر به سرطان معده شود.
وی سرطان دستگاه گوارش و كبد را جزو شایع ترین سرطان ها در ایران اعلام كرد و گفت: این سرطان ها، 27 درصد كل سرطان ها را تشكیل می دهد.
به گفته وی، شایع ترین سرطان های دستگاه گوارش و كبد، سرطان معده است كه حدود 12 درصد سرطان ها را به خود اختصاص می دهد و در مردان بیشتر شایع است.
ملك زاده ادامه داد: سرطان روده بزرگ رتبه بعدی را با حدود 9 درصد به خود اختصاص داده و سرطان مری هم حدود 4 درصد است.
معاون وزیر بهداشت سرطان های سینه، دهانه رحم و روده بزرگ را مهمترین سرطان های قابل پیشگیری دانست و بیان كرد: مطالعات خوبی در مورد این سرطان ها در كشور در حال انجام است.
دكتر «عباس یزدانبد» فوق تخصص بیماری های گوارشی هم اصلی ترین عوامل شیوع سرطان معده در اردبیل را عوامل ژنتیكی و محیطی ذكر كرد و افزود: شمار زیادی از مردم استان دچار اضافه وزن هستند كه این عاملی مهمی برای سرطان گوارشی است.
وی همچنین افزود: مصرف غذاهای مانده، پرچرب و مواد مخدر زمینه را برای ابتلا به سرطان گوارشی فراهم می كند.
دكتر «فرهاد پور فرضی» رییس مركز تحقیقات سرطان گوارش استان اردبیل هم باكتری «هلیكو باكتر پیلوری» را یكی از عوامل اصلی سرطان در اردبیل دانست و گفت: متاسفانه 65 درصد جمعیت استان دارای هلیكوباكتر پیلوری مثبت هستند.

*** برای مهار سرطان چه باید كرد؟
اصلاح شیوه زندگی و تغذیه، مراجعه زودهنگام به پزشك، تحرك و ورزش، دوری از اضطراب و استرس از جمله مواردی است كه پزشكان و كارشناسان بر رعایت آن از سوی مردم تاكید می كنند.
دكتر ملك زاده استفاده از سبزی و گوشت ماهی را در پیشگیری از سرطان معده موثر دانست و گفت: تحقیقات نشان داده كه مصرف روزانه یك قرص آسپرین نیز در پیشگیری از سرطان معده موثر است.
وی اضافه كرد: تحقیقات اولیه در دیگر كشورها نشان می‌دهد كه مصرف روزانه یك آسپرین 30 درصد سرطان معده و 35 درصد سرطان روده بزرگ را كاهش می‌دهد.
دكتر بابك نخستین، معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی و خدمات درمانی اردبیل نیز با اشاره به سرطان سینه در زنان گفت: این نوع سرطان در صورت تشخیص به موقع تا 70 درصد قابل پیشگیری است.
وی با تاكید بر مراجعه دوره ای زنان به مراكز بهداشتی برای معاینه و تشخیص وجود این بیماری گفت: پس از سن 20 سالگی زنان باید هر دو سال یك بار و بعد از 40 سالگی هر سال باید برای معاینه و تشخیص وجود این بیماری به مراكز درمانی مراجعه كنند.
او تاكید كرد: اصلاح سبك زندگی، تحرك و فعالیت بدنی از كودكی و اهمیت دادن به سلامتی با مراجعه به مراكز بهداشتی و پیشگیری قبل از وقوع بیماری تا حد بالایی می تواند در كاهش میزان شیوع این سرطان در استان موثر باشد.
دكتر یزدانبد فوق تخصص بیماری های گوارشی نیز بر انجام ورزش هایی مثل پیاده روی و رعایت بهداشت فردی در پیشگیری از سرطان تاكید می كند.
رییس دانشگاه علوم پزشكی اردبیل نیز با اشاره به فرهنگ سازی لازم در جامعه افزود: متاسفانه فرهنگ پیشگیری از بیماری های غیرواگیر و استفاده از غذای سالم و رعایت سبك زندگی سالم و مولفه های موثر بر سرطان كه پس از سال ها تحقیقات و پژوهش محققان احصا شده در جامعه ما كمتر مورد توجه و نظر قرار می گیرد.

*** اقدامات انجام شده
دكتر اخوان اكبری رییس دانشگاه علوم پزشكی و خدمات بهداشتی، درمانی اردبیل از اجرای طرح شناسایی علل شیوع سرطان های گوارشی در استان خبر داده و افزود: این طرح مهم با همكاری سازمان بهداشت جهانی در 10 سال اجرا می شود.
وی بیان كرد: با اجرای این طرح و شناسایی علل بالا بودن میزان بالای تعداد مبتلایان به سرطان دستگاه گوارش و راه های پیشگیری، از میزان شیوع بیماری های سرطان معده در استان اردبیل به طور چشمگیر كاسته خواهد شد‌.
او ادامه داد: بسته درمانی كامل بیماران سرطانی در استان وجود دارد كه از آن جمله می توان به مركز شیمی درمانی بیمارستان امام خمینی(ره)، بخش رادیوتراپی با دستگاه پیشرفته رادیوتراپی و بخش غربالگری این مركز كه در حال احداث است، اشاره كرد.
وی افزود: با مطالعاتی كه در این مراكز با همكاری سازمان جهانی بهداشت انجام می شود انتظار می رود تا پنج سال آینده آمار سرطان گوارشی در استان 25 درصد كاهش یابد.
اخوان اكبری گفت: در حوزه بهداشت، غربالگری سرطان سینه و روده بزرگ و دهانه رحم در مراكز بهداشتی انجام می شود از جمله اقدام های دانشگاه علوم پزشكی اردبیل در خصوص سرطان قرارداد با «موسسه محك» تهران است كه در تامین داروهای سرطان و پرداخت هزینه های بستری و خدمات رفاهی بیماران فعالیت می كند.
رییس دانشگاه علوم پزشكی اردبیل توضیح داد: بیمارستان امام خمینی (ره) اردبیل به عنوان قطب درمان سرطان در خصوص حمایت از بیماران سرطانی، با داشتن بخش شیمی درمانی و رادیوتراپی پیشرفته و بخش انكولوژی 28 تخته خدمات رایگان به بیماران ارایه می دهد ضمن اینكه در بیمارستان بوعلی اردبیل با 14 تخت فعال شیمی درمانی اطفال، ماهانه بطور متوسط 70تا 80 مورد شیمی درمانی اطفال انجام می شود.
وی اظهار داشت: بخش انكولوژی مركز امام اردبیل با 28 تخت فعال در سال 94 راه اندازی شده و ماهانه به حدود 300 بیمار خدمات ارایه می شود و شامل 99 درصد خدمات شیمی درمانی با فرانشیز سه تا 6 درصد است و در بسیاری از موارد به لحاظ ناتوانی مالی بیمار همه خدمات درمانی به صورت رایگان انجام می شود.
6016/6033