مراسم یادبود زنده یاد صاحبی پژوهشگر دینی برگزار شد

تهران- ایرنا- مراسم یادبود محمد جواد صاحبی پژوهشگر دینی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مسئولان این وزارتخانه و شخصیت های فرهنگی در مسجد نور تهران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، عصر روز شنبه مراسم یادبود محمود جواد صاحبی پژوهشگر دینی در مسجد نور تهران با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، عبدالهادی فقهی‌زاده معاون قران و عترت وزارت ارشاد، سید ضیاء هاشمی مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا)، حجت الاسلام ناصر نقویان از خطبای مشهور، حجت الاسلام محمد علی ابطحی رئیس دفتر رئیس دولت اصلاحات، كاظم جلالی رئیس مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی و حجت الاسلام محمد رضا زائری فعال فرهنگی برگزار شد.
حجت‌الاسلام محمد علی خسروی مدیركل دفتر برنامه‌ریزی، آموزش و توسعه مشاركت‌های معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم در سخنانی با اشاره به اینكه زنده یاد صاحبی در طول عمر خود به گونه ای زندگی كرد كه در زمانی كه فوت كرد همه تاسف خوردند و جای خالی این محقق برجسته احساس شد ، گفت: مرحوم صاحبی در حوزه پژوهشی و علمی موفق عمل كرد و خدمات ارزشمندی به كشور ارائه داد.
وی با بیان اینكه صاحبی یك مبلغ موفق بود، گفت: در عصر انفجار اطلاعات هر پژوهش گری می تواند موفق باشد كه دو خصیصه را در خود جمع كند. درد و درك دینی داشته باشد و اگر هر كدام از این ها به تنهایی باشد فرد دچار خطا خواهد شد و در این زمینه مرحوم صاحبی به دلیل اینكه درد دینی را با درك دینی همراه كرده بود ، توانست از خود آثار ارزشمندی بر جای بگذارد.
حجت الاسلام خسروی با ذكر این نكته كه در برگزاری همایش های مختلف علمی و نشر مجلات اندیشه ای، مرحوم صاحبی پیشرو بود، گفت: یكی از زحمات ارزشمند مرحوم صاحبی انتشار كیهان اندیشه است كه 14 سال منتشر شد و جزو مجلات برتر در حوزه اندیشه در كشور بود. از این رو به متولیان امور علمی مرحوم صاحبی توصیه می كنم كه آرشیو این مجله را در قالب كتاب برای استفاده عموم مردم منتشر كنند.
به گزارش ایرنا ، زنده یاد صاحبی در سال 1333 در محله مغان شهرستان شاهرود به دنیا آمد، تحصیلات ابتدایی را در مغان و تحصیلات متوسطه را تا مقطع دیپلم ادبی در شهرستان شاهرود گذراند ،همزمان بخشی از مقدمات علوم دینی را به طور متناوب در همانجا از محضر فضلای بزرگواری همچون جناب حجت الاسلام والمسلمین شیخ محمد حسین صائب چهكندی و دیگران فرا گرفت، با حوزه های مشهد و قم نیز در رفت و آمد بودو از سال 1357 در قم مستقر شد و علوم متداول حوزه را فرا گرفت.
وی در سال 1358 با تشكیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی،نخست به عنوان مسؤول آموزش عقیدتی سیاسی نیروهای عملیاتی سپاه و سپس به سمت مسؤول انتشارات و مطبوعات كل سپاه منصوب شد كه تا سال 1362 ادامه یافت. در سال 1364 مجله كیهان اندیشه را تأسیس كرد كه در این راه از حمایت های مرحوم شهید سید حسن شاه چراغی و حجت الاسلام والمسمین سید محمد خاتمی (نماینده امام در مؤسسه كیهان) بهره مند بود؛ این مجله 14 سال تمام ادامه یافت و هشتاد و چهار شماره از آن منتشر شد . زنده یاد صاحبی 23 بهمن امسال در شهر قم به دیار باقی شتافت.
دبیر شورای دین پژوهان كشور، مدیر عامل دبیرخانه دین پژوهان كشور، دبیر علمی همایش‌های بین المللی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، رئیس انجمن ادیان و مذاهب حوزه علمیه، كارشناس برنامه های علمی و فرهنگی صدا وسیما از جمله فعالیت های اجرای مرحوم صاحبی است.
تدریس در برخی دانشگاه ها و مراكز علمی و پژوهشی و انتشار كتاب های چون؛ پیشگامان تحولات بنیادی، تاكتیك‌های انقلابی سید جمال الدین اسدآبادی، نقد و تصحیح طبایع الاستبداد یا سرشت‌های خودكامگی، اندیشه اصلاحی در نهضت‌های اسلامی و... از جمله اقدامات علمی زنده یاد صاحبی در طول دوران حیات خود است.

**9487**1601**