بانوان ایرانی قهرمان  رقابت‌های جهانی ورزش توكی ما شدند

كرج - ایرنا - بانوان ایرانی به مقام برتر دومین دوره رقابت‌های قهرمانی رشته ورزشی «توكی ما» جهان به میزبانی استان البرز دست یافتند.

به گزارش ایرنا، این رقابت های ورزشی از صبح شنبه با حضور 130 ورزشكار از 14 كشور جهان در مجموعه ورزشی ایثار شهرستان ساوجبلاغ استان البرز آغاز شد و لحظاتی پیش با اعلام نتایج در بخش بانوان پایان یافت.
در این رقابت های تیم های جمهوری آذربایجان و گرجستان به ترتیب در مكان های دوم و سوم قرار گرفتند.
سید فرهاد حسینی بنیانگذار ورزش «توكی ما» به خبرنگار ایرنا گفت: دومین دوره این رقابت ها در سه رده سنی نوجوانان، جوانان و بزرگسالان در بخش زنان انجام شد كه در پایان این دوره از مسابقات تیم ایران به مقام قهرمانی دست یافت.
سید فرهاد حسینی گفت: توكی ما یك رشته ی ورزشی جامع ایرانی است كه تمام تكنیك های آن منحصر به فرد و با روش جدید ایجاد شده است.
وی افزود: این رشته ورزشی دارای هشت سبك زیرمجموعه بوده كه هر كدام دارای فلسفه خاص و تكنیك ها و تاكتیك های منحصر به فرد هستند.
حسینی بیان داشت: ورزش «توكی ما» از سبك رزم پهلوانی زوران به عنوان یكی از ورزش های كهن ایرانی گرفته شده است.
وی بیان داشت: « توكی ما» با فرهنگ ایرانی اسلامی عجین شده و یكی از اهداف پنجگانه آن معرفی فرهنگ ایرانی اسلامی به دنیا است .
حسینی اظهار داشت: همانگونه كه كشور ژاپن كاراته ، كشور چین كنگ فو و كشور كره تكواندو را به دنیا صادر كرده اند، ایران نیز با اقتدار ورزش« تو كی ما» را به دنیا صادر كرده كه استقبال پرشوری نیز از این رشته ورزشی به عمل آمده است.
بنیانگذار ورزش تو كی ما گفت: ورزش توكی‌ما هنری رزمی، پهلوانی و ایرانی است كه مخفف جمله تو «هر كه هستی بیا ما شویم» است و این رشته ورزشی پیام دوستی برای همه مردم مسلمان جهان دارد.
وی گفت: در طول یك دهه ای كه از عمر این ورزش می گذرد ما تونسته ایم چهار دوره مسابقات بین المللی در كشورهای مختلف دنیا برگزار كنیم و این دومین دوره جام جهانی است كه به میزبانی كشور مان برگزار می شود.
دراین بخش بانوان این رقابت ها 85 ورزشكار از ایران و 45 ورزشكار خارجی از كشورهای مختلف جهان از جمله گرجستان ، تركیه ، قرقیزستان ، تاجیكستان ، جمهوری آذربایجان و ... شركت داشتند.
بخش مردان رشته «توكی ما» با شركت ورزشكاران ایرانی و خارجی فردا یكشنبه در مجموعه ورزشی ایثار شهرستان ساوجبلاغ برگزار می شود.
9933/ 6155