مجلس با افزایش قیمت وچند نرخی شدن بنزین درسال 98مخالفت كرد

تهران-ایرنا- نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات بودجه سال 98 با پیشنهاد ساماندهی و افزایش قیمت بنزین و چند نرخی شدن آن مخالفت كردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، محمد حسین فرهنگی نماینده تبریز در جلسه علنی امروز شنبه مجلس در پیشنهادی به تبصره 14 لایحه بودجه سال 98 كل كشور، گفت: طبق این پیشنهاد دولت باید نسبت به ساماندهی قیمت حامل‌های انرژی از اردیبهشت ماه سال آینده اقدام كند كه تصمیمات نهایی در جلسات سران قوا مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.
علیرضا سلیمی نماینده محلات در مخالف با این پیشنهاد گفت: در صورت تصویب نهایی این پیشنهاد تورم و قیمت‌ها در سال آینده افزایش پیدا می‌كند كه در شرایط كنونی به صلاح كشور نیست.
میر حمایت میرزاده نماینده گرمی در موافقت با این پیشنهاد اظهار داشت: صرفه جویی در شرایط امروز جامعه كه روزانه قیمت‌ها زیاد می‌شود، تنها راهكار است كه این پیشنهاد در این راستا تعریف می‌شود.
نمایندگان مجلس با 59 رأی موافق، 112 رأی مخالف و 11 رأی ممتنع از مجموع 217 نماینده حاضر با پیشنهاد فرهنگی عضو كمیسیون تلفیق برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی مخالفت كردند.

**نمایندگان مجلس با چند نرخی شدن قیمت بنزین مخالفت كردند
نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنین در بررسی تبصره 14 بخش درآمدی لایحه بودجه سال 98 كل كشور با پیشنهاد چند نرخی شدن قیمت بنزین مخالفت كردند.
علی مطهری در جلسه علنی امروز شنبه مجلس در هنگام بررسی تبصره 14 بخش درآمدی لایحه بودجه سال 98 كل كشور پیشنهادی درباره نرخ بنزین داد و گفت: وضعیت قبلی نرخ بنزین تا سال 83 به این صورت بود كه هر سال 10 تا 15 درصد به قیمت بنزین اضافه می شد و مردم نیز با این افزایش طبیعی مشكلی نداشتند ولی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری 84، مجلس هفتم قانون تثبیت قیمت ها را وضع كرد كه به موجب آن قیمت بنزین ثابت ماند و همین مسئله موجب مشكلاتی برای كشور از جمله قاچاق بنزین شد.
وی افزود: به دنبال این موضوع قانون هدفمندی یارانه ها آمد كه قائل به آن بود كه به دلیل افزایش قیمت ها باید یارانه بنزین را به مردم بدهیم، ولی قانون هدفمندی یارانه ها مصیبتی برای كشور شد.
مطهری تصریح كرد: باید فكری به حال مسئله بنزین كرد تا هم مصرف بی رویه بنزین كنترل شود و هم از قاچاق آن جلوگیری صورت گیرد.
در این پیشنهاد آمده است: از تاریخ یكم خرداد 98 بنزین با كارت سوخت و برای خودروهای شخصی به این صورت عرضه شود كه مصرف بنزین تا 80 لیتر با مبلغ هر لیتر هزار تومان و برای مصارف بالاتر از 80 لیتر با مبلغ هر لیتر 3 هزار تومان در نظر گرفته شود و درآمد ناشی از این موضوع برای اشتغال، تولید و كمك به اقشار كم درآمد صرف شود.
نمایندگان با 70 رای موافق، 122 رای مخالف و 6 رای ممتنع از 212 نماینده حاضر با این پیشنهاد مخالفت كردند.
سیام**9121**3050**1535