ارتش ونزوئلا نيروهاي خود را در مرز كلمبيا افزايش مي دهد

تهران - ايرنا - فرماندهي ارتش ونزوئلا روز شنبه اعلام كرد، دستور افزايش نيروهاي نظامي را در مرز كلمبيا صادر كرده است و اين نيروها به زودي به محل اعزام مي شوند.

به گزارش خبرگزاري فرانسه از كاراكاس، در آستانه تحويل كمك هاي انساندوستانه به ونزوئلا، ارتش اين كشور دستور افزايش نيروها در مرز كلمبيا را صادر كرد.
فرمانده راهبردي ارتش ونزوئلا ضمن اعلام اين خبر درگفت و گو با رسانه ها، در حساب كاربري توئيتر خود نيز نوشت، دستور داده است تا نيروهاي عملياتي براي 'حفظ صلح و امنيت' به مرز كلمبيا اعزام شوند.
دولت نيكلاس مادورو رئيس جمهوري ونزوئلا، ارسال كمكهاي انساندوستانه از جانب آمريكا به كشورش را نوعي تلاش براي مداخله در امور داخلي كاراكاكس مي داند و همواره با آن مخالفت كرده است.
كاراكاس معتقد است كه واشنگتن در نظر دارد از طريق ارسال محموله‌هايي با عنوان دارو و غذا به مرزهاي ونزوئلا، دولت مادورو را ناتوان جلوه داده و خود را حامي مردم ونزوئلا معرفي كند.
همزمان روسيه، كاخ سفيد را به برنامه‌ريزي براي ارسال سلاح به مخالفان دولت ونزوئلا و اقدام نظامي در اين كشور متهم كرد.
ازسوي ديگر، پس از خروج «خوان گوايدو» رهبر مخالفان ونزوئلا از اين كشور، دولت ونزوئلا سه گذرگاه كليدي در مرز با كلمبيا را مسدود كرد.
«دلسي رودريگز»معاون رئيس جمهوري ونزوئلا شامگاه جمعه(به وقت محلي)بااعلام اين خبرگفت كه اين اقدام دولت، با هدف مقابله با «تهديدهاي جدي» از جانب كلمبيا است.
بسته شدن بخشي از مرز ونزوئلا و كلمبيا، پس از آن صورت مي‌گيرد كه «خوان گوايدو» رهبر مخالفان ونزوئلا با نقض حكم ممنوع‌الخروجي خود، براي شركت در يك كنسرت وارد خاك كلمبيا شده بود.
اين كنسرت روز جمعه با حمايت مالي «ريچارد برنسون» فعال تجاري و سرمايه‌گذار انگليسي برگزار شد تا توجه‌ها را به وضعيت ونزوئلا جلب كرده و حمايت آمريكا و متحدانش از گوايدو را نشان دهد.
ونزوئلا، كلمبيا را به پيروي از آمريكا و تلاش براي براندازي دولتش متهم مي‌كند.
پيشتر«خورخه آرره آسا» وزير امورخارجه ونزوئلا با انتقاد از سياست خصمانه كاخ سفيد، اقدامات مداخله‌جويانه اين كشور را نقض آشكار منشور ملل متحد خوانده و از جامعه جهاني خواسته بود تا عليه اين اقدام موضع‌ گيري كنند.
انسداد مرزهاي ونزوئلا و كلمبيا در شرايطي است كه دولت كاراكاس روز پنجشنبه نيز دستور بستن مرزهاي اين كشور با برزيل را صادر كرده بود.
اروپام**9041**1590

سرخط اخبار جهان