نایب رئیس فدراسیون نابینایان:سال 98بایدپنج سهمیه پارالمپیك بگیریم

شیراز- ایرنا- نایب رئیس فدراسیون ورزش های نابینایان و كم بینایان اعلام كرد: سال 98 برای ورزشكاران نابینا، سالی سرنوشت ساز است چر ا كه باید در پنج رشته سهمیه پارالمپیك 2020 ژاپن را كسب كنند.

علی اصغر هادی زاده شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در شیراز افزود: تیم گلبال ایران كه عنوان قهرمانی آسیا و بازی های پاراآسیایی 2018 جاكارتا در كارنامه دارد، كار سختی برای كسب یك سهمیه پارالمپیك دارد.
وی اضافه كرد: از آن جا كه آسیا در رشته گلبال یك سهمیه در پارالمپیك 2020 ژاپن دارد، تدارك خوبی برای كسب موفقیت دیده ایم.
هادی زاده بیان داشت: اگر در گلبال قهرمان آسیا شدیم می توانیم سهمیه پارالمپیك را بگیریم، به همین منظور خرداد 98 اردوی تیم ملی گلبال تشكیل خواهدشد و چند دیدار تداركاتی خارجی در دستور كار است تا تیم ملی با آمادگی كامل راهی رقابت های كسب سهمیه پارالمپیك شود.
وی ادامه داد: در فوتبال كه نایب قهرمان پارالمپیك و قهرمان آسیا هستیم باید برای دفاع از عنوان قهرمانی و كسب سهمیه به مصاف حریفان برویم و چون قاره آسیا در این رشته سه سهمیه دارد كارمان راحت تر است و البته باید با قدرت شركت كنیم.
نایب رییس فدراسیون نابینایان گفت: تیم فوتبال ایران فروردین ماه 98 اردوی تداركاتی خود را آغاز خواهد كرد و تا پیش از شروع مسابقات كسب سهمیه، یك اردو در كشور تركیه برگزار خواهد كرد.
او با بیان این كه در رشته جودو در پارالمپیك 2020 ژاپن امید به كسب مدال داریم گفت: اردیبهشت ماه 98 در جام جهانی كه در كشور آذربایجان برگزار می شود، شركت خواهیم كرد وسپس در آسیا به مصاف حریفان خود می رویم كه هر دو این مسابقات كسب سهمیه است و اهمیت ویژه ای دارد.
هادی زاده با اشاره به اینكه برای رشته دو و میدانی كه بیشترین مدال را ورزشكاران ما در رقابت های برون مرزی كسب می كنند، برنامه خوبی داریم، بیان داشت: خرداد ماه 98 تیم ملی انتخاب می شود و قرار است این تیم برای تداركات بیشتر تا پیش از شروع بازی های كسب سهمیه راهی كشور تونس و یا آلمان شود.
وی اظهار داشت: شنا پنجمین رشته ای است كه در سال 98 باید برای كسب سهمیه پارالمپیك رقابت كند كه برای این رشته برنامه ریزی كرده ایم و با برگزاری مسابقات قهرمانی كشور بسیار امیدوار هستیم ورزشكاران این رشته هم سهمیه كسب كنند.
وی با اشاره به اینكه انتظارنداریم همه مشكلات حل شود، افزود: اما انتظار داریم هیات دولت و شخص رییس جمهوری به این قشر خاص به صورت ویژه نگاه كنند.
هادی زاده گفت: نابینایان بر این باورند كه ما شما را نمی بینیم اما مسئولان كه ما را می بینند با این حال تلاش كرده ایم و دولت هم نقش به سزایی دارد، اگر چه تا بحال كمیته ملی پارالمپیك، وزارت ورزش و فدراسیون همه تلاش خود را برای سر بلندی این عزیزان در میدان های داخلی و خارجی كرده اند.
وی در مورد احداث زمین فوتبال ویژه نابینایان در ورزشگاه پارس شیراز گفت: از این زمین بازدید كردیم و از مسئولان ورزش فارس كه این مكان را اختصاص به نابینایان داده اند، تشكر داریم.
هادی زاده افزود: در صورتی كه حفاظ دور زمین فوتبال نابینایان در ورزشگاه پارس شیراز(میانرود ) كشیده شود، فدراسیون به تعهدش مبنی برگذاشتن دیواره مخصوص اقدام خواهد كرد.
نایب رییس فدراسیون نابینایان بیان داشت: ورزشكاران استان فارس بیشترین سهمیه را در سطح تیم های ملی دارند ازاین رو می طلبد استاندار فارس و مدیركل ورزش و جوانان این استان حمایت بیشتری از ورزشكاران پرافتخار نابینای این استان كنند.
وی در مورد دور برگشت لیگ برتر گلبال كه در شیراز برگزارشد گفت: گلبال ورزش اول نابینایان در تمام دنیاست و در ایران هم اینگونه است از این رو این رشته در ایران در تمام رده های سنی و حتی برای پیشكسوتان مسابقه در سطح كشور برگزار می كند.
وی گفت: در كنار رقابت های گلبال قهرمانی كشور، رقابت های لیگ برتر باشگاه هم داریم كه در آن هشت تیم شركت دارند و امسال نیز هم ازنظر كیفی و هم از نظر كمی نسبت به سال 96 رشد خوبی داشته است و از میزبانی اردبیل و شیراز در دور رفت و برگشت تشكر داریم.
هادی زاده افزود: برای برگزاری لیگ برتر مشكل حامی مالی ( اسپانسر ) داریم، و اكثر تیم هایی كه دراین دوره شركت كردند با بودجه هیات آمدند و لازم است كسانی كه می توانند كمك كنند، پیش قدم شوند.
وی اظهار داشت: برخی موسسه های نابینایان كه خود مشكل مالی دارند با نام تیم ها شركت كردند و از مسئولان شركت های كیهان بِد تهران و اندیشه زرین اردبیل كه از تیم های نابینایان حمایت می كنند تقدیر می كنیم.
نایب رییس فدراسیون نابینایان بیان داشت: در رشته های نابینایان به معنای واقعی باشگاه نداریم كه این یك مشكل بزرگ است و همه زحمات رشته های ورزشی روی دوش هیات های شهرستانی می افتد.
در پایان دور برگشت رقابت های گلبال لیگ برتر مردان كشور كه سوم اسفند ماه در سالن ولایت شیراز برگزار شد، تیم هیات نابینایان جهرم با 33 امتیاز در مجموع دور رفت و برگشت بر سكوی قهرمانی ایستاد.
همچنین تیم شهید هرندی تهران با 29 امتیاز نایب قهرمان شد،تیم اندیشه زرین اردبیل با 28 امتیاز سكوی سوم را به خود اختصاص داد و تیم های كیهان بُد تهران، بهزیستی اصفهان، جهان فولاد سیرجان، بهزیستی گلستان و ابا بصیر اصفهان به ترتیب چهارم تا هشتم شدند.
بهزیستی گلستان و ابا بصیر اصفهان به دسته یك سقوط كردند.
7368 /1876