چه گروههای عراقی با اخراج نظامیان آمریكا مخالفند

بغداد - ایرنا - یك نماینده پارلمان عراق از مخالفت برخی طیف های عراقی با بیرون راندن نظامیان آمریكا از خاك این كشور خبر داد.

به گزارش ایرنا، 'حنین قدو' نماینده پارلمان عراق از ائتلاف انتخاباتی الفتح (هادی العامری) گفته است كه برخی جریان های سیاسی بویژه كردها و اهل سنت با تصویب قانونی در پارلمان این كشور برای بیرون راندن نظامیان خارجی بویژه آمریكایی ها مخالف هستند.
وی به خبرگزاری المعلومه عراق گفت: نمایندگان كرد و اهل سنت هر دو فراكسیون بزرگ اصلاح و بازسازی (ائتلاف های سائرون، النصر و حكمت و..) و سازندگی (الفتح، دولت قانون، عطا و...) نیز با این امر مخالفت می كنند.
قدو افزود: بهانه مخالفت این نمایندگان با چنین قانونی این است كه شهرهای آزاد شده از دست داعش، هنوز امنیت و ثبات لازم را ندارد و حضور نیروهای خارجی از جمله آمریكایی ها هنوز ضروری است.
این نماینده پارلمان عراق در عین حال گفت كه تعداد نمایندگان موافق چنین طرحی در دو ائتلاف الفتح (هادی العامری) و سائرون (مقتدا صدر) برای تصویب آن كافی خواهد بود.
قدو افزود: پارلمان (پس از پایان تعطیلات فصلی طی روزهای آتی) پیش از بررسی چنین طرحی، 'عادل عبدالمهدی' نخست وزیر و فرمانده كل نیروهای مسلح را برای تبیین دلایل حضور نظامی آمریكا و همچنین مفاد توافقنامه امنیتی میان بغداد و واشنگتن به صحن مجلس دعوت خواهد كرد.
پیشتر برخی اعضای ائتلاف اصلاح و بازسازی سخنان نخست وزیر و فرمانده كل نیروهای مسلح عراق مبنی بر نبود هر گونه پایگاه نظامی در خاك عراق را رد كرده بود.
همزمان پایگاه 'امریكن كنسرواتیو' نیز در گزارشی خروج نیروهای آمریكا از خاك عراق را تنها راه حل ثبات در عراق دانسته و بر ضرورت انجام آن تاكید كرد.
خاورم*4**380*