۴ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۴۹
کد خبر: 83219278
۰ نفر
حكومت ولی فقیه، اعتقادی است

اصفهان- ایرنا- نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان گفت: حكومت ولی فقیه شعاری نیست بلكه اعتقادی است و هر كس به آن اعتقادی ندارد، بداند كه در اعتقاداتش مشكلاتی وجود دارد زیرا بدون حكومت الهی،حدود الهی اجرا نمی شود و از سوی دیگر نمی توان تا ظهور امام زمان (عج) صبر كرد.

به گزارش ایرنا، آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد روز شنبه در آیین رونمایی از كتاب 'تبیین نظریه حكومت اسلامی و ولایت فقیه' گفت: در مساله اقتصادی صرف اینكه كارها مردمی شود كافی نیست بلكه باید قبل از آن فرهنگ اقتصاد دینی را به مردم منتقل كرد.
وی ادامه داد: در بحران های اقتصادی از یك سو تحریم های دشمن، از سوی دیگر بی تدبیری های برخی دولتمردان ولی از سوی دیگر بی اخلاقی اجتماعی مردم بسیار به بحران های اقتصادی دامن می زند.
عضو خبرگان رهبری اظهار كرد: توكل به خدا داشتن، زیاده خواهی نكردن، غصه نخوردن برای فردا، درست كار كردن و به فكر همدیگر بودن از ضروریات است كه توده جامعه باید در همه زمان ها به ویژه در بحران های اقتصادی و معیشتی مدنظر قرار دهند.
وی خاطر نشان كرد: البته مردم در راهپیمایی و برنامه های دینی شركت گسترده دارند و هدف آنها زدن مشت محكم به دهان استكبار و دشمنان است و این فرهنگ خوبی است كه مردم بین عملكرد برخی مسوولان و ضرورت حفظ نظام اسلامی تمایز قابل می شوند.
نماینده ولی فقیه در استان اصفهان به نقش مردم در تعیین سرنوشت حكومت ها اشاره كرد و افزود: همه انبیا و اولیا به واسطه اینكه مردم به وظیفه خود درست عمل نكردند، فریب و ضربه خوردند و می توان گفت بزرگترین ضربه را توده مردم به انبیا زده اند.
وی تصریح كرد: از منظر دینی كسی كه به صرف شنیدن مطلب آن را بیان كند، دروغگو است ولی امروز شایعات توسط توده مردم به سرعت پخش می شود و وظیفه روحانیت است كه این افكار و این اشكالات را در جامعه با روشنگری تغییر دهند.
امام جمعه اصفهان اضافه كرد: روحانیت باید بیش از پیش اخلاق اسلامی را در جامعه ترویج دهند زیرا اخلاق در كنار احكام و عقاید اسلامی منظومه فكر دینی را فراهم می سازد.
وی در معرفی كتاب 'تبیین نظریه حكومت اسلامی و ولایت فقیه' گفت: مضمون این كتاب در خصوص ولایت فقیه است كه در سوریه و ایران مباحث آن را ارائه كرده ام و برای ارائه آن كتاب های بسیاری مطالعه شد و تلاش كردیم در مقایسه با سایر كتاب ها در این زمینه دارای انسجام و نظم لازم باشد.
آیت الله طباطبایی نژاد اظهارداشت: در این كتاب در وهله اول به ضرورت تشكیل حكومت پرداخته شد و همچنین اشكالاتی كه به ضرورت تشكیل حكومت وارد شده است بررسی و پاسخ آن داده شده كه چنین اشكالاتی مربوط به حاكم ظالم و نه اصل حكومت است.
وی بیان كرد : در ادامه این كتاب به تبیین ادله عرفی، عقلی و شرعی تشكیل حكومت پرداخته شد.
امام جمعه اصفهان ادامه داد: از منظر اسلامی حاكم و حكومت لازم است و همچنین باید حاكم عادل، عفیف و حتی برخی علما بر ضرورت مجتهد بودن حاكم ادعای اجماع در بین علمای شیعه را داشته اند.
وی با بیان اینكه از منظر برخی فرق اسلامی هر حاكمی اولوالامر است، گفت: این دیدگاه اشتباه است زیرا اولوالامر باید در مسیر خدا، پیامبر و ائمه اطهار (ع) گام بردارند و لذا اگر حاكمی خلاف این مسیر حركت كند ضرورتی به اطاعت از او وجود ندارد و اولوالامر نیست.
امام جمعه اصفهان تاكید كرد: یكی از مباحث مورد نیاز امروز بحث ولایت فقیه است كه دشمن نیز آن را هدف قرار داده است و روحانیون باید آن را در جانعه تبیین كنند.
وی با اشاره به پخش مستند روایت رهبری از صدا و سیمای جمهوری در روزهای اخیر اقدام خوبی بود كه به برخی شایعات پاسخ خوبی ارائه كرد.
به گزارش ایرنا، كتاب ' تبیین نظریه حكومت اسلامی و ولایت فقیه' تالیف آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد در 188 صفحه در پنج بخش ضرورت تشكیل حكومت، انواع حكومت، ویژگی های حاكم اسلامی، معنای ولایت و پاسخ به سوالات و شبهات تدوین شده است.
كتاب 'تبیین نظریه حكومت اسلامی و ولایت فقیه' متشكل از سلسله مباحث خطبه های نماز جمعه اصفهان در خصوص حكومت اسلامی و ولایت فقیه به همت پژوهشكده 'الهیات و خانواده' پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان تدوین و پس از بررسی مجدد و اضافاتی از سوی این آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد منتشر شده است.
6994/7134/6026/