30 كوهنورد به قله برفي بلقيس تكاب صعود كردند

مهاباد - ايرنا - 30 كوهنورد تكابي به مناسبت چهلمين سالگرد پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي در هوايي برفي و كولاكي به قله سه هزار و 350 متري كوه بلقيس اين شهرستان صعود كردند.

رييس اداره ورزش و جوانان تكاب روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: اين كوهنوردان كه اعضاي باشگاه كوهنوردي «بالقيز افشار» تكاب هستند، در يك صعود سخت زمستاني با وجود بارش برف و كولاك شديد بيش از 6 ساعت كوهپيمايي كردند.
رضا طلايي افرود: كوهنوردان تكابي كه سابقه و مهارت صعودهاي پرخطر زمستاني را دارند، از مسير روستاي قراولخانه بخش تخت سليمان در دماي منفي 15 درجه سانتي گراد با وجود وزش باد با سرعت 40 كيلومتر بر ساعت به قله كوه باستاني بلقيس تكاب صعود كردند.
وي گفت: صعود سخت و زمستاني اين كوهنوردان با تجربه با موفقيت انجام شد و آنان توانستند مسير خطرناك صعود تا قله بلقيس را با كنار زدن تپه هاي برفي به ارتفاع بيش از 2 متر كوهپيمايي كنند.
طلايي با بيان اينكه اين كوهپيمايي زمستاني تجربه اي متفاوت براي كوهنوردان تكاب به شمار مي رود، اضافه كرد: اين كوهنوردان در سلامت كامل، ارتفاعات برفي كوه بلقيس را با وجود كولاك پيمودند و پس از اهتزاز پرچم مقدس جمهوري اسلامي ايران بر فراز قله، فرود خود را آغاز كردند.
رييس اداره ورزش و جوانان تكاب ادامه داد: جذابيت مسير و علاقه وافر به كوهنوردي، اين كوهنوردان را به صعود ترغيب كرد و آنان توانستند موانع موجود در راه اين صعود را به خوبي پشت سر بگذارند و صعودي موفقيت آميز داشته باشند.
طلايي بيان كرد: صعود به كوه بلقيس براي كوهنوردان جوان و كم تجربه و ورزشكاراني كه تاكنون مسير برفي صعود را طي نكرده اند، امري دشوار و خطرناك است.
وي توصيه كرد كه كوهنوردان در صورت علاقه مندي به صعود زمستاني به كوه بلقيس همراه با گروه هاي كوهنوردي باسابقه و مجرب اين صعود مهيج و مفرح را تجربه كنند.
وي افزود: هنگام برف كوبي و كوهپيمايي كوهنوردان تكابي در ارتفاعات بلقيس سرعت زياد باد موجب كند شدن حركت كوهنوردان شد اما آنان مسير را گم نكرده و به سلامت به قله كوه صعود كردند.
به گزارش ايرنا، قله بلقيس در 42 كيلومتري تكاب و سه كيلومتري مجموعه ميراث جهاني تخت سليمان واقع شده است و با سه هزار و 350 متر ارتفاع يكي از قلل مرتفع غرب كشور محسوب مي شود.
اين ارتفاعات به علت داشتن طبيعت بكر و زيبا، مشرف بودن به آثار تاريخي تخت سليمان و همچنين دارا بودن بقاياي معماري و تاريخي در خود قله يكي از مقاصد مورد علاقه كوهنوردان است و ظرفيت مناسبي براي گردشگري و ورزش هاي زمستاني محسوب مي شود.
تكاب در منطقه اي سردسير و كوهستاني در جنوب آذربايجان غربي واقع شده و بيش از 300 ورزشكار در اين شهرستان در رشته كوهنوردي فعاليت مي كنند.
7514/6185/2093

سرخط اخبار استان‌ها