۴ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۵۸
کد خبر: 83219189
۰ نفر
سازمان های مردم نهاد نماد مشاركت است

بیرجند - ایرنا - مدیركل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان جنوبی گفت: سازمان های مردم نهاد، نماد مشاركت است و بانوان در این سازمان ها نقش عمده را ایفا می كنند.

به گزارش ایرنا علی اصغر موسوی كیا جمعه شب در اولین جشنواره و نمایشگاه منطقه ای زن، توانمندی، بالندگی در فردوس افزود: امروز ضریب كتابخوانی در كشور بسیار پایین است و با توجه به اینكه معجزه دین ما كتاب است و كتابخوانی باید در جامعه نشر یابد، بانوان می‌توانند از طریق تشكل‌های مردم نهاد كتاب را وارد خانواده ها كنند.
وی به نقش بانوان در عرصه های اجتماعی اشاره كرد و گفت: اگر مسائل اجتماعی به خوبی حل و فصل شود به مسائل سیاسی تبدیل نمی‌شود و اگر مسائل سیاسی به خوبی حل و فصل شود به مسائل امنیتی تبدیل نمی شود كه در این بین نقش بانوان بسیار موثر است.
مدیركل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان جنوبی بیان كرد: بیشترین تلاش‌های ما برای ایجاد كارآفرینی اجتماعی است.
وی افزود: در حال حاضر طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانوار و طرح پیشگیری از خودكشی در دختران مقاطع متوسطه استان در حال انجام است كه در این طرح تعداد 60 هزار دانش آموز مورد آموزش قرار می‌گیرند.
امام جمعه فردوس نیز موفقیت های هر جامعه را مرهون زحمات و خدمات بانوان در عرصه های مختلف دانست و گفت: جامعه زنان،‌ جامعه ای پویا، فعال و توانمند است كه در رشد و توسعه هر جامعه بسیار موثر است.
حجت الاسلام محمدرضا بابایی با اشاره به اهمیت حضور زنان در جامعه، به آیات و روایاتی در ارتباط با جایگاه زنان پرداخت و افزود: از دیدگاه قرآن كریم، هیچ تفاوتی بین زن و مرد وجود ندارد و زنان به دلیل خانه داری، همسرداری و فرزندپروری از جایگاه بسیار ویژه ای برخوردار هستند.
فرماندار فردوس نیز در این آیین به نقش زنان در عرصه های مختلف انقلاب، نظام و دوران دفاع مقدس اشاره كرد و گفت: زنان مهم ترین و موثرترین گروه اجتماعی در جامعه هستند.
حسن میرزایی اظهار داشت: باید در برنامه های توسعه ای هر كشور از ظرفیت بانوان استفاده شود.
مدیركل امور بانوان و خانواده استانداری خراسان جنوبی نیز بر رعایت اقتصاد مقاومتی و مدیریت مصرف در زندگی توسط بانوان تاكید كرد و گفت: باید با حداقل كنار بیاییم و عبور از این برهه تاریخ‌ ساز نیازمند توانمندی بانوان است.
نفیسه نخعی افزود: بانوان باید از تجمل گرایی خودداری كنند و زندگی ساده و ساده زیستی را به فرزندانشان بیاموزند.
در این جشنواره از زنان فعال شهرستان فردوس در عرصه های مختلف فرهنگی، هنری، علمی، ادبی، اقتصادی و سیاسی تجلیل شد.
9865*3028