فعاليت در زمينه «گرام» اخلال در نظام اقتصادي است

تهران- ايرنا- معاون قضايي دادستان كل كشور در امور فضاي مجازي گفت: هرگونه فعاليت و حتي خريد و فروش گرام (Gram)، ارز ديجيتالي كه در تلگرام عرضه مي شود، اخلال در نظام اقتصادي كشور محسوب مي شود.

جواد جاويدنيا روز شنبه در اين خصوص به خبرنگار قضايي ايرنا توضيح داد: طبق برنامه رسمي اعلام شده از سوي تلگرام قرار بود گرام از خردادماه ارائه شود و با توجه به خطرات امنيتي كه در اين زمينه وجود دارد، اعلام كردند كه از اسفندماه اين كار شروع خواهد شد و حتي نسخه نمايشي آن را ارائه داده‌اند.
وي افزود: فعالان كانال هاي پرمخاطب تلگرامي را در دبي جمع كرده و مراسم‌هايي را در تهران برگزار كردند و وعده‌ درآمدهاي آنچناني دادند. معتقدم اين كار همچون هيزم زير خاكستري است كه غارت جدي را درپي خواهد داشت.
معاون دادستان كل كشور گفت: به محض اينكه اين اتفاق بيفتد و افرادي كه در تلگرام هستند و اطلاعي از رسانه هاي عمومي ندارند، به اين اميد كه پول هايشان 10 يا 100 برابر شود، به سمت آن خواهند رفت و چه بسا از روستاها گرام بخرند و همانگونه كه تلگرام پايه بسياري از ناآرامي هاي كشور بوده، در اين زمينه نيز ناآرامي هايي ايجاد خواهد كرد.
وي افزود: هر زمان كه بخواهيم با تلگرام برخورد قاطع كنيم به گونه اي كه فيلترشكن ها نيز بسته شود، اتفاقي كه مي‌افتد اين است كه بخش عظيمي از مردم با خسارت اقتصادي روبرو خواهند شد و باري بر دوش نظام ايجاد خواهد كرد. اين مشكل را به مسئولان اعلام كرديم و به مردم نيز تذكر مي‌دهيم.
جاويدنيا اضافه كرد: از طرف ديگر برخي مسئولان نيز در اين زمينه اعتمادسازي مي كنند و حتي درگاه هاي بانكي نيز ارائه مي شود كه ما به طور جدي با اين قضيه برخورد مي‌كنيم و از رسانه ها مي خواهيم تا در اين زمينه اطلاع رساني كنند.
اجتمام*1003*1834