ظریف: ماندن یا نماندن در برجام به خواست مردم بستگی دارد

تهران - ایرنا - «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در گفت وگویی با روزنامه سوئیسی «باسلر سایتونگ» كه روز جمعه منتشر شد، در پاسخ به سوالی درخصوص ادامه اجرای تعهدات برجام گفت: این موضوع به خواست مردم بستگی خواهد داشت.

به گزارش ایرنا به نقل از این رسانه، ظریف با طرح این احتمال كه اقلیت مخالف برجام در ایران، روزی به اكثریت تبدیل شود، ادامه داد: بنا به یك نظرسنجی، هنوز 51 درصد مردم از ماندن در توافق حمایت می‌كنند. ما نمی‌توانیم اقدامی خلاف خواست مردم انجام دهیم.
وزیر خارجه با تاكید براینكه كه كشورهای اروپایی باید علاوه بر موضع‌گیری‌های سیاسی، اقداماتی عملی برای اجرای تعهدات خود صورت دهند، گفت: زمانی كه آمریكا از توافق هسته‌ای خارج شد، كشورها 12 مورد تعهد دادند. سازوكار مالی ویژه جزو این تعهدات نیست، بلكه پیش‌نیاز اجرای آن‌ها است. توافق با هدف عادی‌سازی روابط اقتصادی صورت گرفت؛ اما یك سیستم تهاتر كالا مانند اینستكس نه تنها عادی‌سازی نیست، بلكه درست خلاف آن است.
وی در پاسخ به سوالی درخصوص معافیت‌های آمریكا برای فروش نفت ایران گفت: این مجوزها نه از روی احترام به ایران یا به توافق، بلكه برمبنای ارزیابی آمریكا درخصوص بازار نفت صادر شده است.
وی ادامه داد: جامعه جهانی باید تصمیم بگیرد كه آیا تداوم امرونهی‌های آمریكا، به نفع آن‌ها خواهد بود؟ اروپایی‌ها باید از خودشان بپرسند كه اگر این رویه عادی شد و فردا آمریكا از آن‌ها خواست كه روابط تجاری خود با چین را هم قطع كنند، می‌خواهند چه واكنشی نشان دهند؟
وزیر خارجه در پاسخ به این سوال كه در صورت پیروی مشتری‌های نفت ایران از تحریم‌های آمریكا، تهران چه واكنشی نشان خواهد داد، گفت: راه‌های دیگری داریم، ولی از آن‌ها صحبتی نمی‌كنم. ترامپ غافلگیری دوست دارد و ما بر همین مبنا رفتار خواهیم كرد.
ظریف در پاسخ به ادعای خبرنگار این روزنامه و جریان‌سازی رسانه‌های غربی برای القای بحران در ایران گفت: ایران كاملا باثبات است، چرا كه ما به نیروهای خارجی تكیه نمی‌كنیم. ثبات كشور از داخل ناشی می‌شود. با این وجود، مردم در حال آسیب دیدن [از تحریم‌ها] هستند.
وی با اشاره به راهپیمایی 22 بهمن ادامه داد: كمتر كارشناسی فكر می‌كرد كه این جمعیت عظیم از مردم در چهلمین سالگرد انقلاب به خیابان‌ها بیاید. مردم می‌توانستند از تعطیلات خود استفاده كنند، ولی تصمیم گرفتند كه حمایت خود از انقلاب را نشان دهند.
وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی دیگر درخصوص سیاست خارجه ایران گفت: بخشی از جمعیت ایران هست كه با سیاست خارجه ما موافق نیست. آن‌ها آزاد به ابراز این موضوع در جامعه و نشریات هستند.
وی ادامه داد: با این وجود، نظرسنجی كه دانشگاه مریلند انجام داده است، نشان می‌دهد كه بخش اعظمی از جمعیت ایران معتقد به ضرورت ادامه سیاست‌ های ما در سوریه و منطقه برای حفظ امنیت ملی كشور است.
ظریف با بیان اینكه نبرد با تروریسم در منطقه همچنان ادامه دارد، گفت: نیروهای جبهه النصره همچنان بخش زیادی از اراضی ادلب را در اختیار دارند. شماری از تروریست‌های داعش هنوز در نزدیكی دیرالزور و حتی در عراق حضور دارند.
وی ادامه داد: تروریست‌ها چهره‌ای جدید به خود گرفته‌اند. آن‌ها به خانه رفته‌اند و در انتظار لحظه مناسب برای ظهور مجدد هستند. باید مراقب باشیم.
وزیر خارجه درخصوص اقدام نظامی احتمالی در ادلب هم گفت: ما هیچ گاه حامی اقدام نظامی نبودیم و سخت تلاش كردیم كه از آن اجتناب كنیم، چرا كه می‌دانیم چنین اقدامی مصیبت‌بار خواهد بود. با این وجود، همه راه‌های دیگر به شكست انجامیده و جبهه النصره بیش از هر زمان دیگری، اراضی ادلب را تحت كنترل خود گرفته است.
ظریف با اشاره به ماجراجویی‌های رژیم صهیونیستی در منطقه گفت: این ماجراجویی‌ ها همیشه خطرناك است. ما به دعوت دولت سوریه در این كشور حضور داریم. اسرائیل اما حریم هوایی لبنان و سوریه و قوانین بین‌المللی را زیر پا گذاشته است. اگر دلیلی برای نگرانی وجود داشته باشد، رفتارهای اسرائیل است.
وزیر خارجه در پاسخ به این سوال كه آیا انتظار درگیری مستقیم نظامی با رژیم صهیونیستی را دارد، گفت: نه، اما نمی‌توان چنین احتمالی را هم منتفی دانست.
وی ادامه داد: وضعیت در جولان قابل پذیرش نیست. با این وجود، این موضوع به ما ارتباطی ندارد و تصمیم‌گیری درخصوص آن بر عهده سوریه است. ما برای دوستان خود سیاست خارجه تعیین نمی‌كنیم.
شبس ** 9386 ** 1917

سرخط اخبار جهان