وزیر خارجه چین بر ضرورت همكاری برای ثبات منطقه تاكید كرد

پكن- ایرنا- وزیر امور خارجه چین در دیدار 'عادل الجبیر' وزیر مشاور در امور خارجی عربستان سعودی بر ضرورت همكاری برای ثبات منطقه تاكید كرد.

به گزارش ایرنا 'محمد بن سلمان' ولیعهد سعودی كه روز پنجشنبه در راس هیاتی بلند پایه به منظور دیداری دو روزه وارد پكن شد، می كوشد تا وجه تضعیف شده كشورش در عرصه بین المللی به دلیل كشتار كودكان بی گناه یمن و همچنین قتل جمال قاشقچی روزنامه عربستانی را ترمیم كند، 'عادل الجبیر' وزیر مشاور در امور خارجی نیز از جمله اعضای این هیات است.
ولیعهد سعودی پیش از چین به پاكستان و هند سفر كرده بود و در این دو كشور وعده 120 میلیارد دلار سرمایه گذاری داد او قصد دارد جنایت های این كشور و دست های آلوده خود به خون كودكان را با پول جبران كند.
'وانگ یی' وزیر خارجه چین روز جمعه در پكن در دیدار با وزیر عربستانی با اشاره به وضعیت پیچیده عرصه بین المللی از آل سعود خواست با پكن همكاری كند تا انرژی مثبتی به وضعیت منطقه ای تزریق شود.
وزیر خارجه چین كه گویا كشورش قصد دارد در جذب سرمایه های عربستان از آمریكا عقب نیافتد اظهار امیدواری كرد آل سعود فضای مناسب برای شركت های چینی را فراهم كند.
وانگ بدون اشاره به جنایت های عربستان در یمن و منطقه همچنین گفت: چین و عربستان سعودی با تهدیدات تروریسم و افراط گرایی مواجه هستند و دو طرف باید همكاری را تقویت كنند تا امنیت و ثبات دو كشور و منطقه را به طور مشترك حفظ كنند.
'عادل الجبیر' وزیر مشاور در امور خارجی عربستان سعودی نیز كه به دنبال رسوایی بین المللی قتل روزنامه نگار عربستانی در تركیه از سمت وزیر امور خارجه بركنار شد در این دیدار گفت: ریاض چین را به عنوان یك شریك استراتژیك بلند مدت می بیند و به دنبال روابط نزدیك تر در سیاست، اقتصاد، امنیت و دیگر زمینه ها است.
چین و عربستان همچنین در نشستی با حضور هیات های اقتصادی دو كشور بر تقویت همكاری مالی تاكید كردند.
دو كشور در این نشست كه با حضور 'زو جیایی' معاون وزیر مالی چین و 'هرمد البازای' همتای عربستانی وی برگزار شد توافق كردند از چندجانبه حمایت كنند، ارتباطات و حمایت های سیاسی را زیر مكانیسم های چندجانبه تقویت كنند و برای تقویت كارآیی سازوكارهای چندجانبه همكاری كنند.
**آساق**1904**