افزايش استقبال گلستاني ها از جشنواره فيلم و موسيقي فجر

گرگان - ايرنا - معاون هنري اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي گلستان گفت: علاقمندان به هنر، موسيقي و فيلم گلستان امسال بيشتر از سال قبل به استقبال فيلم و گروه هاي موسيقي جشنواره فجر رفتند.

رمضان يازرلو روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: تعداد بينندگان فيلم فجر گلستان با رشد 140 درصدي از 5 هزار و 200 نفر در سال گذشته به 12 هزار نفر در سالجاري رسيد.
به گفته معاون هنري اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي گلستان، همچنين تعداد شنودگان آثار موسيقي فجر گلستان در شهرهاي گرگان و گنبد كه پارسال 7 هزار نفر بود امسال با رشد 43 درصدي به 10 هزار نفر رسيد.
وي بيان كرد:يكي از دلايل ميزباني از اين جشنواره با وجود ضرورت پرداخت هزينه زياد، كمك به تقويت هنرمندان جوان استان و مقايسه و سنجش كيفيت آثار ملي با توليدات استاني است.
معاون هنري اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي گلستان افزود: براي نمايش هر فيلم جشنواره فجر در استان ها 600 ميليون ريال به تهيه كنندگان پرداخت مي شود تا فرصت تماشاي آخرين توليدات سينمايي براي علاقمندان فراهم گردد.
يازرلو فراگير كردن بهره مندي مردم از خدمات دولتي در حوزه هنر به ويژه در سينما و موسيقي را از ديگر دلايل برگزاري اين جشنواره در استان گلستان اعلام كرد.
وي به ميزباني گلستان از جشنواره موسيقي فجر هم اشاره كرد و گفت: امسال علاوه بر گرگان، هنرمندان حاضر در اين جشنواره در گنبد هم به اجراي برنامه پرداختند كه مورد استقبال فراوان ساكنان شرق استان قرار گرفت.
معاون هنري اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي گلستان ادامه داد: تقاضاي اهالي موسيقي براي برگزاري اين جشنواره در استان فراتر از انتظار بود كه در نهايت با همكاري انجمن موسيقي و پس از ارزيابي و بازبيني آثار ارسال شده، 40 اثر براي اجرا انتخاب شدند.
يازرلو گفت: فرصت ديده شدن آثار و توانمندي هنرمندان بومي، يكي از فوايد اين جشنواره است تا گروه ها و استعدادهاي جوان موسيقي استان با ارايه آثار خود ديده شده و معرفي شوند.
وي گفت: براي حمايت از جامعه هنر گلستان و تشويق آنان به شنيدن آثار هنرمندان جوان و بومي در هر سانس اجراي گروه هاي موسيقي، 200 بليط رايگان ميان هنرمندان و اهالي فرهنگ و هنر استان توزيع شد.
معاون هنري اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي گلستان گفت كه با گسترش نمايش فيلم و موسيقي جشنواره فجر، شور و نشاط زيادي در جامعه هنري استان ايجاد گرديد.
وي تاكيد كرد كه تقويت نشاط و شادي در جامعه، كارآمدترين راه ايمن سازي جامعه و جوانان برابر تهديد دشمنان است.
سي و هفتمين جشنواره فيلم فجر از 12 تا 18 بهمن و سي و چهارمين جشنواره موسيقي فجر از ٢٣ تا ٣٠ بهمن در گلستان برپا شد.
فيلم‌هاي ايده اصلي به كارگرداني آزيتا موگويي، بنفشه آفريقايي به كارگرداني مونا زندي حقيقي، جان دار به كارگرداني حسين اميري دوماري ‌و پدرام پوراميري، سرخپوست به كارگرداني نيما جاويدي، سمفوني نهم به كارگرداني محمدرضا هنرمند، شبي كه ماه كامل شد به كارگرداني نرگس آبيار، طلا به كارگرداني پرويز شهبازي، ناگهان درخت به كارگرداني صفي يزدانيان، مديترانه به كارگرداني هادي حاجتمند، درخونگاه به كارگرداني سياوش اسعدي و فيلم 23 نفر به كارگرداني مهدي جعفري، فيلم هاي اكران شده جشنواره فجر در گرگان بود.
در جشنواره موسيقي فجر هم سه گروه كوبه اي، دو گروه سنتي، ٦ گروه محلي، يك گروه زهي كلاسيك، كرال بزرگ و تلفيقي، دو گروه كلاسيك و چهار گروه پاپ و يك اركستر بومي به هنرنمايي پرداختند.
همه فيلم هاي جشنواره فجر در گرگان به نمايش درآمد اما در بخش جشنواره موسيقي فجر ، چند اثر هنرمندان استان علاوه بر گرگان، در گنبد هم اجرا شد.
7333/3091