ارزش تولیدات معدنی كشور 20 میلیارد دلار است

تبریز - ایرنا - وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینكه یكی از اولویت های دولت توجه به معادن و صنایع مربوطه است، اعلام كرد: ایران از ظرفیت بالایی در تولید و صادرات مواد معدنی برخوردار بوده و ارزش تولیدات كشور 20 میلیارد دلار است.

رضا رحمانی روز پنجشنبه در مراسم احداث واحد 40 هزار تنی تولید كنسانتره نفلین سینیت شهرستان كلیبر، افزود: پارسال به ارزش 9 میلیارد دلار تولیدات معدنی به كشورهای خارجی صادر شد و از ابتدای امسال تاكنون نیز این رقم به بیش از 7 میلیارد دلار رسیده است.
وی از آغاز نهضت معدنی در كشور از سال آینده خبر داد و اظهار داشت: لازمه این نهضت اكتشاف، بهره برداری و ایجاد صنایع مربوطه است.
وی با بیان اینكه بازسازی معادن كوچك نیز در قالب این نهضت انجام می شود، گفت: در این زمینه از سرمایه گذاران داخلی و خارجی و فناوری های جدید استقبال می شود.
رحمانی اعلام كرد: ظرفیت سالانه مواد معدنی در كشور 700 میلیون تن است كه از این میزان پارسال بیش از 400 میلیون تن برداشت شد.
وی ادامه داد: تولیدات مواد معدنی هم مصرف داخلی داشته و هم به كشورهای مختلف صادر می شود و كنسانتره معادن بازسازی شده از سوی كارخانه های تولید مس، آهن و آلومینیوم به صورت تضمینی خریداری می شود.
رحمانی اضافه كرد: هم اكنون 400 پهنه امیدبخش معدنی در كشور وجود دارد كه پیش بینی می شود از این پهنه ها چند معادن مگاسایز ( ذخایر عظیم ) كشف شود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت به ظرفیت های بالای معدنی در آذربایجان شرقی اشاره كرد و گفت: این استان در تولید و كنسانتره معادن ظرفیت های مناسبی دارد كه نیاز به سرمایه گذاران دارد.
به گزارش ایرنا، عملیات اجرایی كارخانه جدید نفلین سینیت در منطقه یوزبند شهرستان كلیبر با سرمایه‌گذاری 2.5 میلیون دلاری سرمایه‌ گذار چینی و 200 میلیارد ریالی سرمایه گذار ایرانی آغاز شد.
ظرفیت تولیدی این كارخانه در مرحله نخست 40 هزار تن خواهد بود و با تكمیل سه مرحله ظرفیت تولید به 150 هزار تن افزایش خواهد یافت.
شهرستان كلیبر با جمعیت 55 هزار نفر جمعیت در فاصله 175 كیلومتری شمال شرقی تبریز واقع است.
/3071/8023/3038