سود تولیدكنندگان طلا با نوسان های ارز كاهش یافته است

تهران- ایرنا- رئیس اتحادیه تولیدكنندگان و صادركنندگان طلا و جواهر گفت: نوسان های ارزی نه تنها قیمت تمام شده تولید مصنوعات طلا را افزایش داده بلكه بخشنامه های متعدد و اخذ مالیات، سبب كاهش حاشیه سود در این صنعت شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «سید حجت شفائی» روز پنجشنبه در آیین افتتاح یازدهمین نمایشگاه بین المللی طلا، نقره، جواهر و صنایع وابسته در نمایشگاه بین المللی تهران در جمع خبرنگاران، گفت: ساخت هر یك كیلوگرم طلا برای دو نفر شغل مستقیم ایجاد می كند.
وی با اشاره به ظرفیت های مناسب صنعت طلا و جواهر و ارزش افزوده بالای آن افزود: ایران جزو هفت كشور صنعتی طلا و جواهر در دنیاست و جزو 10 كشور نخست مصرف كننده طلا قرار دارد.
این مقام صنفی گفت: از 31 استان كشور 30 استان معادن سنگ های قیمتی دارد، در 21 استان كشور طلا كشف شده و 15 معدن طلا كشف شده در كشور وجود دارد كه از این تعداد تنها سه معدن فعال است.
وی افزود: با حمایت دولت از این هنر صنعت و حذف قوانین مزاحم و مخل می توانیم صادرات مناسبی در حوزه طلا، جواهر و نقره داشته باشیم.
شفائی یكی از این قوانین مزاحم را ارزش افزوده شمش بیان كرد و گفت: به تازگی هیات وزیران در مصوبه ای اعلام كرد كه ورود شمش به كشور بدون ارزش افزوده انجام شود البته این مصوبه نقایصی دارد از جمله اینكه اگر از درب گمرك شمش وارد شود، بدون ارزش افزوده است اما اگر هر معامله ای با آن انجام شود باید ارزش افزوده به آن تعلق گیرد.
وی اظهارداشت: ارزش افزوده به جای آنكه از اصل طلا گرفته شود باید از اجرت گرفته شود و از ساخت و ارزش شمش باید مالیات برارزش افزوده اخذ شود.
این مقام صنفی افزود: همچنین با سازمان های دخیل مانند گمرك و بانك مركزی برای شمش معوض مشكل هایی وجود دارد.
وی پیشنهاد كرد كه صندوقی در گمرك وجود داشته باشد تا مردم طلا و اماناتی را كه وارد و صادر می كنند در این صندوق قرار دهند.
شفائی گفت: اكنون شمش یا طلا در امانتداری گمرك باقی می ماند تا استاندارد آن تعیین شود و این وضع هزینه بالایی برای فعالین در این عرصه دارد.
رئیس اتحادیه تولیدكنندگان و صادركنندگان طلا و جواهر درخصوص مشكلات صادرات، گفت: فعالان در این عرصه از بانك مركزی مجوز لازم را اخذ می كنیم اما گمرك فك پلمپ كرده و كار را ناقص می كند، درحالی كه كشورهای سفارش دهنده به تعداد سفارش می دهند و بسته ای كه ما صادر می كنیم ناقص است.
وی ادامه داد: درخواست ما این است كه نمونه برداری در محل تولید انجام شود پس از بسته بندی و پلمپ برای صادرات داده شود.
شفائی افزود: از سوی دیگر چهار درصد مالیات بر عملكرد به صادرات تعلق می گیرد كه قدرت رقابت پذیری ما را برای صادرات كاهش می دهد.
وی با بیان اینكه بخشی از مواد مورد نیاز تولید در این صنعت وارداتی است، گفت: تجهیزات مورد نیاز ما وارداتی است و نمی توانیم با هند، تركیه و سایر كشورها رقابت داشته باشیم و باید تصمیم هایی گرفته شود كه صادرات را تسهیل كند.
این مقام صنفی میزان صادرات طلا و جواهر از ایران را ناچیز اعلام كرد و افزود: سهم ما از تجارت طلا در دنیا دوهزارم درصد است درحالی كه می توان 450 میلیون دلار صادرات كشورهای منطقه را به دست آورد.
شفائی گفت: ایران تحت تحریم طلا است و با پاسپورت ایرانی نمی توان طلا خریداری كرد و این وضعی است كه متوجه حال صنعت طلا و جواهر كشور در سال 97 شده است.
وی گفت: حدود 15 هزار واحد طلاسازی در كشور وجود دارد كه 10 هزار واحد آن توسط اداره استاندارد شناسایی شده است و كد شناسایی دارد اما به دلیل تحریم های خارجی و داخلی مشكل هایی برای این تولیدكنندگان به وجود آمده است.
این مقام صنفی گفت: در ابتدای سال بانك مركزی به بهانه تحریم سكه را پیش فروش كرد و این موضوع موجب شد تا نقدینگی از دست مردم خارج شود و ذائقه مردم نیز تغییر كند.
رئیس اتحادیه تولیدكنندگان و صادركنندگان طلا و جواهرگفت: اقدام های بانك مركزی موجب شد تا صنعت طلا و جواهر رو به تعطیلی برود و 90 درصد از اجناسی كه در فروشگاه های طلافروشی وجود دارد، تولید سال 95 و 96 است.
وی اظهار كرد: اگر قرار است هر سیاستگذاری برای هر بخش از اقتصاد انجام شود باید از دست اندركاران آن بخش مشورت گرفته شود چون این تصمیم سازی ها می تواند بر حیات اقتصادی آنها تاثیر منفی داشته باشد.
رئیس اتحادیه تولیدكنندگان و صادركنندگان طلا و جواهر گفت: هند سالانه 500 تن طلا تولید می كند و كشوری مانند عربستان سالانه 500 تن طلا مصرف می كند این ظرفیتی است كه ایران باید از آن استفاده كند و برای هدایت این صنعت به سمت صنعتی شدن نیاز به حمایت دولت داریم.
وی ادامه داد: برای ورود ماشین الات تولیدی در كتاب قوانین هیچ تسهیلاتی برای ما دیده نشده است به طور مثال تجهیزاتی از ایتالیا 20 هزار دلار خریداری می شود اما به رقم 60 هزار دلار به دست ما می رسد كه هزینه های تولید را برای تولیدكنندگان افزایش می دهد بنابراین نیاز است تا معافیت های مالیاتی و گمركی راه تولید و صادرات را تسهیل كند.
سرپرست شركت سهامی نمایشگاه های بین المللی نیز درباره یازدهمین نمایشگاه طلا، نقره و صنایع وابسته گفت: حدود 70 هزار صنف در حوزه طلا و جواهر فعال هستند و بسیار اشتغالزاست.
بهمن حسین زاده با بیان اینكه هفتمین كشور در تولید مصنوعات طلا و جواهر و دهمین كشور مصرف كننده طلا و جواهر هستیم، گفت: صنعت طلا و جواهر از هنرهای فاخر در كشور است و می توانیم در بحث صادرات نیز موفق باشیم
به گزارش ایرنا، یازدهمین نمایشگاه طلا، جواهر، نقره و ساعت از دوم تا پنجم اسفند ماه در محل نمایشگاه بین المللی تهران و با حضور 120 غرفه از تولیدكنندگان طلا، جواهر، نقره و صنایع وابسته در سالن 5 درحال برگزاری است.
اقتصام**9132* 2025