۲ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۵۹
کد خبر: 83217666
۰ نفر
جنس فروخته شده با كمال ادب پس گرفته مي شود

آستارا - ايرنا - يك فروشنده شال و روسري در بازار ساحلي آستارا بر خلاف عرف مرسوم بين كسبه، با گذاشتن تابلويي با اين مضمون كه اجناس فروخته شده با كمال ادب و احترام پس گرفته مي شود، نظر خريداران را جلب مي كند و اعتماد مردم را سرمايه اصلي خود در كسب و كار مي داند.

احسان الله افروزي روز پنجشنبه در مصاحبه به خبرنگار ايرنا گفت: 28 ساله، مجرد و اهل بخش حويق تالش هستم و از سال 81 به فروش شال و روسري و پوشاك مشغول شده ام و استقبال گرم از مشتري ها و حتي آنانكه اجناس فروخته شده را بدون استفاده عودت مي دهند، در رونق كسب و كارم تاثير گذاشته است.
وي افزود: به لحاظ تجربه كاري، البسه استفاده شده را تشخيص مي دهم و اگر خريدار به هر دليلي ميل به عودت آن داشته باشد، به شرط استفاده نشدن كالا، آن را با رويي گشاده پس مي گيرم و بر خلاف تصور خيلي از بازاريان، اين رفتار در كسب و كار زيان ندارد.

** فعاليت قرآني در كنار كسب و كار
فروشنده شال و روسري گفت: با وجود نداشتن تحصيلات دانشگاهي، به لطف خط خوشي كه عنايت الهي است، در مغازه قرآن كتابت مي كنم و از دي ماه 94 كار كتابت آيه ها و ترجمه هاي كلام وحي را از روي قرآن مجيد در دفتري قطور آغاز كرده ام و اكنون در حال نگارش سوره غافر و صفحه 468 هستم.
افروزي اظهار كرد: از كودكي با قرآن انس گرفته ام و نگارش آن در مغازه، علاوه بر مطالعه و تدبر در آيات نوراني و معاني عميق آن، بر معنويت كسب و كارم افزوده و اعتماد و اعتبار مرا در بازار ارتقاء است.
او ادامه داد: مشاهده مطالعه و نگارش قرآن در مغازه و حتي در بازار شب عيد، واكنش هاي مثبتي در خريداران ايجاد و اعتماد آنها به خريد و فروش را جلب مي كند.
افروزي گفت: نزديكي به قرآن باعث انضباط كارها مي شود و بر اين اساس، با صداي اذان، مغازه را تعطيل و به همراه تعدادي از بازاريان براي اقامه نماز به حسينيه بازار مي شتابم و به مشتري نيز پيشنهاد مي كنم اگر با اندكي صبر، بعد از نماز بيايد، شامل تخفيف خواهد شد.
وي افزود: قرآن، انسان را نمازخوان بار مي آورد و به مدد انس با كلام وحي، با جلب نظر تعدادي از غرفه داران براي رفع نياز فقرا از بازاريان كمك هاي مالي مي كنيم.
غرفه دار شال و روسري ادامه داد: بعد از پايان كتابت قرآن، نگارش نهج البلاغه را آغاز خواهم كرد و اميدوارم تا پايان عمر، هرگز از قرآن مجيد جدا نشوم و به صاحبان كسبه و صنوف توصيه مي كنم براي دوري از استرس و قرار گرفتن در مسير درست و روشن، هر روز تاملي در قرآن داشته باشند.
بازار ساحلي آستارا به عنوان يكي جاذبه هاي اقتصادي و مناطق گردشگرپذير اين شهرستان، با حدود يك هزار و 500 غرفه براي عرضه پوشاك، لوازم آرايشي و بهداشتي، وسايل سفر، كيف و كفش و اقلام مورد نياز گردشگران در نزديكي ساحل خزر بنا شده است.
شهرستان مرزي بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در منتهي اليه غرب استان گيلان و همسايگي جمهوري آذربايجان قرار دارد.
7124/2007