سرطان طی 10 سال آینده در ایران بیش از 2 برابر خواهد شد

تهران - ایرنا - قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی گفت: سرطان طی 10 سال آینده در دنیا 69 درصد رشد می كند و در كشورمان هم در این مدت شاهد رشد 115 درصدی خواهیم بود به این معنی كه در این مدت شاهد رشد بیش از 2 برابری سرطان در ایران خواهیم بود.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، ایرج حریرچی روز پنجشنبه در آیین افتتاح چهاردهمین كنگره بین المللی سرطان سینه در دانشگاه علوم پزشكی دانشگاه شهید بهشتی افزود: افق 10 ساله نشان می دهد كه سرطان در ایران رشد خواهد كرد، اما باید با اقدامات مناسب رشد آن را كنترل كنیم و اگر بتوانیم سرطان های خطرناك را كاهش دهیم.
وی مهمترین عامل افزایش سرطان را افزایش سن اعلام كرد و گفت: سرطان دومین عامل مرگ و میر در ایران است.
حریرچی اظهار كرد: سرطان بیش از بیماری های قلبی - عروقی هزینه برای نظام سلامت ایجاد می كند.
وی با اشاره به اینكه 1،5 درصد هزینه های بیماری در دنیا صرف سرطان می شود، گفت: بیش از 2 درصد كل هزینه های سلامت كشور هم به سرطان اختصاص می یابد.
حریرچی ادامه داد: در سال 91 میزان استفاده از خدمات بهداشتی و درمانی به میزان 7 درصد كاهش پیدا كرد و 35 درصد از مردم برای دریافت دارو بدون مراجعه به پزشك مستقیماً به داروخانه می‌رفتند كه این مسئله نشان دهنده وضعیت نامناسب اقتصادی كشور است.
وی ادامه داد: طی 30 سال گذشته 14 و نیم درصد فقیر جدید در حوزه سلامت ایجاد شده است كه دلیل اصلی این فقر، بیماری‌های مختلف می‌تواند باشد.
وی، متوسط درآمد خانواده‌های شهری در سال 95 را 2 میلیون 375 هزار تومان و متوسط درآمد خانوار روستایی را یك میلیون و 320 هزار تومان اعلام كرد و گفت: در سال‌های 92-91 میزان مواجهه با هزینه‌ های سلامت هم در حدود 8 دهم درصد بود كه در سال 95 این عدد به حدود 51 صدم درصد رسید.

** مرگ و میر حوادث جاده ای در 2 سال گذشته سیر صعودی داشت
رئیس كل نظام پزشكی كشور نیز در مراسم افتتاحیه این كنگره افزود: با اقدامات لازم توانستیم شیب مرگ و میر حوادث جاده ای از حدود 25 هزار نفر به حدود 15 هزار نفر رسیده بود اما در 2 سال گذشته سیر صعودی داشته است.
محمدرضا ظفرقندی، اظهار كرد: دستگاه های متولی از جمله وزارت راه و شهرسازی باید اقدامات جدی را برای كاهش میرگ و میر در حوادث جاده به عمل آورند.
ظفرقندی به اقدامات مناسب در حوزه سرطان از جمله تشخیص زودرس و بهبود روش های تشخیص و درمانی اشاره كرد و گفت: ارزیابی می شود در 10 سال آینده مرگ و میر ناشی از سرطان 30 درصد كاهش پیدا می كند.
چهاردهمین كنگره بین المللی سرطان سینه و چهارمین كنگره بین المللی سرطان های دستگاه گوارش، فردا ( 3 اسفند ) با ارایه مقالات و سخنرانی های محققان به كار خود پایان می دهد.
علمی *1201* 1200