رزمایش مشترك اعضای آیونز در سال آینده برگزار می شود

بندرعباس - ایرنا - فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: رزمایش مشترك اعضای آیونز سال آینده با هدف تمرین مبارزه با دزدی دریایی برگزار می شود.

به گزارش ایرنا، امیر دریادار حسین خانزادی روز پنجشنبه در نشست خبری رزمایش ولایت دریایی 97 اظهار داشت: این رزمایش برای مقابله با دزدی های دریایی و تامین امنیت منطقه به اجرا در خواهد آمد.
اجلاس آیونز در سال 2008 و به منظور دستیابی به امنیت دریایی سودمند و متقابل در محدوده اقیانوس هند با حضور فرماندهان نیروی دریایی كشورهای حاشیه اقیانوس هند آغاز به كار كرد.
این اجلاس در مدت فعالیت ده ساله خود توانسته زمینه حضور 32 كشور در قالب 24 كشور عضو و 8 كشور ناظر را فراهم آورد كه دومین نشست كارگروه امنیت دریایی آیونز از 28 بهمن تا یك اسفند در بندرعباس با حضور افزون بر 20 نماینده از 11كشور عضو به میزبانی نیروی دریایی راهبردی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.
فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی با اشاره به رزمایش دریایی ولایت 97 بیان داشت: نمایش آمادگی و اقتدار نیروهای مسلح موجب تقویت بازدارندگی دفاعی می شود تا دشمنان دچار خطار راهبردی نشوند.
وی ادامه داد: این توانمندی ها در شرایط نیاز می تواند ضربه های مهلكی به دشمنان وارد كند كه گوشه ای از آن در رزمایش دریایی ولایت 97 در معرض نمایش گذاشته می شود.
امیر دریادار خانزادی ابراز داشت: در این رزمایش شلیك انواع موشك ها و اژدرها تمرین و برای اولین بار موشك از زیردریایی شلیك می شود.
فرمانده نداجا بیان داشت: برای اولین بار زیردریایی فاتح و ناوشكن سهند در این رزمایش بكار گرفته و بخشی از تجهیزات به نمایش گذاشته می شود.
امیر دریادار خانزادی ابراز داشت: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران توانسته اند امنیت پایداری را در تنگه هرمز برقرار كنند.
وی در خصوص اعزام ناوگروه های نداجا به اقیانوس اطلس هم گفت: اهداف نظام جمهوری اسلامی در این زمینه اهمیت دارد و هر زمان كه نظام اراده كند نداجا ناوگروه های خود را برای برقراری ارتباط با كشورهای دوست انجام می دهد.
3219 /6048