بدهی بانك مسكن بابت مسكن مهر به دولت منتقل شد

تهران- ایرنا- نمایندگان مجلس شورای اسلامی مقرر كردند: بدهی بانك مسكن به بانك مركزی بابت اصل و سود خطوط اعتباری طرح مسكن مهر تا سقف پنجاه هزار میلیارد ریال به حساب بدهی دولت به بانك مركزی منتقل و این مبلغ به عنوان افزایش سرمایه دولت در بانك مسكن منظور شود.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، نمایندگان در جلسه علنی روز پنجشنبه مجلس به بررسی بندهای درآمدی لایحه بودجه 1398 كل كشور پرداختند و بند ب تبصره 8 این لایحه را تصویب كردند.
با مصوبه مجلس، بدهی بانك مسكن به بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران بابت اصل و سود خطوط اعتباری طرح مسكن مهر تا سقف پنجاه هزار میلیارد ریال به حساب بدهی دولت به بانك مركزی منتقل و مبلغ مذكور به‌عنوان افزایش سرمایه دولت در بانك مسكن منظور می‌شود. بدهی دولت به بانك مركزی در اجرای این حكم مشمول تبصره بند (الف) ماده (10) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه نمی‌شود. بانك مسكن متعهد به اعطای تسهیلات برای موارد یاد شده است.
نمایندگان مجلس همچنین در این بند، وزارت راه و شهرسازی را مجاز كردند از طریق شركت مادرتخصصی عمران شهرهای جدید و سازمان ملی زمین و مسكن، تا سقف 15 هزار میلیارد ریال از محل منابع داخلی و یا تهاتر اراضی و املاك متعلق به این شركت ها را به قیمت كارشناسی با سازوكار گردش خزانه صرف اجرای طرح های فوق كند.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنین در این بند مقرر كردند: در صورت درخواست مالكان اعیانی واحدهای مسكن مهر، شركت مادرتخصصی عمران شهرهای جدید و سازمان ملی زمین و مسكن مكلف به واگذاری قطعی زمینهای اجاره‌ای 99 ساله متعلق به خود هستند.
نمایندگان همچنین وزارت راه و شهرسازی را مجاز كردند زمین های متعلق به شركت مادرتخصصی عمران شهرهای جدید و سازمان ملی زمین و مسكن را تا سقف 30 هزار میلیارد ریال در قراردادهایی با بانك های عامل و صندوق‌های تامین مالی در رهن آنان قرار داده و متناسب با آن تسهیلات لازم برای اجرای طرحهای جامع، تفصیلی و آماده‌سازی مصوب را أخذ كند.
به گزارش ایرنا و بر اساس گزارش مركز پژوهش های مجلس، جمع مانده بدهی بانك های دولتی به بانك مركزی در پایان مهرماه ۱۳۹۷ به میزان 50.7 هزار میلیارد تومان بوده كه از این مقدار بالغ بر ۴۱ هزار میلیارد تومان آن بدهی بانك عامل بخش مسكن به بانك مركزی بابت خطوط اعتباری مسكن مهر است كه با مصوبه امروز مجلس این بدهی به دولت منتقل می شود.
بررسی لایحه بودجه 1398 كل كشور از روز شنبه 27 بهمن ماه در مجلس آغاز شده است.
سیام**9121**1058*2025